Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad sumažinus šeimos gydytojų administracinio darbo krūvį, mažės eilės ir gerės paslaugų prieinamumas pacientams. Be to, taip slaugytojai ir akušeriui galės realizuoti savo kompetencijas.
Ką galės daryti slaugytojai?
Kitaip sakant, nuo 2024 m. sausio 1-osios, plečiant kompetencijų ribas, slaugytojams bus patikėti darbai, nereikalaujantys papildomos diagnostikos ar gydymo metodo parinkimo.
Be konsultacijų, tyrimų, slaugytojai rūpinsis ir skiepais, receptų pratęsimu tais atvejais, kai gydytojas jau yra paskyręs gydymą, parinkęs tinkamą vaistinį preparatą ir nustatęs jo dozę bei vartojimo periodiškumą.
Pažymima, kad esant poreikiui slaugytojas visada galės nukreipti pacientą pas šeimos gydytoją.
„Slaugytojai galės konsultuoti pacientus tiesioginio kontakto būdu (gyvai) arba nuotoliniu būdu, parenkant paciento poreikius labiausiai atitinkantį paslaugos teikimo būdą, tačiau negalės būti teikiamos vien tik nuotolinės konsultacijos“, – aiškino SAM Asmens sveikatos departamento Slaugos ir ilgalaikės priežiūros skyriaus patarėjas Artūras Šimkus.
SAM atstovai pažymėjo, slaugytojai vaistus daliai pacientų jau tęsė ir pandemijos metu ir tai esą pasiteisino.
Slaugytojai ir akušeriai galės išduoti ir nedarbingumą
Tuo metu pagrindinė akušerių veikla bus nėščiųjų priežiūra, kai nėštumas nekomplikuotas, jo eiga normali.
„Vietoje to, kad nėščioji konsultuotųsi pas šeimos gydytoją, ji periodiškai lankysis pas akušerį. Akušeris savo kompetencijos ribose, vadovaudamasis iš anksto numatyta tvarka, paskirs reikiamus tyrimus, prižiūrės nėštumo eigą, atsakys į nėščiajai kylančius klausimus, išrašys siuntimą gydytojo akušerio ginekologo konsultacijai“, – dėstė A. Šimkus.
Be to, keisis ir siuntimų rašymo tvarka. Bus nustatyta, kokiems specialistams galės pacientą siųsti akušeris arba slaugytojas. Tuo vadovaujantis, esant reikalui, jie galės išrašyti siuntimus reikiamoms asmens sveikatos priežiūros paslaugoms gauti.
Portalas tv3.lt primena, kad įstatymas priimtas nepaisant ne kartą nuskambėjusios opozicijos kritikos, kad valdantieji, teikdami įstatymų pakeitimus, nenumatė lėšų padidintam slaugytojų darbo krūviui kompensuoti. Taip pat keltas kvalifikacijos kėlimo poreikis ir su nauju įstatymu slaugytojams tenkančių atsakomybių išaiškinimas.