• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Elektroninės cigaretės pamažu tampa paauglių kasdienybe – įsigyti paprasta, sukontroliuoti sudėtinga, o žala sveikatai gali būti nepataisoma. Ką daryti? Ar absoliutus elektroninių cigarečių draudimas pakeistų padėtį?

Elektroninės cigaretės pamažu tampa paauglių kasdienybe – įsigyti paprasta, sukontroliuoti sudėtinga, o žala sveikatai gali būti nepataisoma. Ką daryti? Ar absoliutus elektroninių cigarečių draudimas pakeistų padėtį?

REKLAMA

Apie tai trečiadienį TV3 laidoje „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“ diskutavo Seimo sveikatos reikalų komiteto nariai Aurelijus Veryga ir Morgana Danielė bei gydytojas toksikologas Robertas Badaras.

Vaikų akį patraukia spalvos, domina skanūs kvapai ir skoniai

Anot R. Badaro, Lietuva tarp 35 Europos šalių pagal nors kartą „garinusių“ 15–16 m. amžiaus asmenų skaičių užima pirmą vietą. Jo įsitikinimu, pasiūla formuoja paklausą.

„Valstybės reikalas, kaip ji tą baisią situaciją bandys spręsti. Bet palikti tokį status quo yra neatsakinga ir, drįstu sakyti, pavojinga. Pasiūlą bent nepilnamečiams reikia riboti ar mažinant prieinamumą gaudant asmenis, kurie parduoda nepilnamečiams.

REKLAMA
REKLAMA

Pagrindinis kriterijus, masalas, kodėl nepilnamečiai vartoja elektronines cigaretes, yra atsakyta 2013 m. atlikta studija. 81 proc. tiriamųjų nepilnamečių, kurie garino elektronines cigaretes, kai jų paklausė, kodėl jie tai darė, atsakė, kad yra daug malonių skonių. <...>

REKLAMA

Nors paaugliai nori būti vertinami kaip suaugę, tačiau dažnai užkimba ant vaikiškų dalykų – skonis, kvapas ir spalva yra trys koziriai, kurių neatmuši“, – sako toksikologas.

Veryga siūlo drausti prekybą elektroninėmis cigaretėmis

Parlamentaras A. Veryga siūlo apskritai uždrausti elektronines cigaretes, vadinamąjį „vaipinimą“. Anot jo, kol kas dar niekas nepasiūlė geresnio būdo, kaip spręsti susidariusį chaosą.

„Skoniai, kvapai yra tik dalis istorijos, kurią teoriškai dar būtų galima bandyti valdyti griežtinant atsakomybę tiems, kurie apeidinėja įstatymą ir taip toliau.

REKLAMA
REKLAMA

Kita istorijos dalis – priedai pradedant žiurkių nuodais, kanabiodais, kurių nėra legalioje rinkoje. Čia kaip su nelegaliais narkotikais. Jų nepakelsi kainos, nenustatysi amžiaus ribos, tai yra nelegalūs dalykai“, – pastebi A. Veryga.

Anot jo, dabartinė situacija yra palanki nelegaliai prekybai.

„Kiekvieno gatvėje garinančio nestabdysi, nedarysi testų. Nuo tėvų labai lengva užmaskuoti, nes kvapai skanūs, malonūs, nesmirda ir jie yra bet kokie, nesuprasi, kas tai yra. Plius, tai yra patrauklu, įdomu, nauja, kažkas kraunama, šviečia, kažkokios baterijos, kažkas garuoja, skanu, malonu. <...>

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaikui, kas neskanu, net ir maisto padėkite, sakykite, sveikas, nesvarbu, kad kažkas gerai pažadėta, bet jeigu jis neskanus, jis ir nevalgo. Tai ir čia yra tas pats“, – svarsto parlamentaras.

A. Verygos pastebėjimu, šiuo metu iš valstybės šaiposi ir legalūs, ir nelegalūs pardavėjai.

Danielė ragina užtikrinti jau esamus draudimus

Vis dėlto parlamentarė M. Danielė kelia klausimą, ar spręsti šią problemą yra tinkamiausia priimant naujų draudimų. Anot jos, reikėtų diskutuoti apie tai, kaip įgyvendinami jau dabar esantys draudimai.

REKLAMA

„Sakome, kad kiekvieno garinančio gatvėje nestabdysime. Bet pagal įstatymą nepilnamečiui yra draudžiama rūkyti bet ką. Tai iš principo mes jį galime stabdyti. Mes jį stabdome, skiriame baudas, nes jam yra uždrausta rūkyti, nesvarbu ką. <...>

Uždraudus pačius aparatus tai nieko nepakeičia. Mes neatimsime iš suaugusio žmogaus garinimo aparato, policija nepradės gatvėse gaudyti garinančių žmonių, nes jeigu prekyba bus uždrausta Lietuvoje, tai nereiškia, kad bus nelegalu turėti patį aparatą. O stabdyti paauglį ir jam skirti baudas galima ir šiandien“, – komentuoja M. Danielė.

REKLAMA

A. Veryga pripažįsta, kad elektroninių cigarečių draudimas nėra šimtaprocentinė panacėja – atsirastų prekiaujančių nelegaliai, žmonės tokias prekes galėtų prieiti užsienyje. Todėl svarbu ir visuomenės švietimas.

Laidą „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį–ketvirtadienį 19:30 per TV3 televiziją ir naujienų portale tv3.lt!

tv3.lt

Australija šiomis dienomis visiškai uždraudė e-cigarečių pardavimą rekreacijos tikslais; pirkėjas turės pateikti gydytojo receptą ir pirkti vaistinėje, o pati cigaretė privalės būti supakuota kaip vaistai. E-cigaretės priskiriamos nuo šiol prie "Pavojingų nuodų". Australijos Sveikatos Ministras teigė, jog "mus apgavo" - "we have been duped". Mums žadėjo, kad e-cigaretės padės žmonėms mesti rūkyti, ko neatsitiko, maža to, verslas pradėjo jas orientuoti į paauglius, jaunimą, vaikus ir gaminti įvairių skonių ir formų ; e-cigaretė savo forma gali priminti tušinuką penale, tai net nėra aišku, ką mokinys, studentas kiša į burną, tušinuką ar cigaretę. Tikimės ir mes Lietuvoje tokio pat lygio sąmoningumo, jauno žmogaus sveikatos apsaugos, kokios atsiranda Vakaruose. Gal užtenka lobistams lobti iš mūsų didžiausio turto - mūsų vaikų sveikatos.
Būtina nedelsiant:
- ištirti garinimo metu susidarančių medžiagų sudėtį;
- pareikalauti, kad garinantieji butuose pilnai užsandarintų bendrą ventiliaciją ir garantuotų, kad teršalai nepateks į kaimynų butus;
- gal kas pasiūlytų signalizaciją, kuri reaguotų į elektroninių cigarečių garus. Taip žmonės būtų apsaugoti nuo pasyvaus garinimo.
- policijos pareigūnus aprūpinti oro taršos detektoriais, kad galėtų operatyviai nustatyti oro taršą nuodingomis medžiagomis, nes tai kelia pavojų ne tik sveikatai, bet ir gyvybei.
Būtinai reikia uždrausti.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų