VšĮ „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) dar prieš Naujuosius paskelbė taupysianti. Ir taupo - gailėdama pinigų talentingiems Lietuvos kūrėjams. Ir išlaidauja - ten, kur tikrai būtų galima sutaupyti.
Nemokamos prabangos nebūna
Neseniai VEKS pateikė Vilniaus miesto savivaldybei sąrašiuką, kuriame smulkiai išdėstyta, kiek lėšų įstaiga išleido 2008 m. ir kiek pageidautų gauti 2009-aisiais. Skaityti tą sąrašiuką būtų smagu kaip gerą humoreską, jei jame būtų kalbama ne apie mūsų visų - mokesčių mokėtojų - pinigus.
Pirmiausia paaiškėja, kad viešoji įstaiga, kurioje dirba 43 darbuotojai, turi kiek daugiau nei 2,5 mln. skolų. Tad iš Vilniaus savivaldybės šiemet norėtų gauti beveik 24 mln. litų. Iš jų apie 2,2 mln. būtų skirti atlyginimams.
Net 150 tūkst. Lt VEKS šiemet norėtų išdalyti samdomiems ekspertams ir konsultantams. Tai skamba keistai, žinant, kad nacionalinės programos projektai jau seniausiai atrinkti ir įvertinti ekspertų. Tad už ką vėl dalyti tūkstančius?
Dar keletas skaičiukų: už patalpų išlaikymą pernai VEKS nemokėjo nieko (mat naudojosi savivaldybės patalpomis), tačiau persikėlus į prabangų pastatą greta savivaldybės už prabangą teks mokėti pusę milijono.
Lygiai tiek, kiek pernai buvo išleista VEKS darbuotojų komandiruotėms. Pakeliauti VEKS norėtų ir šiemet - už dar 600 tūkst. Lt. Įdomu, kam tos kelionės, jei pagrindinis darbas lauks čia, Vilniuje, Europos kultūros sostinėje?
Reprezentacija
Dar viena įdomi detalė - pernai VEKS darbuotojai išgėrė vandens už 3 tūkst. Lt ir kavos už 9,4 tūkst. Šiemet planuoja gerti dar daugiau - vandens už 5 tūkst. ir kavos už 11 tūkst.
Automobiliams statyti pernai išleidę 789 litus, šiemet VEKS darbuotojai planuoja statyti automobilius net dešimt kartų dažniau, o mums tai turėtų kainuoti apie 7800 Lt.
O štai „Martono“ taksi paslaugoms taupieji įstaigos darbuotojai paprastai išleidžia 36 tūkst. Ar niekas jiems nesakė, kad vaikščioti pėsčiomis ar važinėtis dviračiu kur kas sveikiau ir ekologiškiau?
Milijonai žmonėms iš šalies
Dar įdomiau, kad ir pernai, ir šiemet VEKS moka nemažus pinigus teisininkams - Mariaus Jakulio Jasono įkurtai firmai „AAA Baltic Service Company - Law Firm“. Šios paslaugos kasmet kainuoja apie 340 tūkst. Lt. Keista, kodėl įstaiga nesinaudoja savo steigėjų - Kultūros ministerijos ar savivaldybės teisininkais, kuriems nereikėtų papildomai mokėti?
Na, ir didžiausia suma, kurią VEKS norėtų išleisti šiemet, būtų skirta rinkodarai ir komunikacijai. Tam prireiktų maždaug 11,5 mln. litų. Viešųjų ryšių paslaugas Lietuvoje įstaigai teikia žurnalisto Pauliaus Tamulionio vadovaujama UAB „Idea Prima“, užsienyje - viešųjų ryšių specialisto Lino Kontrimo įkurta UAB PIAR. Tikėkimės, komunikacija šiemet bent jau nebus tokia prasta kaip pernai, kai kiek daugiau nei 10 mln. buvo išmesti į balą. Juk vargu ar kokios kitos kultūros sostinės įvaizdis kada buvo toks prastas kaip Vilniaus.
Virtuali kultūros sostinė
Ir vis dėlto labiausiai stebinantis punktas yra šis - VEKS interneto sklaidos projektams (penkioms interneto svetainėms ir vienam portalui) 2009 m. buvo numatyta skirti net 1,1 mln. Lt. Tiesa, įstaiga kiek sumažino šią sumą - nusileido iki 862 mln. Lt. Šioje vietoje reikėtų priminti, kad interneto sklaidai VEKS jau išleido daugiau nei 700 tūkst. Lt. Ar esate kada girdėję apie tokias brangias interneto svetaines?
Gal tik smulkmena, bet vien domenų mokesčiams numatoma išleisti 2 tūkst. Tie, kurie nors kiek nusimano informacinių technologijų džiunglėse, nesunkiai supras, kad ši suma yra mažiausiai dešimt kartų išpūsta. Beveik pusę sumos - 420 tūkst. - sudarys svetainių tikslinė reklama internete.
Šiandien jau mažai kam kyla abejonių, kad Vilnius bus tik virtuali kultūros sostinė. Juk ir reklamuotis užsienyje VEKS žada tik virtualiose svetainėse. Ir tam skirs 800 tūkst. Lt.
Melagiai!
Salotų spalvos burbulais miestą už 62 tūkst. Lt išpuošęs VEKS‘as net neabejoja sulauksiantis ne vieno išpuolio. Vandalų padarytai žalai atitaisyti iš anksto numatyta skirti apie 30 tūkst.
Dar 1.3 mln. Lt VEKS norėtų išleisti makulatūrai. Tai yra, lankstinukams, skrajutėms ir katalogams, kurių iki šiol niekas nematė. Kaip ir realaus nacionalinės programos renginių grafiko. Jį buvo žadama pristatyti pirmomis vasario dienomis. Laukiame.
VEKS darbuotojai dar ir labai smalsūs. Siekdami išsiaiškinti, ar visuomenė aktyviai dalyvauja jų organizuojamuose projektuose, jie norėtų skirti papildomą 1,3 mln. Lt apklausoms ir visuomenės nuomonės tyrimams. Beje, per praėjusį pavasarį Kultūros ministerijos atliktą VEKS vidaus auditą buvo nustatyta, kad vieną tokių sociologinių vertinimo studijų (kainavusių 52,9 tūkst. Lt) sugebėta atlikti per... vieną dieną.
Prieš Naujuosius VEKS sukvietė žurnalistus į spaudos konferenciją ir pareiškė turį pasiūlymą, kaip sutaupyti kelis milijonus. Vienas būdų - atsisakyti dalyvavimo tarptautinėse turizmo mugėse. Vis dėlto įstaiga ir toliau ketina aktyviai keliauti po muges: savivaldybei pateiktame dokumente jau numatytos kelionės į Kanus, Rygą, Taliną, Jeruzalę, Berlyną, Paryžių, Frankfurtą ir t.t. Turbūt nė nereikia sakyti, kad tai kainuos. Daug.
Mažins, bet didins
VEKS skalambija ir apie savo grandiozinę savanorių programą. Tačiau nutyli, kad net ir už kažkieno „savanorišką“ darbą mes turėsime sumokėti - apie 80 tūkst. Lt.
Dar daugiau ketinama skirti Ambasadorių programos rinkodarai - beveik 700 tūkst. Priminsime, kad ambasadoriumi gali tapti praktiškai kiekvienas norintysis. Tereikia užpildyti anketą ir sulaukti teigiamo atsakymo. O tada jau pasitelkus savo vaizduotę reklamuoti Vilnių.
Įdomu ir tai, kaip VEKS ketina mažinti kai kurių „Žmonių programos“ renginių sąmatas. Garsusis pačios įstaigos direktorės Elonos Bajorinienės atrastas projektas „Gyvūnas“ (jo esmė - vaikų piešinėliai, iš kurių britų menininkas lankstys neonines skulptūras) vyks jau antrus metus. VEKS ketina atsisakyti kelių neoninių instaliacijų ir projekto sąmatą sumažinti 21 tūkst. Lt. Galutinė projekto kaina - 246 tūkst. Lt. Prieš keletą dienų garsus Lietuvos animatorius Ilja Bereznickas „Respublikai“ prasitarė taip pat turėjęs dalyvauti šiame projekte ir iš vaikų piešinėlių kurti animacinį filmuką. Tačiau galiausiai buvęs nušalintas. Ir tai savaime suprantama, juk VEKS prioritetas - užsienio pseudomenininkai.
Garsusis komercinis Giedriaus Klimkevičiaus organizuojamas roko festivalis Norviliškėse „Muzika griauna sienas“ šiemet VEKS atsieis kiek brangiau, nei buvo planuota, - ne 900 tūkst., o visą 1,13 mln. Lt. Keisčiausia, kad kaina kyla „atsisakius dalies pagrindinių atlikėjų honorarų“ ir dėl 2008 m. planų nevykdymo.
Dar įdomiau VEKS taupys projekto „Antras kvėpavimas“ (senjorų šokiams ir dainoms skirtas renginys) sąskaita. Teigiama, kad bus atsisakyta garso klipo sukūrimo, transliacijų ir net reklaminių skelbimų spaudoje. Ir visa tai padės sutaupyti... 200 Lt. O projekto sąmata bus „tik“ 224 tūkst. Lt. Jei VEKS žino, kas už 200 Lt gali sukurti garso klipą, pareklamuoti televizijoje ir spaudoje, tai kodėl mums, mokesčių mokėtojams, kultūros sostinės „žaidimėliai“ kainuos net 300 milijonų?
VEKS‘o lėšų poreikis 2009 m.
11,4 mln. Lt - rinkodara ir komunikacija
2,2 mln. Lt- atlyginimai
1,3 mln. Lt - lankstinukai, katalogai
862 tūkst. Lt - interneto sklaidos projektai
600 tūkst. Lt - komandiruotės
500 tūkst. Lt - patalpų išlaikymas
80 tūkst. Lt - savanorių programa
36 tūkst. Lt - taksi paslaugos
11 tūkst. Lt - kavos aparato papildai
5 tūkst. Lt - geriamas vanduo
Algė Ramanauskaitė