„Jei mes turime informaciją apie ankstesnius mūsų reagavimus, gyvenamą būstą, apie jame gyvenančius asmenis, tai visa policijos surinkta informacija atgula į policijos registrus. Būna situacija, kad mūsų registruose, per policijos patirtį, tokia informacija yra matoma.
Bet kai asmuo niekada nėra buvęs policijos klientu ir kai duomenų apie jį policijos registruose nėra, tada mums jau yra reikalinga prieiga prie e.sveikatos sistemos tam, kad mes pamatytumėme svarbią informaciją.
Mums tikrai visko nereikia. Mums nereikia tam tikrų žmogaus sveikatos duomenų, pavyzdžiui, apie onkologines ligas. Mums reikia tik tų duomenų, kuriuos mes turime žinoti apie asmenį. Šiuo atveju neturėjome duomenų apie tą moterį. Todėl konstatuojame, kad 100 proc. turime turėti visą reikalingą informaciją. Tam reikalingi papildomi įrankiai.
Mums geriausia būtų naudotis šiame amžiuje sukurtais instrumentais ir jau vykdami į įvykio vietą pareigūnai spėtų gauti visą reikšmingą informaciją“, – ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje akcentavo R. Požėla. Anot jo, susitikimas su ministru turėtų įvykti už kelių dienų.
Visuomenė tampa agresyvesnė
Naujienų portalas tv3.lt jau rašė, kad po to, kai Vilniaus rajone, Baraškių kaime, pareigūnas iš tarnybinio ginklo nušovė psichikos liga sergančią ir agresiją demonstravusią moterį, policijos atstovai susilaikė nuo išsamių komentarų.
Vis dėlto, atsižvelgdama į didelį susidomėjimą, policija ketvirtadienį surengė trumpąją spaudos konferenciją, kurios metu pateikė turimus faktinius duomenis (neatskleidžiant pradėto ikiteisminio tyrimo detalių), apie tragediją Vilniaus rajone, kuomet buvo nušauta moteris.
Apie šį įvykį plačiau pasisakė policijos generalinis komisaras Renatas Požėla ir Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Renaldas Žekonis.
R. Požėla pradėjo nuo užuojautos žuvusiosios artimiesiems bei atskleidė, kad jau asmeniškai bendravo su dviem pareigūnais: „Bendravau su 2 iš 4 pareigūnais, kurie dalyvavo įvykyje. Vienas, kuris paleido šūvius ir kitas, kuris buvo sužalotas. Pažadėjau jiems moralinį palaikymą, teisinę pagalbą. Mes esame pasirengę teikti visokeriopą pagalbą mūsų pareigūnams.
Ginklą panaudojęs pareigūnas dirba specializuotame padalinyje. Tokie pareigūnai reaguoja į įvykius, kur kyla didžiausias pavojus. Pareigūnas gelbėjo savo ir aplinkinių sveikatą bei gyvybę. Šiuo metu atliekamas tyrimas. Tikimės kuo operatyviau atlikti tyrimą ir viską išsiaiškinti.“
Anot jo, reagavimo chronologiją išplatino Bendrasis pagalbos centrą: „Į visus skambučius policija reagavo. Ar tinkamai tą darė ir ėmėsi visų būtinų priemonių, atsakys iktieisminis tyrimas. Reikia pasakyti, kad policijoje veikia aiškūs algoritmai.
Susiduriame su reaguojančių pareigūnų trūkumu. Į įvykius, kur kyla pavojus žmogaus gyvybei, reaguojama per 8 minutes. Kritika dėl atliktos reagavimo padalinių reformos nėra pagrįsta. Šiuo metu turime didesnį reaguojančių pareigūnų skaičių.“
R. Požėlos teigimu, šiemet šaunamasis ginklas buvo panaudotas 3 kartus, o praėjusiais metais – 4. Anot jo, nuo 2020 m., neįskaitant antradienio įvykio, ginklas prieš žmogų nebuvo panaudotas. „Stebime tendenciją, kad žmonės tampa agresyvesni. Turime daugiau pasipriešinimo pareigūnams atvejų. Reikalingi bendri pareigūnų ir medikų mokymai, kurie padėtų reaguojant į panašius įvykius“, – pridūrė R. Požėla.
R. Žekonis pridėjo, kad kolegos, kurie dalyvavo įvykyje, sulauks visokeriopos pakalbos: „Su šūvius atlikusiu pareigūnu bendravau kelias valandas. Jis jaučiasi stabiliai. Pagalba jau buvo suteikta. Daugiau informacijos suteikti negaliu.“
Paviešinti pokalbiai su BPC
12.13 val. Bendruoju pagalbos centro numeriu paskambino vyras, kuris teigė, kad jo mamai diagnozuota šizofrenija ir jai prasidėjo ligos paūmėjimas. Vyras prašė ne tik greitosios medicinos pagalbos, bet ir policijos, nes paprastai greitoji be policijos ten nevyksta.
„Jis pats pasakė, kad mamai tokie paūmėjimai ne pirmą kartą, kad ji gydyta ligoninėje ir visur. Bet šiaip jinai dirbanti moteris ir jam skambino bei pranešė iš motinos darbovietės, kad jinai pradėjo elgtis agresyviai, kad ligos paūmėjimas. Bet tuo metu, kai jis skambino, jis pats buvo savo darbe, o motina buvo namuose, jis nebuvo šalia motinos. Informacija perduota ir policijai, ir greitajai medicinos pagalbai“, – portalui tv3.lt pasakojo Bendrojo pagalbos centro atstovė Vilma Juozevičiūė.
14.16 val. Bendrajam pagalbos centrui skambino iš Greitosios medicinos pagalbos dispečerinės ir pranešė, kad pacientė puola brigadą ir kad įvykio vietoje reikalinga policija.
14.17 val. pagalbos numeriu skambino į įvykio vietą atvykusi Greitosios medicinos pagalbos brigada ir nurodė, kad pacientė juos vaikosi su peiliu ir vis agresyvėja.
14.20 val. į Bendrąjį pagalbos centą vėl skambino iš Greitosios medicinos pagalbos dispečerinės bei pranešė, kad pacientė su kastuvu sudaužė automobilį.
„Prašė paskubinti policiją, kad atvyktų į įvykio vietą“, – sakė V. Juozevičiūtė.
14.40 val. paskambino Greitosios medicinos pagalbos brigada, kuri buvo įvykio vietoje, ir pranešė, kad vis dar laukia policijos.
14.47 val. pagalbos numeriu paskambino pati pacientė ir prašė atsiųsti policiją, nes pas ją į namus neva laužiasi netikra policija ir bando ją nužudyti.
„Galima spėti, kad jau buvo atvykusi policija, bet tiesiog pacientei atrodė, kad pas ją laužiasi netikri policininkai“, – kalbėjo Bendrojo pagalbos centro atstovė.
14.57 val. buvo patikslinantis skambutis dėl to, kiek Greitosios medicinos pagalbos brigadų reikia įvykio vietoje. Iš viso įvykio vietoje buvo 2 medikų brigados.
Kadrai iš įvykio vietos – TV3 Žinių vaizdo reportaže:
Policijos įstatyme nurodoma, kad šaunamieji ginklai gali būti panaudoti tik išimtiniais atvejais, kai tai neišvengiamai būtina ir kai psichinė ar fizinė prievarta buvo neveiksminga arba kyla neišvengiamas pavojus asmens gyvybei ar sveikatai.
Pareigūnas turi teisę panaudoti šaunamąjį ginklą prieš asmenis:
- Atremdamas ginkluotą įsiveržimą į Lietuvos teritoriją.
- Atremdamas ginkluotus diplomatinių atstovybių, konsulinių įstaigų, vadovų rezidencijų, valstybės ar savivaldybių institucijų, nacionaliniam saugumui svarbių įmonių, įrenginių ir turto užpuolimus, šiuos užimtus objektus išlaisvindamas.
- Gindamasis ar gindamas kitą asmenį nuo pradėto ar tiesiogiai gresiančio pavojingo gyvybei ar sveikatai nusikalstamo kėsinimosi.
- Išlaisvindamas įkaitus, užkirsdamas kelią įkaitų pagrobimui arba teroro aktui.
- Sulaikydamas nusikalstamą veiką galimai padariusį asmenį, jeigu kyla neišvengiamas pavojus pareigūno ar kito asmens gyvybei ar sveikatai.
- Sulaikydamas transporto priemonę vairuojantį asmenį, kuris savo veiksmais kelia neišvengiamą pavojų pareigūno arba kito asmens gyvybei.
Pareigūnas, nekeldamas tiesioginio pavojaus asmens gyvybei, turi teisę panaudoti šaunamąjį ginklą prieš gyvūną, laivą, orlaivį arba transporto priemonę, jei kyla neišvengiamas pavojus pareigūno arba kitų asmenų gyvybei ar sveikatai.
Ketindamas naudoti šaunamąjį ginklą ar sprogmenis, pareigūnas privalo įspėti apie šį ketinimą, suteikdamas asmeniui galimybę įvykdyti teisėtus reikalavimus, išskyrus atvejus, kai delsimas kelia neišvengiamą pavojų pareigūno arba kito asmens gyvybei ar sveikatai arba kai toks įspėjimas yra neįmanomas.
Šaunamojo ginklo naudoti negalima prieš neįgalius asmenis, jei tai akivaizdu, taip pat prieš neliečiamybę turinčius asmenis, prieš nėščias moteris ir nepilnamečius, jeigu tai matoma iš išvaizdos, nebent būtų neišvengiamas pavojus pareigūnų ar kitų asmenų gyvybei ar sveikatai.
„Žmogus yra sergantis. Jis gali vartoti vaistus, gali jų nevartoti. Policininkai ir medikai vis tiek turi važiuoti, jeigu tokie žmonės siautėja, bet absoliučiai nėra sistemos, kaip padėti tokiose situacijose. Čia yra sveikatos apsaugos atsakomybė, kad tie žmonės taip yra paliekami. Tai kaime yra kažkoks vienas žmogus ir terorizuoja. Tai galėjo medikus nužudyti, policininkus. Juk nėra taip, kad apie tą moterį sužinojo pirmą kartą, ten visi žino“, – sakė Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkė Roma Katinienė.
Viskas brangsta ne dienom, o valandom,vis gąsdina ( ir įgyvendina, beje) ribojimais, baudomis, draudimais, karantinais, o dar grasina , kad jei ne ryt, tai poryt "rusai puls",- tai žmonės tiesiog iš nevilties ir pasimetimo bei nežinojimo ir agresyvėja...
Na, o dėl sveikatos duomenų,-tai jau "atleiskit" ! Kad kiekvienas "uniformuotas" "knistųsi" po konfidencialią informaciją,- tai jau viršūnių viršūnė tiek cinizmo, tiek debilizmo. Jei žmogus papuola į ligoninę ( net jei be sąmonės ), tai "negalima niekam atskleisti jo sveikatos būklės", net artimam giminaičiui, jei tas nėra "įrašytas" asmeniu, kuriam "galima teikti informaciją" ( o kaip "įrašyti", jei žmogus nekalba ?! ).
O čia "uždegama žalia šviesa" gauti bet kokius duomenis , kada panorėjus ir kam panorėjus ?! Vadinasi, jei turi pažįstamą policininką, tai gali "užsakyti" , kad tau "paieškotų kompromato" jo medicininėje kortelėje ?!
Juk nuteisė,pvz., ne policininką, kuris iš duomenų bazės "nutekino" žinias apie asmenį, kuriam priklauso automobilis, o žmogų, norėjusį sužinoti,kas "vežioja" jo žmoną tuo automobiliu...
"Tvarkelė" Lietuvoj - kaip bažnyčioj... Visiškai baisu darosi gyventi šitoje šalyje jau visiems...
Ką tas Požėla peza?