Rumunijos jaunių pasiekimai U-18 turnyruose
Rumunijos jaunių iki 18-mečių rinktinė geriausią savo pasiekimą užfiksavo prieš 14 metų. 2003 metais įveikę visus varžovus, jie triumfavo antrojo diviziono pirmenybėse ir vienintelį kartą istorijoje pateko į pirmąjį divizioną. Tiesa, šios šalies jauniams ne tik nepavyko išsaugoti vietos šio rango turnyre, tačiau po metų jie nesugebėjo išsaugoti ir savo pozicijos antrajame divizione bei nugarmėjo iki pat trečiojo diviziono.
Po metų sugrįžę atgal, rumunai atrodė padarę išvadas ir nuo 2009 iki 2013 metų jie penkis kartus džiaugėsi IIA diviziono medaliais, kai triskart iškovojo sidabrą, o dar du kartus liko su bronza. Visgi 2014 metais jų sėkmingą atkarpą nutraukė visiškas fiasko – paskutinė vieta grupėje ir dar vienas iškritimas iš šio diviziono.
2016 metais sugrįžę į IIA pasaulio čempionatą Rumunijos jauniai tapo nemaloniu siurprizu lietuviams ir kitoms grupės komandoms – nusileidę tik lenkams, jie iškovojo sidabrą, taip įrodydami, jog prieš du metus patirtas fiasko praeityje, o skaitytis su rumunais šiuo metu teks visoms šių pirmenybių komandoms.
Tarpusavio dvikovų istorija
Lietuvos ir Rumunijos jaunių dvikovos pasaulio čempionatuose prasidėjo 2003 metais, kai rumunai pasiekė geriausią savo rezultatą. Pirmasis mačas nebuvo pats sėkmingiausias mūsų šalies jaunimui ir jie buvo priversti nusileisti varžovams rezultatu 2-5.Po poros metų Lietuvos jauniai buvo gerokai stipresni ir tąkart rumunams nebuvo jokių šansų – susitikimas baigėsi lietuvių pergale 8-3. Situacija per daug nesikeitė ir 2007 metais, kai Lietuvos rinktinė šventė pergalę 5-2.
Nuo 2012 metų šios rinktinės tapo itin dažnomis tarpusavio varžovėmis, o antradienio dvikova bus penktąja per pastaruosius šešis metus. Tiesa, pastarųjų metų akistatose dažniau sėkmė šypsosi rumunams – 2012 metais jie laimėjo 3-1, o po metų palaužė mūsiškius rezultatu 4-3. 2014 metais lietuviams buvo pavykę sutriuškinti varžovus rezultatu 6-1, tačiau praėjusių metų pirmenybėse įvykusios akistatos prisiminti jiems nesinorėtų – priešininkai paneigė visas išankstines prognozes ir atsilygino už pralaimėjimą prieš du metus, įveikdami lietuvius švieslentėje degant tam pačiam rezultatui 6-1, tik šįkart Rumunijos naudai.
Galutinė tarpusavio dvikovų istorija lietuviams nepalanki – per septynis susitikimus iškovotos trys pergalės, patirti keturi pralaimėjimai, o guosti galėtų nebent bendras įvarčių santykis, kuris yra 26-24 mūsų šalies jaunių naudai.
Varžovų stipriosios savybės ir lyderiai
Pirmasis susitikimas parodė, jog rumunai gali būti labai drausmingi gynyboje – varžovams buvo leista atlikti 14 smūgių, o ant nubaustųjų suolelio jie apskritai sėdo kartą. Nors dieną iki čempionato pradžios į turnyrą atvykę kroatai nėra tie varžovai, pagal kuriuos būtų galima susidaryti tikrąjį Rumunijos jaunių pajėgumą, tačiau ši statistika vis tiek iškalbinga.
Skirtingai nuo sekmadienio varžovų, rumunai turi aiškų išreikštą lyderį, kuris gali vienas pats nulemti rungtynių baigtį. Du pastaruosius sezonus būdamas jaunesnis už komandos lyderius, Andrei Vasile buvo puikus pagalbininkas, vidutiniškai surinkdamas po tašką per rungtynes (4 įvarčiai ir 1 rezultatyvus perdavimas pernai, 2 įvarčiai ir 3 rezultatyvūs perdavimai užpernai). Panašu, jog šiemet yra tie metai, kai iš viso su jaunių ir jaunimo rinktinėmis į penktą turnyrą atvykęs A. Vasile yra pasiruošęs būti tuo žmogumi, aplink kurį suksis visas rumunų žaidimas. 18-metis, pirmojoje dvikovoje pelnydamas du įvarčius ir atlikdamas du rezultatyvius perdavimus, įrodė, kad jo be priežiūros palikti varžovams tikrai nebus galima. Galima net neabejoti, jog į GMHL lygoje žaidžiantį Kanados Toronto „Predators“ klubo atstovą Lietuvos rinktinės trenerių štabas atkreipė dėmesį, o jis būsimoje dvikovoje bus itin akylai prižiūrimas.
Pirmajame mače komandos lyderiui puikiai talkino ir kiti jo puolimo trejeto nariai – Horia Mazilu pelnė įvartį ir atliko du rezultatyvius perdavimus, o su vienu įvarčiu savo sąskaitoje likęs A. Vasilei bendravardis Andrei Filipas buvo išrinktas geriausiu rungtynių žaidėju. Aikštėje būnant šiam puolimo trejetui rumunai pelnė keturiais įvarčiais daugiau nei varžovai, o jaunai ir amžiaus vidurkiu tik Lietuvą lenkiančiai rinktinei iš šių žaidėjų reikalingas geras žaidimas, kuris vestų komandą į priekį ir suteiktų papildomo pasitikėjimo kitiems žaidėjams.
Iš kitų Rumunijos jaunių ekipos žaidėjų galima išskirti du bendraklubius – Zsoltą Reszeghą ir Eduardą Casaneanu. Šis vienas puikiai pažįstantis duetas pirmajame ture sukūrė du įvarčius į kroatų rinktinės vartus
Prieš Lietuvos – Rumunijos rinktinių akistatą lietuvių štabo vadas Jamesas Tibbettsas tvirtino, jog rumunai stipresni už pirmajame ture įveiktus korėjiečius. Treneris pažymėjo, kad laukia labai sunki kova.
„Rumunija turi protingai žaidžiančių ledo riitulininkų, yra techniški, gerai čiuožia. Taip pat jie fiziškai stiprūs, tad laukia labai sunki kova ir sudėtingas mačas“, – sakė strategas.
Prieš vakarienę Korėjoje vykusiame komandos susirinkime treneris pažymėjo, kad tai bus vienos svarbiausių rungtynių. Stratego žodžiais, „jei žaisime visu penketuku ir kovosime kartu, pergalė bus mūsų. Po vieną tokiose rungtynėse nieko nepasieksi“.
Įdomūs faktai apie būsimą dvikovą
10 lietuvių žaidėjų turi itin nemalonius prisiminimus iš dvikovos su rumunais – jie dalyvavo prieš metus vykusiose itin nesėkmingai susiklosčiusiose rungtynėse, kuriose pralaimėta 1-6.
Patrikui Misiukui akistatos su rumunais turėtų kelti dviprasmius prisiminimus – jis dalyvavo nelemtame pernai pralaimėtame mače jaunių pirmenybėse, tačiau ir būtent su rumunais sužibėjo praėjusį gruodį vykusiose jaunimo pirmenybėse. Puolėjas pelnė du įvarčius ir buvo pripažintas geriausiu dvikovos žaidėju, o nuginkluoti šiame čempionate rumunų vartus ginantį Orsą Adorjaną jam pavyko antrą rungtynių minutę. Ne ką prasčiau šiose rungtynėse sekėsi ir Dino Mukovozui (1 įvartis ir 2 rezultatyvūs perdavimai) bei Laisvydui Kudrevičiui (2 rezultatyvūs perdavimai), o penkis įvarčius per daugiau nei kėlinį praleidęs O. Adorjanas prisiminti šios akistatos tikrai nenorėtų.
Rumunijos rinktinė šiuo metu džiaugiasi geriausia ir sėkmingiausia atkarpa savo jaunių dalyvavimo pasaulio čempionatų istorijose: per paskutinius 12 mačų jei iškovojo 11 pergalių ir pralaimėjimo kartėlį patyrė kartą, žaisdami su lenkais.
Lygiai pusė Rumunijos rinktinės žaidėjų priklauso „CSS Miercrea Ciuc“ ekipai, kuri rungtyniauja kaimyninės Vengrijos čempionatuose.
Šiame mače ant ledo išvysime dvi jauniausias pirmenybių komandas.
Antradienio mačas įvyks 10000 žiūrovų priimti galinčiuose „Gangneung“ ledo arenoje. Lietuviams tai bus pirmoji dvikova šioje arenoje, tuo metu rumunai būtent čia sužaidė savo pirmąjį mačą.
Varžovų lyderis Andrei Vasile po pirmojo turo yra rezultatyviausias turnyro žaidėjas.
Aikštėje taip pat pamatysime du po pirmo turo geriausius vartininkus – lietuvį Elviną Karlą (95,12% atremtų metimų) ir rumuną Orsą Adorjaną (92,86% atremtų metimų).
Lietuvos ir Rumunijos rinktinės po pirmojo turo yra vienintelės šioje grupėje, kurios dar neprarado taškų.