Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ susėdę kandidatai metė nemažai priekaištų vienas kitam dėl esą prasto miesto valdymo, tad greit dviejų profesionalių politikų diskusija tapo vienas kito pertraukinėjimų ir kaltinimų tirada.
Pone Zuokai, ar jūs tikrai esate realių darbų meras? Tiek ponas Benkunskas apeliuoja, tiek šiaip žinome iš praeities pažadų, kad ne viską pavyksta įgyvendinti, ar ne?
A. Zuokas: Niekam gyvenime nepavyksta nieko visiškai pilnai įgyvendinti. Juolab, kai nelaimi rinkimų ir ateina kita kadencija, kuri viską sugriauna arba sustabdo ir paskui reikia viską daryti iš naujo.
Bet lyginti mano kadencijos laikotarpiu atliktus darbus ir dabartinius 8 metus dabartinės valdančiosios daugumos – juolab, kad pirmą kartą Vilniaus miestas dėl Konstitucinio Teismo pergalės realiai turi lėšų – tai neįmanoma. Galima vardinti: Konstitucijos prospektas, dešinio Neries kranto pradžia, naujas savivaldybės pastato pastatymas, visi aplinkkeliai mano kadencijos laikotarpiu ir suprojektuoti, ir pradėti statyti, ir didžioji dalis jau pabaigta, Gedimino prospekto rekonstrukcija, Balsių mokyklos statyba, dviejų darželių Lazdynėliuose statyba, darželio Pilaitėje atidarymas, darželio Santariškėse atidarymas.
Bet ponas Benkunskas sako, kad darželių per mažai.
A. Zuokas: Bet žinot, ką su kuo lyginam. Jeigu miestas, kada tikrai turėjo ir sudėtingą finansinę situaciją, ir visa kita, sugebėjo pastatyti daugiau negu padarė per 8 metus. Tai va tą reikėtų lyginti ir matyti. Tai aš ir noriu savo rinkėjams pasakyti.
Miestas šiandien turi realiai pinigų, kuriuos taško į kairę ir į dešinę. Vilniečiai ir piktinasi – nepagrįstas gatvių siaurinimas. Tarp kitko, čia galima ir paminėti, kad galima sutikti, jog Remigijus Šimašius ir jo komanda labiau rūpinosi viešaisiais ryšiais ir feisbuko auditorija, o realiais miesto dalykais – nelabai.
Pagrindiniai miesto ūkininkai ir miesto valdytojai buvo ponas Benkunskas ir jo įvardintas direktorius į administracijos postą ponas Bužinskas. Tai šitie du asmenys didžiąja dalimi atsako už tai, kas yra Vilniaus mieste, tik labai sėkmingai ir labai taktiškai atsakomybę permetė Remigijui Šimašiui ir nuėjo į šoną, pasakydami, kad jie čia ne prie ko.
Bet ar tikrai taip, pone Benkunskai? Jūs valdėte Vilnių, o ne Šimašius?
V. Benkunskas: Ponas Zuokas geriau negu bet kas kitas turėtų žinoti, kaip miestas yra valdomas, kai turime koalicinę sudėtį.
Bet sako, kad tvarkė ne Šimašius, o jūs.
V. Benkunskas: Tai ačiū už komplimentus, kad taip vertina, kad mes visą miestą valdėme. Mes turėjome labai aiškias, labai konkrečias savo atsakomybės sritis, už kurias tikrai prisiimame atsakomybę, ką padarėme, ką buvome įsipareigoję prieš 4 metus ir ką turime šiandien. Tai yra energetika ir miesto sportas, sveikatinimo sritys.
Visi kiti sektoriai ir politiškai, ir administraciškai buvo kuruojami kitų dabartinės koalicijos partnerių, bet taip ir veikia savivaldybės sistema. Mes neprisiimame svetimų nuopelnų, bet lygiai taip pat svetimų klaidų irgi nenorime.
