REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukraina kare pradėjo naudoti nebrangius balionus, kurie gali įveikti didelius atstumus ir padaryti didelės žalos okupantams, rašo „Forbes“.

Ukraina kare pradėjo naudoti nebrangius balionus, kurie gali įveikti didelius atstumus ir padaryti didelės žalos okupantams, rašo „Forbes“.

REKLAMA

Anot leidinio, šie balionai iš didelio aukščio mėto bombas ir yra valdomi sudėtinga nestandartine elektronika, turinčia palydovinį ryšį. Tokie balionai dėl savo ypatybių gali būti nukreipti labai tiksliai dideliu atstumu.

Kuo aprūpinti šie balionai

Dar 2023 m. vasarį Ukrainos gynėjai numušė kelis Rusijos paleistus balionus. Tai buvo standartiniai meteorologiniai balionai su radiolokaciniais atšvaitais, kurie dreifavo Kyjivo link ir, tikėtina, buvo naudojami kaip masalas ukrainiečiams suklaidinti per dronų ir raketų atakas.

Lenkijos žiniasklaida dar kovą pranešė, kad šalies šiaurės rytuose rasti trys neatpažinti objektai, panašūs į meteorologinius balionus.

REKLAMA
REKLAMA

Šių metų kovą rusai pranešė, kad numušinėja Ukrainos balionus, kurie, atrodo, yra didesni, sudėtingesni ir ginkluoti.

„Mash“ duomenimis, ukrainiečiai seriją tokių balionų paleido giliai į Rusiją.

Vieni balionai nešė minosvaidžio bombas, o kiti – radiolokacinius atšvaitus, kurie, kaip manoma, buvo skirti tam, kad balionas atrodytų kaip atakos dronas ir nukreiptų Rusijos priešlėktuvinės gynybos ugnį.

REKLAMA

Skelbiama, kad kiekvienas balionas taip pat turi GPS sekimo įrenginį, balastą, baterijas ir valdymo elektroniką su užprogramuotomis koordinatėmis.

Iš ko padaryti balionai

Tačiau likusi baliono dalis yra paslaptingesnė. Dauguma šaltinių teigia, kad balionai padaryti iš plonos medžiagos lakšto.

„Juoda medžiaga nėra balionas, ji labiau panaši į per didelio dydžio nusileidimo parašiutą“, – sako balionų ekspertas Chrisas Hilkoxas.

Anot jo, yra trys pagrindiniai balionų tipai – superslėgio, tokie kaip sidabriniai vakarėlių balionai, pripildyti suslėgtų dujų; nulinio slėgio, kai baliono apvalkalas plečiasi jam kylant; ir įprasti balti latekso balionai, kuriuos naudoja meteorologai ir kurie pasiekia tam tikrą aukštį, o vėliau sprogsta. Eksperto akimis, medžiaga nepanaši nė į vieną iš šių medžiagų.

REKLAMA
REKLAMA

Balionų tiekėjų „Random Engineering Ltd“ atstovas Steveas Randallas sako, kad prietaisas atrodo kaip namų gamybos ir yra nepanašus į įprastą meteorologinį balioną. Jis mano, kad juoda medžiaga gali būti pagaminta iš plastiko, kuris naudojamas šiukšliadėžėms. Tai taip pat gali būti terminio baliono apvalkalas – reto tipo balionas, kuris sugeria saulės energiją, kad sušiltų ir įgytų tam tikrų fizikinių savybių.

Apskaičiavo baliono kainą

Tokie balionai gali būti pigūs, paprasti ginklai ir yra žinomi jau daugybę metų. Vis dėlto ukrainietiška versija yra gerokai pažangesnė už ankstesnius modelius. Kaip nurodoma Rusijos pranešimuose, baliono veikimo nuotolis siekia mažiausiai šimtus kilometrų. Fizikas DanielR „X“, atliko išsamų Rusijos šaltinių nuotraukose matomos elektronikos tyrimą. Jis pastebi, kad jose matyti virš plastikinio butelio esantis konteineris su valdymo elektronika, o po juo – sekimo prietaisas su amunicija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šaudmenį palaiko virvelė, einanti per vielos kilpą. Ši vielinė kilpa yra svarbi šios sistemos veikimo dalis. „Bluetooth“ modulis yra baliono smegenys. Šis modulis gali įjungti relę, kuri praleidžia srovę per vielos kilpą, kurioje yra šaudmenų virvelė. Kilpa labai įkaista, todėl virvelė ištirpsta arba sudega, taip atlaisvindama sprogmenį“, – analizuoja jis.

Anot jo, elektroniniai komponentai yra gana pigūs, pavyzdžiui, naudojamas komercinis „Espressif“ firmos modulis ESP32-H2-Mini-1, iki 20 eurų kainuojantis GPS modulis GP1818MK, ik i130 eurų vertės sekimo prietaisas „Spot Trace“.

„Šis prietaisas GPS buvimo vietos duomenis siunčia tiesiai į ryšio palydovus. Ukraina šią buvimo vietos informaciją gautų kelių minučių intervalais, priklausomai nuo sekimo plano“, – teigia fizikas.

REKLAMA

Jis sako, kad šis sekimo įrenginys ko gero yra brangiausia baliono dalis. Visa baliono įranga gali kainuoti iki tūkstančio eurų, priklausomai nuo baliono tipo ir nuo to, ar jis pripildytas brangaus helio, ar pigaus, bet pavojingo vandenilio.

„Jei naudojate vandenilį, kaina sumažėja, bet padidėja rizika“, – sako jis.

Karas tęsiasi dvejus metus

Plataus masto karas Ukrainoje prasidėjo 2022-ųjų vasario 24-ąją. Kremlius savo kruviną agresiją Ukrainoje atsisako vadinti tikruoju vardu ir nuo pat karo pradžios teigia, kad vykdo „specialiąją karinę operaciją“, kurios tikslas, be kita ko, yra „denacifikuoti“ ir „demilitarizuoti“ Ukrainą.

REKLAMA

Rusų kariuomenė nuo pat karo pradžios taikosi ne tik į karinę, bet ir į civilinę infrastruktūrą, dėl rusų agresijos žuvo ar namų neteko daugybė ukrainiečių.

Reaguodamos į Rusijos agresiją Vakarų šalys nutraukia bendradarbiavimą su Rusija ir įveda jai sankcijas.

Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) 2023 m. kovo mėnesį išdavė Rusijos režimo lyderio Vladimiro Putino arešto orderį, nes „įtariama, kad Rusijos prezidentas yra atsakingas už karo nusikaltimą, neteisėtą gyventojų (vaikų) deportaciją ir neteisėtą gyventojų (vaikų) perkėlimą iš okupuotų Ukrainos teritorijų į Rusijos Federacijos teritoriją“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų