REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Penktadienio naktis. Baras. Vaikinas pernelyg užtikrintai prisistato merginai, bandydamas ją pakerėti savo žavesiu. Tačiau burna aušinama veltui – mokslas moko, kad sprendimas dėl vakaro baigties pasąmonėje priimamas per pirmas 10 pažinties sekundžių. Visai kaip ieškant darbo.

REKLAMA
REKLAMA

Nenorime pasakyti, kad nereikia stengtis. Toli gražu. Turbūt kiekvienam yra tekę sukti galvą sėdint prie balto popieriaus lapo ir rašant gyvenimo aprašymą (CV). Patarimų, kaip tinkamai paruošti CV, tampantį kiekvieno žengiančiojo į darbo rinką vizitinę kortele, apstu.

REKLAMA

Kuo daugiau patarimų – tuo daugiau sumaišties. Vieni siūlo naudoti „Europass“ šabloną, antri ragina per daug neišsiplėsti, o treti pataria per daug nesijaudinti – esą gyvenimo aprašymai vis tiek nėra skaitomi atidžiai.

Vaikiškos klaidos

Lietuvos praeitis, kai geležinė ranka nulemdavo karjerą, tebelaiko surakinusi darbo ieškančius tautiečius – vis dar neįpratome gyvenimo aprašymo vertinti kaip vizitinės kortelės. Kitu atveju tektų manyti, kad tyčia stengiamės išvengti darbo pasiūlymų. Juk nė vienas save gerbiantis žmogus nedrįstų siųsti gyvenimo aprašymo, kuriame teigtų esąs stropus, o visas CV būtų nusėtas gramatinėmis klaidomis. Deja.

REKLAMA
REKLAMA

Personalo atrankos agentūros „Strategic staffing solutions“ projektų vadovė Raimonda Blistivienė savaitraščiui „Ekonomika.lt“ teigė, kad gramatinių klaidų pasitaiko dažniausiai. „Lietuvoje dar neišmokome rašyti CV, nemokame savęs parduoti, – pasakojo šimtus gyvenimo aprašymų kasdien matanti ekspertė. – Dažnai struktūra būna netinkama, pirma pateikiamos senos darbovietės, o ne naujesnės, vienu sakiniu bandoma apibūdinti trejus metus darbo patirties, trūksta tvarkos ir dėmesio išvaizdai.“

Panašia patirtimi dalijosi ir personalo paieškos ir atrankos įmonės „Confident“ konsultantė Jurgita Mikaitė. Pašnekovė taip pat užsiminė apie gramatines klaidas, tačiau pridūrė, kad dažnam gyvenimo aprašymui trūksta reikiamos informacijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ir jauni, ir patirties turintys darbuotojai dažnai pateikia per mažai informacijos – nurodyta tik ankstesnėse darbovietėse užimta darbo pozicija – neužsimenama, kokios tiksliai pareigos buvo einamos ar su kokia įranga buvo dirbama“, – aiškino J. Mitaitė.

CV – ne visraktis

Savaitraščio kalbinti ekspertai tikino, kad viena dažniausiai pasitaikančių kaidų – vieno CV taktika. Panašu, kad ieškantieji darbo nori nušauti aibę zuikių vienu šūviu. Susikuriamas vienas šabloninis gyvenimo aprašymas, kuris taikomas skirtingiems darbo pasiūlymams.

REKLAMA

Tai tas pats, kaip turint vieną, niekuo neišsiskiriantį raktą, tikėtis atrakinti visas duris. „Svarbu suprasti, kad vienoje darbo vietoje reikia vienų gebėjimų, kitoje – kitų, todėl vienas CV nėra išeitis, – sakė „Confident“ atstovė. – Dažnai nutinka taip, kad gabūs žmonės tiesiog nesugeba atsiskleisti.“

Kiekvienas esame girdėjęs raginimą pateikti išskirtinį gyvenimo aprašymą, tačiau apibrėžti išskirtinumą ne ką lengviau nei įvertinti grožį. Kalbinti ekspertai tvirtino, kad išskirtinumas toli gražu nereiškia blizgesio. „Išskirtinumas svarbus ieškantiems kūrybinio darbo, o įprastesniuose sektoriuose vietos ieškantiems asmenims derėtų daugiausia dėmesio skirti kalbos kultūrai ir struktūrai – CV neturėtų būti padrikas“, – įžvalgomis dalijosi personalo atrankos ir paieškos kompanijos „People Link“ vadovaujanti partnerė Jurgita Lemešiūtė.

REKLAMA

Jai pritarė ir R. Blistivienė. „Įprastai reikia tvarkingo, gražaus ir išsamaus gyvenimo aprašymo, kuris atrodytų profesionaliai“, – teigė ekspertė.

Pirmas įspūdis – svarbiausias

Kiekvienas manome turį išskirtinių gabumų, tačiau žmonėms, kasdien perverčiantiems šimtus gyvenimo aprašymų, esame tik dar vienas medžio lapas miške. Todėl nevertėtų puoselėti iliuzijų – jei CV nekrinta į akis iš pirmo žvilgsnio, antrojo jis ir nesulauks.

„Darbdaviai vidutiniškai CV peržiūrai skiria 6 sekundes. Per tą laiką jie atkreipia dėmesį į esminius gabumus. Jei CV nepadaro įspūdžio, greičiausiai prie kandidato grįžta nebus“, – realybe dalijosi specialistų paieškos portalo cvmarket.lt atstovas Povilas Kytra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jam pritarė žmogiškųjų išteklių valdymo sprendimų teikėjos „Grafton“ vyresnioji atrankos konsultantė Dovilė Pašiūnaitė. „CV turėtų patraukti skaitančiojo dėmesį per 10–15 sekundžių, todėl svarbu tinkamai pateikti informaciją tiek vizualiai, tiek turinio prasme“, – aiškino ekspertė.

R. Blistivienė tvirtino, jog didelis turimų gyvenimo aprašymų srautas lemia, kad dėl kandidato tinkamumo apsisprendžiama per mažiau nei 10 sekundžių. „Jeigu aprašymas netvarkingas ir padrikas, jis nepadarys įspūdžio“, – teigė ji.

REKLAMA

Kaip parašyti tinkamą CV

Apibendrinus kalbintų ekspertų išvardytus trūkumus ir rekomendacijas galima pateikti kokybiško gyvenimo aprašymo receptą.

Vieno nepakaks. Šiuo metu 11 proc. darbingo amžiaus lietuvių ieško pajamų šaltinio, tad tikėdamiesi, kad vieno šabloninio gyvenimo aprašymo pakaks įtikti darbdaviui, apsirinkate. Ruošdami CV atkreipkite dėmesį į tai, ko reikia darbdaviui. Jei neturite reikiamų gabumų – darbas ne jums.

Venkite šablonų. Visi ekspertai tvirtino, kad dažnai naudojamas „Europass“ standartas nėra patrauklus akiai. Negana to, jį naudoja didelė dalis jūsų konkurentų. Skirkite laiko – raskite patrauklesnį šabloną ar sukurkite savąjį – darbdavys įvertins originalumą.

REKLAMA

Pateikite santrauką. Kaip ir kiekviename gerame skaitinyje, svarbi yra santrauka. J. Lemešiūtė patarė po kontaktinių detalių pateikti poros sakinių patirties apibūdinimą – tai ne tik patrauks skaitančiojo akį, bet ir leis įvertinti turimą patirtį.

Neslėpkite gabumų. Atminkite, kad darbdavys ieško ne draugo, o verslui naudingo elemento, todėl svarbiausia – jūsų turimi gabumai. Nepašykštėkite laiko jiems apibūdinimui. Paminėkite ne tik kokias pareigas ėjote, bet už ką buvote atsakingas. Pasiekti rezultatai taip pat praturtina jūsų gyvenimo aprašymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nebijokite (ne)patyrimo. Nusistovėjusi nuomonė, esą CV negali viršyti vieno lapo, pašnekovams kėlė šypseną. Natūralu, kad turintieji daug patirties turės daugiau gabumų, kuriuos privalu pateikti. Kita vertus, nešokite aukščiau bambos – ilgas nedirbusio studento aprašas atrodys komiškai. Todėl nekurkite pasakų, bet ir nesikuklinkite.

Pjaukite dešimtą kartą. Sudarę galutinį savo CV, neskubėkite išsiųsti. Duokite jį paskaityti artimiesiems, kolegoms ar draugams. Kuo daugiau akių – tuo geriau. Gramatinės klaidos, nelogiški sakiniai ir padrikas tekstas per kelias sekundes padarys neigiamą įspūdį.

REKLAMA

CV – dokumentas. Gyvenimo aprašymas yra jūsų bilietas į geidžiamą darbą ar būtinas pajamas. Todėl gerbkite save ir prisegdami nuotrauką pasistenkite, kad ši būtų dalykiška. Atostogų nuotraukas iš paplūdimio palikite draugams. Juolab kad nėra sutariama, ar nuotraukos visada yra reikalingos.

FAKTAI: Geras CV

Pirminei CV peržiūrai darbdaviai skiria iki 15 sekundžių

25 proc. darbuotojų teigia CV puošiantys ne oficialia, o gražiausia savo nuotrauka

Lietuvoje darbo neturi 203,5 tūkst. žmonių

1 lapo CV – mitas, aprašo ilgis turi būti proporcingas patirčiai

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų