REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neslūgstant konfliktams pasaulis atidžiai stebėjo Jungtinių Valstijų ir Kinijos vadovų susitikimą. Kokių realių rezultatų, tikėtina, jis atneš, laidoje „Dienos komentaras“ atsakė politologas Linas Kojala.

Neslūgstant konfliktams pasaulis atidžiai stebėjo Jungtinių Valstijų ir Kinijos vadovų susitikimą. Kokių realių rezultatų, tikėtina, jis atneš, laidoje „Dienos komentaras“ atsakė politologas Linas Kojala.

REKLAMA

Kokia šio susitikimo reali reikšmė?

Reikšmė yra sumažinti įtampą. Dvi supervalstybės, kurios yra labai sudėtingame santykyje viena su kita ir tas santykis tikrai dėl šio susitikimo neapsivers aukštyn kojomis. Bet tai, kad bus atkurtas karinio lygmens dialogas, tai, kad pavyko šiek tiek apšlifuoti kai kurias aštriausias temas, jau yra pasiekimas. Tikrai niekas pasaulyje nenorėtų, kad JAV ir Kinijos santykiai išsivystytų į dar didesnį, galbūt net karinį, konfliktą.

Kaip kariniai santykiai galėtų atrodyti?

Tai bus realu ta prasme, kad abiejų pusių atstovai galės kalbėtis apie tai, ką yra planuojama daryti ir išvengti nesusipratimų. O jų gali būti. <...> Abi pusės bent jau iš dalies galės nuspėti, ką kita pusė planuoja, ką daro ir ką darys, tam, kad išvengtų komplikacijų.

REKLAMA
REKLAMA

Taivano klausimas

Ar Kinija gali pulti Taivaną?

Šiek tiek po JAV ir Kinijos susitikimo situacija yra nuslūgusi. Kinija savo pozicijos nekeičia – laiko Taivaną savo valstybės dalimi ir ją norėtų viena ar kita forma politiškai kontroliuoti.

REKLAMA

JAV laikosi dviprasmiškos politikos – remia Taivaną, bet oficialiai nesako, kad gintų Taivaną, jei jis būtų puolamas.

Abiem pusėms šiandien interesas yra išvengti konfrontacijos, bet tai nereiškia, kad dėl Taivano ateities yra sutariama.

Kiek tikėtina, kad Kinija atidės klausimą dėl Taivano ateities, kad atšiltų ekonominiai santykiai su JAV?

Kinijai labai reikia Europos ir Jungtinių Valstijų rinkos. Tai yra variklis, kuris leidžia pačiai Kinijai ir jos ekonomikai augti. O tai yra labai svarbus Kinijos komunistų partijos pasiekimas – tai, kad Kinijos gyventojai gyvena geriau, nei prieš kelis dešimtmečius. 

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu rinkos užsivertų, jei Kinijai būtų taikomo sankcijos, akivaizdu, kad situacija pablogėtų. Xi Jinpingas ne veltui susitiko ne tik su Joe Bidenu, bet ir JAV verslo lyderiais, tikėdamasis, kad jų investicijos į Kiniją ir santykis tik stiprės bei atvers naujų galimybių. Kinijai reikia Vakarų, bet Vakarams irgi reikia Kinijos. Tą ir matėme šiame susitikime.

Kinijos vaidmuo Rusijos kare Ukrainoje

 Ar buvo priimta sprendimų, susitarimų dėl Rusijos ir Ukrainos karo?

Matyt, kad reikšmingų susitarimų nebuvo. Kinija, akivaizdu, remia agresorę Rusiją, bet kol kas nesiunčia ginkluotės, kuri būtų naudojama tiesiogiai prieš Ukrainą. Neperžengia raudonosios linijos, kurią ne kartą įvardino D. Bidenas ir Europos lyderiai. 

Tai jau savaime yra neblogai. Jei Kinija kaip Šiaurės Korėja pradėtų siųsti Rusijai ginkluotę, akivaizdu, kad Rusijos agresija galėtų įgauti papildomą pagreitį, nes Kinija turi pakankamai išteklių, kad galėtų pakeisti situaciją.

Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Ne vaikams Kiniją mokyti
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų