REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neįprastas atvejis medicinoje – 64 metų moteriai, kuri skundėsi sveikatos problemomis, Australijoje buvo atlikta išskirtinė operacija, kurios metu iš jos smegenų buvo pašalinta aštuonių centimetrų ilgio kirmėlė. Tai pirmasis toks atvejis istorijoje. 

Neįprastas atvejis medicinoje – 64 metų moteriai, kuri skundėsi sveikatos problemomis, Australijoje buvo atlikta išskirtinė operacija, kurios metu iš jos smegenų buvo pašalinta aštuonių centimetrų ilgio kirmėlė. Tai pirmasis toks atvejis istorijoje. 

REKLAMA

Apvalioji kirmėlė Ophidascaris robertsi Australijoje yra vietinė, ji labai dažnai parazituoja gyvatėse. 

„Įprastai apvaliųjų kirmėlių lervos aptinkamos nedideliuose žinduoliuose ir graužikuose, kuriuos praryja gyvatės, tad jos parazituoja jų viduje, čia jų gyvybės ciklas ir užsibaigia“, – paaiškino infekcinių ligų ekspertė Sanjaya Senanayake. 

Smegenyse aptiko 8 cm ilgio kirmėlę

Šios 64-erių moters atvejis yra ne tik pirmasis atvejis istorijoje, kai O. robertsi užsikrėtė žmogus – tai pirmasis atvejis, kai kirmėlė apsigyveno žinduolio smegenyse, rašo iflscience.com

REKLAMA
REKLAMA

Moteris iš Naujojo Pietų Velso, Australijos, pirmą kartą ligoninėje atsidūrė 2021 m. sausio mėnesį, nes tris savaites ją kankino pilvo skausmai, viduriavimas, naktinis prakaitavimas ir sausas kosulys. 

REKLAMA

Atlikus tyrimus tąkart buvo aptikti moters plaučių, kepenų ir blužnies pakitimai, tačiau tolesni tyrimai neparodė jokių onkologinės ligos, infekcijos ar autoimuninės ligos požymių. 

Gydytojai padarė išvadą, kad pacientė serga neaiškios kilmės eozinofiline pneumonija, ji gydyta steroidiniais vaistais. Tačiau po trijų savaičių ji vėl atsidūrė ligoninėje, nes būklė vis blogėjo. 

Ateinančius 18 mėnesių moteriai buvo taikomi įvairūs gydymo būdai, tačiau niekas nepadėjo palengvinti simptomų. 2022 m. birželį ją kamavo užmaršumas ir depresija, todėl medikai atliko smegenų magnetinio rezonanso tyrimą (MRT). 

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimo bendraautorė, Kanberos ligoninės klinikinės mikrobiologijos direktorė Karina Kennedy paaiškino, kad MRT parodė netipinius pažeidimus dešinėje priekinėje smegenų skiltyje. 

Radinys šokiravo medikus

Tačiau žodis netipinis nėra pats tinkamiausias apibūdinimas. Kaip S. Senanayake teigė žiniasklaidai, neurochirurgas, kuriam buvo pavesta ištirti keistą darinį, išvydo vaizdą, kurį per visą karjerą pamato ne visi, o jį išvydęs sušuko: „Dieve mano, nepatikėsite, ką radau šios moters smegenyse – tai gyva ir juda“. 

Sužinojus apie neįprastą svečią moters smegenyse, medikai ėmė aiškiau suprasti kai kuriuos jai pasireiškusius simptomus. Jie įtarė, kad kirmėlių lervų buvo ir kituose organuose – plaučiuose ir kepenyse. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kadangi tai buvo pirmasis atvejis, kai šiais parazitais užsikrėtė žmogus, nė vienas iš tyrimų negalėjo padėti to aptikti. 

Tad kaip kirmėlė, kuri paprastai parazituoja gyvatėse, pateko į moters smegenis? Pacientė prie netoli namų esančio ežero dažnai rinkdavo vietinius augalus – zelandinius špinokus, kuriuos naudojo maistui. 

Labiausiai tikėtinas šio atvejo paaiškinimas, kad užsikrėtusi gyvatę į ežerą su išmatomis paskleidė kirmėlių kiaušinėlius, o moteris užsikrėtė vartodama prie ežero surinktus augalus. 

Nors iki šiol O. robertsi niekada nebuvo užsikrėtęs žmogus, kitose pasaulio dalyse yra kitų Ophidascaris rūšių, kuriomis užsikrečia gyvatės, todėl neatmestina prielaida, kad panašių atvejų gali pasitaikyti ir ateityje. 

Šiuo atveju pacientės būklė po kirmėlės pašalinimo iš smegenų pagerėjo, tačiau ją ir toliau stebi specialistai.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų