• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dar rugsėjo pradžioje turėję išrašytus receptus jodo tabletėms dalis vilniečių liko it musę kandę, mat norėdami atsiimti jiems priklausančius preparatus turėjo atverti piniginę. Po teisinių ginčių su Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) spalio pradžioje, kaip žadama, jodo tabletės pagaliau turėtų pasiekti gyventojus.

Dar rugsėjo pradžioje turėję išrašytus receptus jodo tabletėms dalis vilniečių liko it musę kandę, mat norėdami atsiimti jiems priklausančius preparatus turėjo atverti piniginę. Po teisinių ginčių su Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) spalio pradžioje, kaip žadama, jodo tabletės pagaliau turėtų pasiekti gyventojus.

REKLAMA

Nors Sveikatos apsaugos ministerija jau prieš kurį laiką Vilniaus miesto savivaldybei buvo išdavusi kalio jodido tabletes, turinčias apsaugoti skydliaukę branduolinės avarijos atveju, dėl teisinių nesutarimų jos tiesiog liko gulėti sandėliuose.    

Dabar gi pranešama, kad vaistinėse jodo tabletės bus pradėtos dalyti spalio pradžioje. Kaip teigia savivaldybė, jau artimiausiomis dienomis bus pateikta detalesnė informacija, kada konkrečiai tai bus daroma.

Tai bus skelbiama tiek Vilniaus miesto savivaldybės puslapyje, tiek naujienų portaluose, tiek per radiją, tiek viešojo transporto ekranuose, taip pat bendradarbiaudami su vaistinių atstovais pagal galimybes ir pačiose vaistinėse.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip bus su pasenusiais receptais?

Dalis vilniečių jau „pasimovė“ ir skubėjo atsiimti jodo tablečių dar rugsėjo mėnesį, bet dabar domisi, kaip bus su naujų tablečių dalinimu, ar senas receptas galiosęs.

REKLAMA

„Pasibaigus kalio jodido preparatams išrašytų e.receptų galiojimo laikui gyventojams bus išrašyti nauji e.receptai, kadangi pagal pasibaigusio galiojimo receptą preparatai nebus išduodami“, – portalui tikslino savivaldybės atstovė Neringa Kolkaitė.

Pateks į didžiausius vaistinių tinklus

Kaip teigė Vilniaus mero atstovė spaudai Ieva Dirmaitė, šiuo metu vyksta parengiamieji darbai vaistinį preparatą perduoti iš Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro sandėlio į penkis didžiausius vaistinių tinklus Vilniuje.

REKLAMA
REKLAMA

„Aktyviai bendradarbiaujame su Lietuvos vaistinių asociacija, su vaistinėmis derinamės logistinius klausimus, kad kitą savaitę vaistinės joms skirtą kalio jodido tablečių kiekį jau atsiimtų iš saugojimo vietos ir pradėtų skirstyti proporcingai jį savo tinklo vaistinėse Vilniaus mieste. Iš viso planuojama vilniečiams nemokamai išdalinti 2,1 mln. jodo tablečių“, – BNS sakė ji.

Išdalins milijonus tablečių

Sveikatos apsaugos ministerija iš viso perdavė 4 mln. kalio jodido tablečių 16 savivaldybių, esančių 100 kilometrų atstumu nuo Astravo atominės elektrinės Baltarusijoje. Šios tabletės branduolinės avarijos atveju turėtų apsaugoti skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo poveikio. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tabletes savivaldybės įpareigotos išdalyti gyventojams asmeniniam saugojimui arba pačios saugoti jas taip, kad branduolinės avarijos atveju jas per 2–3 val. būtų galima paskirstyti gyventojams.

Primenama, kad Vilniaus miesto savivaldybė nusprendė šias tabletes išdalinti per vaistines, dalis kitų savivaldybių gyventojams jas išdalinti planuoja per seniūnijas. 

Rekomenduoja nešioti su savimi

Gyventojams, kurie gaus kalio jodido tabletes asmeniniam saugojimui, rekomenduojama jas nešioti su savimi kartu su kitais būtinais asmeniniais daiktais, o jas praradus vaistinėje nusipirkti naujas. 

REKLAMA

Preparatą reikia laikyti vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje, ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje. Geriausia, kad tabletės būtų apsaugotos nuo šviesos ir drėgmės.

SAM primena, kad vartoti preparatą reikia ne iš karto sužinojus apie branduolinę avariją, o po atskiro ministerijos ar Vyriausybės nurodymo, kuris bus pateiktas per informacines priemones (radiją, televiziją, mobiliuosius telefonus ir kt.).

Laiku suvartojus reikiamą kalio jodido dozę, skydliaukė užblokuojama (prisotinama) stabiliuoju jodu ir taip apsaugoma nuo įkvėpto radioaktyviojo jodo kaupimosi joje ir sukeliamos žalos – šios liaukos vėžinių ir kitokių susirgimų.

Avarijos atveju gyventojai turi suvartoti jų amžiaus grupei nustatytą vienkartinę kalio jodido dozę, kuri apsaugo žmogaus skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo 24 valandas. Naujagimiams iki 1 mėnesio amžiaus, nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims bei vyresniems nei 60 metų amžiaus žmonėms rekomenduojama vartoti tik vieną kalio jodido paros dozę. Kitoms gyventojų grupėms, esant nepalankiai avarinei situacijai (užsitęsus radioaktyviųjų medžiagų išmetimui į aplinką, nėra galimybių saugiai evakuoti žmones, kt.), gali būti rekomenduojama vartoti dar vieną paros dozę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų