REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Laisvės partijoje – apmąstymų dienos. Garsiai apie narkotikų dekriminalizavimą ir partnerystės įteisinimą kalbanti partija atsimušė į sieną, kai nei vienas, nei kitas projektas nesulaukia reikiamų balsų. Laisviečiai palaikymo nesulaukia ne tik iš opozicijos, bet ir iš koalicijos partnerių – liberalų ir konservatorių. Seimui atmetinėjant vieną Laisvės partijos pasiūlymą po kito, Aušrinės Armonaitės vadovaujamos jėgos politikai jau garsiai svarsto apie savo ateitį koalicijoje, kuri ir taip yra itin trapi – iš 141 balso valdantieji savo „kišenėje“ turi tik 74. 

Laisvės partijoje – apmąstymų dienos. Garsiai apie narkotikų dekriminalizavimą ir partnerystės įteisinimą kalbanti partija atsimušė į sieną, kai nei vienas, nei kitas projektas nesulaukia reikiamų balsų. Laisviečiai palaikymo nesulaukia ne tik iš opozicijos, bet ir iš koalicijos partnerių – liberalų ir konservatorių. Seimui atmetinėjant vieną Laisvės partijos pasiūlymą po kito, Aušrinės Armonaitės vadovaujamos jėgos politikai jau garsiai svarsto apie savo ateitį koalicijoje, kuri ir taip yra itin trapi – iš 141 balso valdantieji savo „kišenėje“ turi tik 74. 

REKLAMA

Praėjusią savaitę valdančioji koalicija trimis iš eilės ėjusiais balsavimais parodė tvirtą vienybę, o ketvirtuoju – galimas įtampas ir trintis savo gretose. Konservatorių, liberalų ir laisviečių koalicijai priklausantys politikai vieną po kito atmetinėjo Gitano Nausėdos veto.

74, 73 ir 78 – tokia balsų dauguma valdantieji priėmė G. Nausėdos atmestus įstatymų projektus, taip S. Daukanto aikštei parodydami, kad ne tik, kai reikia, 74 balsų dauguma yra vieninga, bet ir gali „sužvejoti“ balsų opozicijos gretose.

REKLAMA
REKLAMA

Visgi tada atėjo balsavimas dėl vieno svarbiausių Laisvės partijai klausimų – narkotikų dekriminalizavimo. Ir prieš tai vieningai balsavę valdantieji – susiskaidė. Po penkis konservatorius ir liberalus išvis dingo iš posėdžių salės, Audronius Ažubalis balsavo prieš, dalis valdančiųjų susilaikė, taip taip pat prisidėdami prie to, kad laisviečiams itin svarbus projektas patirtų nesėkmę.

REKLAMA

Laisvės partija nesulaukė palaikymo ir iš opozicijos, kuri praktiškai vieningai balsavo prieš, nors dalis opozicijoje esančių politikų anksčiau pasisakė už dekriminalizaciją.

Atmestas dekriminalizavimo projektas – skaudus smūgis Laisvės partijai, ypač prisimenant, kad pateikimo stadijos nepraėjo dar daugiau aistrų ir ginčų keliantis Partnerystės įstatymas, kuris netrukus vėl turėtų grįžti į Seimo darbotvarkę.

Po to, kai dekriminalizacijos projektas nepraėjo paskutinės stadijos, ne vienas laisvietis garsiai prakalbo apie galimas diskusijas dėl buvo koalicijoje. Visgi lieka neaišku, ar diskusijos apsiribos noru persiderėti partnerių įsipareigojimus, ar svarstymai Laisvės partijos gretose prives prie to, kad ši trenks durimis ir sugriaus ir taip trapią 74 parlamentarų koaliciją.

REKLAMA
REKLAMA

Apie nepavykusį balsavimą dėl narkotikų dekriminalizavimo, pasiruošimą balsavimui dėl partnerystės įteisinimo, santykius valdančiojoje koalicijoje ir Laisvės partijos ateitį joje naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Laisvės partijos narys Vytautas Mitalas ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas Paulius Saudargas.

Išdavė ne tik koalicijos partneriai, bet ir opozicija

Pasak V. Mitalo, įstatymo projektas tiek pateikimo, tiek svarstymo stadijose sulaukė palaikymo iš ne vieno opozicijos atstovo, dalis jų net pasirašė po teikiamu projektu, tačiau situacija pasikeitė priėmimo stadijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai kurie opozicijos atstovai dėjo į kojas. Net tie, kurie buvo pasirašę po projektu, ne tai, kad nebalsavo ar susilaikė. Visi balsavo prieš, nors iš vakaro buvo sakoma kitaip. Tų kelių balsų pritrūko“, – sakė Laisvės frakcijos seniūnas.

V. Mitalas nenorėjo aitrinti situacijos dėl to, kad palaikymo nesulaukė iš koalicijos partnerių, tačiau kritikos jiems vis tiek nepagailėjo.

„Kai mes kalbame apie kai kuriuos kitus klausimus, kurie įrašyti koalicijos sutartyje arba net neįrašyti koalicijos sutartyje, pavyzdžiui, veto atmetimas, <...> tada koalicija kažkaip sugeba susitelkti ir tuos 74 [balsus] ar panašiai išgeneruoti.

Man labai apmaudu, kad tokiam mažam palyginus klausimui, kuris liečia nedidelę socialinę grupę, kažkaip esame pasiunčiami ieškoti žiemą miške žibučių ir rinktis iš opozicijos balsus, kurie, kaip įsitikinome, pasirodo prieš, nors sakė, kad bus už“, – kalbėjo parlamentaras.

REKLAMA

Kelia klausimą, kaip įgyvendinti programą

V. Mitalo teigimu, laisviečiai kels klausimą, kaip jie galėtų įgyvendinti savo programinius pažadus valdančiosios koalicijos rėmuose.

„Mes keliame klausimą ir norime tartis, kaip tuos programinius punktus, kurie, mano supratimu, yra labai nedideli, mes toliau einame įgyvendinti. Nes opozicija yra suinteresuota jų sužlugdymu. Koalicijoje yra suinteresuotumas arba pasakymas iš anksto, kad mes tokie ir kitokie mes nebūsime. Kaip mes toliau darome?“ – klausė V. Mitalas.

Sutarė nesutarti

„Nesutikčiau, kad dėl to čia reikėtų visiems skirstytis. Koalicija sutarė dėl daugelio dalykų, sutartis yra dėl daugelio esminių dalykų. Ir buvo eilė dalykų, dėl kurių mes sutarėme nesutarti“, – kolegai atsakė P. Saudargas.

REKLAMA

Konservatoriaus teigimu, koalicija deda pastangas, kad partneriams, šiuo atveju Laisvės partijai, svarbūs projektai būtų priimti, tačiau nėra įpareigojimo patiems koalicijai priklausantiems politikams balsuoti „už“.

„Tikrai nepykstu ant Laisvės frakcijos kolegų, kad jie laikosi savo programinių nuostatų, savo idėjų, savo filosofijos. Bet jūs nepykite, kai kiti laikosi savo filosofijos, savo vertybių, savo programinių nuostatų. Tokiu aspektu vieni kitų nekritikuokime, o pabandykime rasti kompromisus“, – savo poziciją dėstė P. Saudargas.

„Žmonės turi savo nuomonę, žmonės turi savo įsitikinimus, žmonės atstovauja savo rinkėjams. Jei tai nėra klausimas, dėl kurio mes sutarėme, sukirtome rankomis ir privalomai balsuojame, <...> tai negalime reikalauti iš žmonių, kad jie balsuotų taip, kaip nori viena ar kita frakcija“, – pridūrė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mitalas: dėl bendro gėrio kartais turime padėti nusistatymus į šalį

„Labai svarbu atstovauti savo rinkėjus ir pagal tai įgyvendinti savo politinę darbotvarkę. Aš jaučiu, kad mes atstovaujame rinkėjus, kurie žiūri į ateitį, nori, kad Lietuva būtų vakarietiška“, – kalbėjo V. Mitalas.

Jo teigimu, būna įstatymų, kada dėl bendro sutarimo reikia asmeninius norus ir pozicijas padėti į šalį.

„Nes visi suprantame, kad 74 asmenų koalicija yra trapi ir vis tiek reikia kažkaip irtis į priekį. Mūsų frakcijoje yra 11 narių, tai beveik penkis kartus mažiau nei pas Tėvynės sąjungą, įsivaizduoju, kad Tėvynės sąjungoje dar didesnis nuomonių pliuralizmas, bet pas mus jo taip pat yra.

REKLAMA

Mes sugebėjome daugelį kartų padėti savo asmenines nuomones, išankstinį nusistatymą į šalį tam, kad bendras balsavimas pavyktų. Kada nesulaukiame analogiškos empatijos iš partnerių, <...> man yra asmeniškai labai skaudu ir nemalonu. Aš matau, kad Seime vyrauja išskaičiavimai, išankstiniai nusistatymai, bet ne bendro gėrio paieškos, kuriomis turime vadovautis“, – dėstė V. Mitalas.

Abejojo, ar laisviečiai balsuotų už aštresnius konservatorių pasiūlymus

„Ir konservatoriams, ir krikščionims demokratams yra svarbių klausimų. Jeigu mes keltume tokius aštresnius klausimus, kurie yra iš mūsų darbotvarkės, nežinau, ar visi Laisvės frakcijos nariai rastų savyje jėgų balsuoti prieš savo įsitikinimus, prieš savo programą ar savo pažadus rinkėjams“, – V. Mitalui atsakė P. Saudargas.

REKLAMA

„Būkime biedni, bet teisingi. Kai klausimai nėra tokie svarbūs, ar ne tokie rūpimi, tikrai lengviau susitelkti. Tačiau tokiais klausimais, kur atsiranda vertybinių takoskyrų, neturėtume pykti ant savo įsitikinimų atstovavimo“, – teigė TS-LKD narys.

Jau telkia pajėgas partnerystės įteisinimui

Kitas Laisvės partijai svarbus projektas – Partnerystės įstatymas. Pirminis jo variantas pavasario pabaigoje buvo atmestas dar pateikimo stadijoje. Visgi rudens sesijoje laisviečiai ketina iš naujo teikti pakoreguotą įstatymą.

V. Mitalo teigimu, Laisvės frakcija organizuos dvišalius susitikimus su kitų partijų atstovais ir bandys atrasti paramos partnerystę įteisinančiam projektui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Telkiam pajėgas, kiek tai įmanoma, kai tu reprezentuoji 11 Seimo narių iš 141. Tą reikia įvertinti. Štai neseniai turėjome susitikimą su socialdemokratų vadove Vilija Blinkevičiūte, šnekuosi su visais tais žmonėmis, kurie yra Seime.

Klausiu jų minčių, jų idėjų, kaip čia darome toliau, kokias nuostatas Partnerystės įstatyme galima gludinti, kad įstatymai pavyktų. Darau ir darome viską, ką galime, kad rūpimi klausimai, aktualios visuomenėje problemos būtų sprendžiamos“, – teigė V. Mitalas.

Laisviečiai kalbės apie ateitį koalicijoje

Po nepasisekusio dekriminalizacijos projekto balsavimo jo autorė Morgana Danielė teigė, kad laisviečiai svarstys, kokia yra jų ateitis valdančiojoje koalicijoje.

REKLAMA

„Manau, kad apie tai bus kalbama koalicijoje. <...> Negaliu atsakyti dabar, bet apie tai tikrai bus kalbama, kaip toliau dirbti koalicijoje“, – po balsavimo teigė M. Danielė.

V. Mitalas antrino kolegei ir teigė, kad kalbėtis yra apie ką.

„Mes partijoje tikrai turėsime pašnekesį ir tas yra planuojama, kaip toliau viską daryti ir kokius principus susidėlioti į mūsų bendra darbą, parodant, kad tai iš tikrųjų mums svarbu“, – tvirtino politikas.

„Nenoriu čia nieko gąsdinti, kaip čia bus, kas čia atsitiks. Mes visi suprantame, kokiame sudėtingame politiniame fone dalyvaujame ir esame, visi mato, kaip sudėtingai dirba Vyriausybė.

Bet patikėkite manimi, atėjome į Seimą ne pasėdėti ir ne maloniai nubalsuoti. <...> Mes turime keturis metus kaip išrinkti politikai prieš savo rinkėjus padaryti darbus, kurie vestų Lietuvą tam tikra kryptimi.

REKLAMA

Sutinku, kad krizės šiek tiek išblaško tą dėmesį, išblaško koncentraciją, nes reikia rūpintis, kad Lietuva būtų saugi, <...> bet turime žiūrėti į ateitį ir neturime snausti savo darbų įgyvendinime“, – kalbėjo V. Mitalas.

Laidoje „Dienos pjūvis“ taip aptarti valdančiųjų ir prezidento santykiai, ypač po to, kai Seimas atmetė tris Gitano Nausėdos veto, bei viešojoje erdvėje pasirodžiusi informacija, kad konservatoriai sąjungininkų ieško Sauliaus Skvernelio vadovaujamos Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ gretose. Visą P. Saudargo ir V. Mitalo diskusiją laidoje „Dienos pjūvis“ galite peržiūrėti vaizdo įraše, kurį rasite straipsnio pradžioje.

Klauskit ne partnerių ,o tautos.Ar norime jaunimo daugiau apsirūkusio,ar reikia keisti konstituciją dėl grupuotės norų?
@Jusu Jus ten papuolete per klaidą, tik todel, kad konservam truko balsu, o ne del jusu tikslu. Jus gi ne Lietuvai tarnaujate, o priesingai, ja griaunate. Kas gali jus palaikyti?- tik nar ko di le riai ir iš kr
Jus apgavo ir apgaudines toliau, nepamirškite jiems reikia tik daugumos seime!!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų