Incidentas įvyko, kai Baltarusija, tvirtinanti, kad nori deeskaluoti padėtį, ruošiasi organizuoti pirmąjį migrantų repatriacijos skrydį į Iraką. Manoma, kad bus išskraidinta 200–300 žmonių.
Lenkų Gynybos ministerija socialiniame tinkle „Twitter“ nurodė, kad pirmiausia baltarusių pajėgos atliko išžvalgymą ir „veikiausiai“ sugadino pasienyje įrengtą pjaunančios vielos užtvarą.
„Tada baltarusiai privertė migrantus svaidyti akmenis į lenkų karius, kad atitrauktų jų dėmesį. Bandymas kirtis sieną surengtas už maždaug kelių šimtų metrų“, – nurodė ministerija.
„Sulaikyta maždaug 100 migrantų grupė“, – rašoma ministerijos pranešime ir priduriama, kad incidentas įvyko šalia Dubičės Cerkevnės kaimo.
„Vakarykštei atakai vadovavo Baltarusijos specialiosios pajėgos“, – pabrėžė ministerija.
Gynybos ministerijos paskelbtame vaizdo įraše matyti, kaip naktį lenkų kariai apsupa didelę grupę žmonių, sutūpusių miškingoje vietovėje šalia vielų užtvaros.
Padėtis Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje komplikavosi lapkričio 8 dieną, prie sienos iš Baltarusijos pusės susirinkus keliems tūkstančiams migrantų iš Vidurinių Rytų, norinčių patekti į Europos Sąjungą.
ES kaltina Baltarusijos autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimą apgaulingais pažadais viliojant migrantus į savo šalį ir siunčiant juos veržtis pro Lenkijos ir kitų kaimyninių ES šalių sienas, keršijant už bloko sankcijas Minskui, įvestas dėl represijų prieš opoziciją.
Minskas tai neigia ir kaltina migrantų neįsileidžiančią Varšuvą pažeidžiant savo humanitarinius įsipareigojimus.
ES ir Baltarusijos „techninės derybos“
A. Lukašenka, jau beveik tris dešimtmečius geležiniu kumščiu valdantis Baltarusiją, pastarosiomis dienomis du kartus aptarė migrantų krizę su Vokietijos kanclere Angela Merkel.
A. Lukašenkos spaudos tarnyba trečiadienį nurodė, kad prezidentas ir kanclerė „sutarė, jog visa problema bus iškelta iki Baltarusijos ir ES lygio“.
„Abiejų pusių paskirti atitinkami pareigūnai nedelsdami pradės derybas esamoms problemoms išspręsti“, – informavo spaudos tarnyba.
A. Merkel atstovas spaudai Steffenas Seibertas (Štefenas Zeibertas) sakė, kad Vokietijos vadovė „pabrėžė būtinybę užtikrinti humanitarinę pagalbą ir sugrįžimo galimybes situacijos paliestiems žmonėms“.
ES atstovas spaudai sakė, kad vyksta „techninės derybos“, ir paragino Minską užtikrinti humanitarinę prieigą į pasienio zoną.
Pagalbos organizacijos sako, kad vasaros, kai prasidėjo ši krizė, mirė mažiausiai 11 migrantų. Jos ragina deeskaluoti padėtį ir užtikrinti humanitarinį atsaką į problemą.
Repatriacijos skrydis
Lenkija sako, kad pasienyje yra 3–4 tūkst. migrantų. Didžiausia jų grupė susitelkusi prie uždaryto Kuznicos-Bruzgių kontrolės punkto.
Baltarusijos Raudonasis Kryžius sako, kad maždaug tūkstantis migrantų apsistoję šalia šios sienos perėjos esančiame sandėlyje, dar 800 – netoliese įrengtoje laikinoje stovykloje.
Baltarusija pareiškė organizuojanti savanoriškos repatriacijos skrydį. Orlaivis turėtų pakilti iš Minsko ketvirtadienį apie 10 val. 45 min. Grinvičo (12 val. 45 min. Lietuvos) laiku. Pirmiausia lėktuvas skris Arbilį, o iš ten – į Bagdadą.
Tuo metu kelios oro bendrovės paskelbė dedančios pastangas užkirsti kelią būsimiems migrantams pasiekti Baltarusiją.
Tačiau pareigūnai įspėja, kad krizei deeskaluoti reikės laiko.
Lenkijos gynybos ministras Mariuszas Blaszczakas (Marjušas Blaščakas) trečiadienį sakė: „Turime pasirengti faktui, kad padėtis prie Lenkijos ir Baltarusijos sienos nebus greitai išspręsta.“
„Turime pasiruošti mėnesiams ar net metams“, – sakė jis Lenkijos visuomeninio radijo 1-ajam kanalui.
Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros „Frontex“ vadovas Fabrice'as Leggeri (Fabrisas Ležeri) interviu naujienų agentūrai AFP taip pat sakė, kad ES turi rengtis naujoms „hibridinėms“ migrantų krizėms, kurstomoms politiniais tikslais.
„Turime pasirengti panašioms situacijoms, galinčioms susiklostyti per gana trumpą laiką“, – sakė jis ir palygino dabartinę krizę su įtempta padėtimi Graikijos ir Turkijos pasienyje praėjusiais metais.