Kazlų Rūdos savivaldybėje, Didžiųjų Zariškių kaime gyvenantis Pranas sako: kam pirkti brangų maistą parduotuvėje, jei jo galima ir miške pasirinkti. Prasidėjo tikrasis bobausių sezonas, tad suvalkietis nepraleidžia progos pigią, tačiau gardžią vakarienė pasigaminti.
Kirtimas netoli Prano namų, o bobausiai ir auga būtent tokiose vietose. Jau kelerius metus iš eilės vyras čia randa daug bobausių. Ir šį kartą pietums ar vakarienei užteks – pavasaris pagaliau įsibėgėjo ir miškuose pasipylė pirmieji grybai.
„Jau atšilo oras, dar, aišku, naktimis šalnų yra. Bet jau bobausių yra. Jau galima prisirinkti. Pirmas, geras grybas. Kitokių nežinau, kurie pirmesni yra“, – sako grybautojas Pranas.
Bobausiai gausiai paplitę yra Dzūkijoje. Ten šiuos grybus ir supirktuvės perka. Dažniausiai džiovina ir eksportuoja į kitas šalis. Nekantriausi dzūkai pirmuosius grybus fiksavo dar prieš kelias savaites. Tačiau grybavimo sezonas tuomet neprasidėjo: bobausiams per šalta buvo augti.
Užtat dabar drąsiai galima skelbti grybavimo sezoną atidarytą. Šiame kirtime, kur Pranas grybauja, bobausiai šiais metais neįprastai prie kelmų prilipę.
„Šiais metais kažkaip prie kelmų. Gal drėgmės trūkumas. Prie kelmų drėgmės yra, užtat ir auga. Anksčiau augdavo arimų vagose“, – pasakoja Pranas.
Bobausius žmonės ir valgo, ir vaistus iš jų gamina. Užpiltinės esą sąnarių skausmus gydo. Miškuose daug laiko praleidžiantis ir neblogai iš miško gėrybių uždirbantis Pranas vaistus daro tik iš raudonųjų musmirių. O bobausius valgo. Juos pradėjo rinkti prieš ketverius metus, sužinojęs, kad bičiulis pavasario grybus renka ir valgo.
„Pirmiausia tris–keturis kartus nuverdu, paskui jau su spirgučiais, su bulvėmis „tušinu“ ir valgau. Mano draugas renka juos, tai paklausiau recepto ir tada jau pradėjau gamintis“, – sako Pranas.
Bet su bobausiais reikia elgtis atsargiau nei su kitais grybais. Jie turi daug žmogui nuodingų medžiagų, tad būtina mažiausiai tris kartus po 15 minučių nuvirti ir tik tada gaminti. O abejojantiems ar valgyti – patariama palaukti labiau pažįstamų grybų. Grybautojas Pranas prognozuoja, kad po bobausių tuoj kiti turėtų pradėti dygti. Jei nebus labai sausa – gegužės pabaigoje lepšiukai pasirodys, o paskui jau ir voveraitės.