Bet kaip suprantu iš pono Zuoko, turėtumėte prisiimti atsakomybę ir už gatvių siaurinimą. Teisingai suprantu?
A. Zuokas: Mes gi kalbėjome, kad tas pats ponas Bužinskas pasirašo įsakymą, kuris tampa pagrindu gatvių siaurinimui. Čia ne per seniausiai taryboje, mums, opozicijai, pavyko pasiūlyti sprendimą į darnaus judumo programą, kuri leistų prieš pradedant kažkokius gatvių humanizavimo projektus, įvertinti gatvių pralaidumą ir eismo srauto greitį.
Tai Valdas Benkunskas ir jo frakcija balsavo prieš, kai kiti palaikė šį mūsų siūlymą, nes tai yra stabdis arba prievolė įvertinti bet kokias rekonstrukcijas Vilniaus miesto gatvėse – ar nesumažins eismo pralaidumo ir srauto. Tai šiuo atveju, atsakomybė už daugelį tų dalykų, natūralu, kad yra Valdo Benkunsko ir jo kolegos, kurie realiai tvarko didžiąją dalį miesto ūkio.
Dar priminkime VASA (Vilniaus atliekų sistemos administravimas – red. past.) problemas. Gal būtų galima ir išgirsti pono Benkunsko atsakymą. „Ignitis“, o tiksliau VKJ (Vilniaus kogeneracinė jėgainė – red. past.) – įmonė, kuri turėtų gaminti Vilniaus miestui šilumą, deginant perrūšiuotas atliekas ir biokurą, paprašė padidinti Vilniaus mieste deginamų šiukšlių kiekį nuo 170 tūkst. tonų iki 250 tūkst. tonų. Kitaip tariant, daugiau negu yra šiukšlių Vilniaus miesto regione, kas reiškia, kad Vilniaus miestas šiukšles turės importuoti. Jūs pritariate tam sprendimui ar ne?
V. Benkunskas: Didelės investicijos, kurios yra padarytos į šilumos ūkį, statant tiek biokuro, tiek atliekų deginimo jėgaines, turi pirmiausia tarnauti miestiečiui. Tos atliekos, kurias pagaminame Vilniuje ir po išrūšiavimo galime sudeginti kogeneracinėje jėgainėje, šiuo metu pajėgumai yra per maži.
Tai tas procesas yra prasidėjęs prieš pusantrų metų, jeigu ne prieš du. Miesto savivaldybė savo pozicijos neišreiškė, bet Aplinkos ministerija ir visos kitos institucijos rodo, kad jokios žalos čia nėra, o miestas gaus daugiau pigios energijos.
A. Zuokas: Tai reiškia, kad Vilnius taps šiukšles importuojančiu miestu?
V. Benkunskas: Ne, čia bus atliekos, kurios bus deginamos...
A. Zuokas: Kaip tai ne? Jei regione tokių kiekių nėra?
V. Benkunskas: O jūs žinote, kiek per metus yra...?
A. Zuokas: 170 tūkst. tonų.
V. Benkunskas: O kiek VASA išrūšiuoja atliekų? Ar žinote?
A. Zuokas: Žinome, bet išrūšiuojant neužtenka tokio kieko, kurio reikia „Ignitis“ ir jis dabar didina iki 250 tūkst. tonų.
V. Benkunskas: O galite pasakyti, kiek tonų dabar yra laikoma sąvartyne?
A. Zuokas: O tai kokią poziciją jūs sakėte dėl 250 tūkst. tonų deginimo?
V. Benkunskas: Aš jokios pozicijos neišreiškiau, o savivaldybė. Ką jūs šnekate, pone Zuokai?
A. Zuokas: Jūs už nugaros vilniečiams didinate importuojamų atliekų kiekį, kuris bus deginamas.
V. Benkunskas: Čia yra visiškos spekuliacijos.
Visas pokalbis ir daugiau A. Zuoko ir V. Benkunsko susikirtimų – vaizdo įraše, kurį rasite straipsnio pradžioje.