REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas rugsėjį po pertraukos kibs į antruosius darbo metus, kurie, politologų įsitikinimu, bus kupini įtampos ir triukšmo. Pandemija, migrantų srautai, vienas kitą sekantys mitingai, o kur dar valdančiųjų siekis priimti su partneryste, alkoholiu ir narkotikų dekriminalizavimu susijusius įstatymus – visa tai neleis Seimo nariams atsikvėpti, tvirtina ekspertai.

Seimas rugsėjį po pertraukos kibs į antruosius darbo metus, kurie, politologų įsitikinimu, bus kupini įtampos ir triukšmo. Pandemija, migrantų srautai, vienas kitą sekantys mitingai, o kur dar valdančiųjų siekis priimti su partneryste, alkoholiu ir narkotikų dekriminalizavimu susijusius įstatymus – visa tai neleis Seimo nariams atsikvėpti, tvirtina ekspertai.

REKLAMA

Seimas rudens sesiją pradės rugsėjo 10 dieną. Portalas tv3.lt jau plačiau rašė, kokius svarbiausius darbus seimūnai planuoja įgyvendinti rudens sezone.

Linki politikams apsieiti be triukšmingos reklamos

Jau pirmieji 2020–2024 metų kadencijos metai Seimo nariams buvo išties nelengvi. Tačiau politologai žada, kad ir naujas politinis sezonas bus pilnas ne ką mažesnių iššūkių. Pagrindiniai jų – COVID-19 pandemija ir neteisėtų migrantų krizė.

„Nelengvas bus sezonas, nes daug problemų prisikaupė. Manau, suprantame, kad didžiausias klausimas vidaus politikoje bus pandemijos suvaldymas. Medikai kalba apie ketvirtąją bangą, vėl pradėjo mirti žmonės ligoninėse. 

REKLAMA
REKLAMA

Toliau – migrantų situacija, kada mums karas paskelbtas, ne vien mums, bet ir Latvijai, Lenkijai“, – tv3.lt sakė Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas, politologas Vytautas Dumbliauskas.

REKLAMA

Tuo metu Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) docentas, politologas Bernaras Ivanovas, nors ir pritaria, kad minėtieji klausimai išliks svarbiausi, tikisi, kad valdantieji dirbs santūriai ir nepakartos pernai girdėto triukšmo.

„Norisi tikėti, kad vis tik protingi žmonės – Seimo, Vyriausybės nariai – stengsis padaryti išvadas iš tam tikrų klaidų ir jų arba nekartos, arba netęs. Bet, deja, deja, po kai kurių tokių įvykių supranti, kad jie dideli individualistai ir nori rinkti didelį hype‘ą (liet. triukšmingą reklamą). 

REKLAMA
REKLAMA

Todėl mes matysime daug reklaminių fejerverkų ir iš valdančiųjų, jie bandys pasižymėti, ką nors į vietą pastatyti. Ir opozicijos kompanijoje bus įvairūs fejerverkai“, – tv3.lt sakė B. Ivanovas.

Politologas kritikuoja valdančiųjų siekį įvesti automobilių taršos mokestį, sakydamas, kad tai blogas sprendimas krizės akivaizdoje.

„Labai norėtųsi, kad va šito jie nedarytų, nes tai yra absoliučiai blogas sumanymas ir jis jokios naudos neturi. Čia, kaip sakoma, kaip kiaulę kirpti – kailio mažai, o žviegimo daug. O to žviegimo bus daug, nes mūsų laukia mitingai, istorijos su partnerystėmis ir taip toliau“, – vardijo B. Ivanovas.

Mitinguotojai užima opozicijos vietą

Šiemet gerokai dažniau nei iki šiol Lietuvoje stebėjome įvairiausius mitingus ir garsiai reiškiamą piliečių nepasitenkinimą. B. Ivanovas svarsto, kad aktyviai besireškiantys mitinguotojai bando užimti trapios opozicijos vietą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai norėjosi opozicijos balso, jis neskambėjo, jis tylėjo. Opozicijos vietą užima visokie marginalai, todėl numalšinti tuos visus protestus priemonėmis, kurios buvo pademonstruotos, tikrai nepavyks“, – prognozavo B. Ivanovas.

Maža to, jis mano, kad iš tikrųjų mitingai užgimė ne dėl galimybių pasų ar kalbų apie privalomus skiepus, ne dėl neapykantos homoseksualams, o dėl to, kad visuomenė pasigenda socialinio teisingumo savo atžvilgiu – geresnių atlyginimų, pokyčių mokesčių sistemoje ir darbo teisėje.

„Visuomenės dalis, matydama, kad valdžiai tai yra svarbu, bando tam priešintis, kad priešintųsi net ne dėl tų pačių dalykų, o dėl socialinio teisingumo trūkumo. <...>

REKLAMA

Reikalingas sisteminis darbas, ieškant kompromiso ir kovojant su tuo, kas peržengia įstatymo ribas, pavyzdžiui, smurtas prieš pareigūnus. Norėtųsi mūsų valdžiai palinkėti, kad ji sugebėtų atsirūšiuoti ir lanksčiai taikyti tokią strategiją“, – kalbėjo VDU docentas.

Tuo metu V. Dumbliauskas skeptiškai vertina tai, kad mitinguotojų nepasitenkinimas galėtų kaip nors paveikti Seimo darbotvarkę.

„Manau, kad radikaliai neturėtų paveikti, nes kai kurie reikalavimai labai keisti. Kaip gali A. Dulkį atleisti? Juk yra taisyklės. Man truputį liūdna Šeimų sąjūdžio klausyti – jie nežino taisyklių politikoje. <...> Tai populistinis šnekėjimas savo gerbėjams. Maždaug, čia mes pareikalausime ir susilauksime pritarimo šūksnių“, – pastebėjo politologas.

REKLAMA

Ar S. Skvernelis pasuks kitu keliu?

Ne ką mažesnė intriga šį rudenį bus, ar ekspremjeras Saulius Skvernelis ryšis palikti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakciją ir kurti savo frakciją. Juoba, kad valstiečių gretas paliko jo bendražygis Lukas Savickas, savo ateitį frakcijoje sakė pergalvojanti ir Rūta Miliūtė. 

„Atsiskyrimas – sena istorija, tik pristabdyta S. Skvernelio ligos, kaip aš suprantu. Dar prieš dvejus metus sakiau, kad jų (S. Skvernelio ir Ramūno Karbauskio – aut. past.) santykiai tikrai yra pašliję, vyksta kova dėl partinio aktyvo. Iš esmės segmentacija opozicijos flange vyksta ir vyks toliau, manau“, – svarstė B. Ivanovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jam antrina ir V. Dumbliauskas, neatmetantis galimybės, kad S. Skvernelis gali pasitraukti ir kurti savo frakciją, bet ne partiją.

„Kad jis nori kelti sparnus, tai taip. Bet į naują darinį skeptiškai žiūriu. O frakcija, taip, – septynis žmones surinkti ne taip sunku“, – kalbėjo V. Dumbliauskas.

Čia pat jis pridūrė, kad S. Skvernelis, matyt, permąsto, ar jam apsimoka sieti save su LVŽS, kai joje „yra ligos požymių“.

„Bent iš viešosios erdvės panašu, kad S. Skvernelis nebemato prasmės ten būti, nes valstiečiai keičiasi. Vien T. Tomilino išmetimas rodo, kad partijoje negerai, yra ligos požymių, nesveikata, vadinkime taip.

REKLAMA

S. Skvernelis, matyt, jaučia, kad jam neverta toliau su ta politine jėga tapatintis, jeigu jis galvoja apie savo politinę ateitį. Bet partijos, manau, nepavyks sukurti, skeptiškai į tai žiūriu“, – pridūrė MRU docentas.

Ambicingi projektai gali nesulaukti palaikymo

Galiausiai valdantieji rudens sesijoje ketina prikelti dar pavasarį pradėtus aptarinėti klausimus – Partnerystės įstatymą, lengvųjų narkotikų dekriminalizavimą, bei Alkoholio kontrolės įstatymą. Vis dėlto politologai skeptiškai vertina šių projektų sėkmę Seime.

„Aš siūlyčiau dar partnerystės klausimą atidėti. Laisvės partija kažkaip nejaučia visuomenės nuotaikų, man toks jausmas. Iš karto matome, kad Laisvės partijos reitingai nukrito.

REKLAMA

Gal galima atidėti tą įstatymą? Sutinku, kad jis reikalingas. Gal galima diskutuoti dėl formų. Bet aišku, kad santuokos reikšmė mažėja, daugybė žmonių gyvena nesusituokę, gimdo vaikus, tai kažkaip turi būti reguliuojami tie santykiai“, – siūlė V. Dumbliauskas.

O štai B. Ivanovui minėti klausimai nors ir neatrodo nesantys svarbūs, jo nuomone, jie neturėtų būti pagrindiniai Seimo darbai.

„Visa tai reikia daryti, bet nereikia iš to daryti triukšmo, reklamos. Sakyčiau, kad dėl šių projektų valdantieji patys kelia visiškai bereikalingą erzelį. 

Aš dar pavasarį sakiau, kad reikia imtis strateginių dalykų – mokesčių pertvarkos, finansinės sistemos korekcijos, visos eilės kitų pokyčių. O šie klausimai galėtų būti šalia, kaip paraštėje esantys, kuriuos ramiai galima svarstyti ir priiminėti, bet nedaryti iš to politinio cirko. Greičiausiai rudenį mes vėl matysime tai, ką matėme pavasarį – sumanymai greičiausiai žlugs“, – prognozavo politologas.

Tokios slykscios valdzios dar neturejome!
ANTIKONSTITICINIAM PIŠPASIUI
ANTIKONSTITICINIAM PIŠPASIUI
Sakome NE
GĖJAI
NĖRA
ŽMONĖS:
PAKLAUSYKITE
KAIP JIE ŽVIEGIA!!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų