Klaipėdos vaikų ligoninės Vaikų reanimacijos skyriaus gydytoja tiksliai negali pasakyti, ką vartojo jaunuolis, tačiau ji teigia, kad tai buvo rūkomo pavidalo medžiaga.
„Konkrečiai aš negaliu įvardinti, nes yra duomenų apsauga. Bet tai buvo rūkomoji medžiaga“, – sako L. Taurasevičė.
Klaipėdoje vaikų gydytoja dirbanti medikė sako, kad blogiausia tai, kad vaikai nežino, kokias medžiagas jie vartoja. Tačiau, anot medikės, opiausia bėda ta, kad ilgainiui vaikams išsivysto priklausomybė.
„Tokių atvejų, kai paaugliai pavartoja ir atvažiuoja pas medikus būna labai dažnai. Bet blogiausia yra tai, kad tie vaikai, kai rūko, jie nežino net, kokias medžiagas rūko, nes tai yra nelegalios medžiagos.
Dažniausiai nei pardavėjai, nei platintojai, nei patys vaikai nežino, kas į tai įeina, mes tik nustatome. Savo įprastiniais testais, mes nustatome, tik klasikines utopsines medžiagas.
O blogiausios pasekmės yra priklausomybės išsivystymas“, – vardija L. Taurasevičė.
Tarp jaunimo grupėse itin populiarus skysčiai elektroninėms cigaretėms, mat dabar parduotuvėje juos gali nusipirkti tik pilnamečiai. Tačiau tie skysčiai dažnu atveju įvairiose grupėse yra pardavinėjami su narkotinėmis priemaišomis, o nusipirkę paaugliai to net nežino, dažnu atveju apsinuodija ir atsiduria ligoninėse.
O kad narkotikų vartojimas tarp vaikų, paauglių ir jaunimo Lietuvoje auga liudija ir statistika. 2022 tyrimai rodo, kad tarp 15-29 m. jaunimo bent kartą gyvenime narkotikų bandė 24 proc. Kai 2016-aisiais šis skaičius buvo 5 proc. mažesnis.
Anot NTAKD direktorės, populiariausia narkotine medžiaga, kurią renkasi jaunimas, jau eilę metų išlieka kanapė. Tačiau esą auga ir kitokių svaigalų populiarumas.
„Užaugo tų stimuliuojančių medžiagų, tokių kaip ekstazis, kokainas. Visada kokainas buvo toje antroje vietoje. Aišku, palyginti su kanapėm, jo tikrai mažiau yra vartojama, bet jau tokia tendencija, kur kokaino vartojimas iš esmės pasiekė tą ekstazi vartojimą“, – tvirtina Narkotikų, tabako ir alkoholio departamento laikinoji direktorė Gražina Belian.