REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstiečių lyderių kiršinimu kaltinami konservatoriai, visgi, pabaigoje gali virsti laimėtojais ir tapti didžiausia politine jėga Seime. Tačiau Tėvynės sąjungos atstovai tikina, kad jei būtų imamasi konkrečių darbų ir reikalingų reformų, kalbų apie valstiečių skilimą ženkliai sumažėtų.

Valstiečių lyderių kiršinimu kaltinami konservatoriai, visgi, pabaigoje gali virsti laimėtojais ir tapti didžiausia politine jėga Seime. Tačiau Tėvynės sąjungos atstovai tikina, kad jei būtų imamasi konkrečių darbų ir reikalingų reformų, kalbų apie valstiečių skilimą ženkliai sumažėtų.

REKLAMA

Praėjusios savaitės valstiečio E.Jovaišos Švietimo ir mokslo komitete išprovokuotas premjero pyktis, tik įrodė, kad valstiečių frakcijoje neramumų ir skirtingų nuomonių yra. Tačiau valstiečiai, bandydami nurašyti susikirtimą emocijoms ir jų nesuvaldymui, dabar jau nuomonę keičia. Paskutinis valstiečių frakcijos nario P.Urbšio pareiškimas apkaltino konservatorius. Kurie, anot politiko, siekia suskaldyti Valstiečių ir žaliųjų frakciją.

Konservatoriai naudojasi padėtimi

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas dr. Liutauras Gudžinskas teigia, kad opoziciniai konservatoriai tik didina pleištą tarp partijos lyderių.

REKLAMA
REKLAMA

„Konservatoriai naudojasi susiklosčiusia situacija. Kad valstiečių sąjunga kaip politinė jėga nėra susiklijavusi, tai buvo matyti iš pat pradžių. Tėvynės sąjunga ir Gabrielius Landsbergis kelis kartus yra atvirai deklaravęs palaikymą premjerui ir priešiškumą Karbauskiui. Čia visas prasidėjo dar po atrojo rinkimų turo rezultatų. Tai manau, kad jie bando didinti tą pleištą“, - sako politologas.

REKLAMA

„Skvernelis nėra tiek nepriklausomas ir savarankiškas imtis drastiškų veiksmų koalicijų ar frakcijų atžvilgiu. Jeigu kas nors dabar ir susiklostys ir keisis iš esmės, tai čia viskas prasidės nuo valstiečių ir žaliųjų. Tą jau parodė Skvernelio pyktis, gal jis buvo ir labai staigus, bet kartu jis parodė labai rimtus nesutarimus dėl svarbių reformų. Situacijai klostantis toliau, tokių nesutarimų gali būti vis daugiau, tai galima tikėtis kažkas naujo“, - pasakoja L.Gudžinskas

Politologas, paklaustas, ką Tėvynės sąjunga iš visos šios situacijos gali išlošti, teigia, kad tikėtini pasikeitimai ir premjero pozicija. „Konservatoriai gali tikėtis perimti Vyriausybės vairą. Jeigu skyla valstiečiai į maždaug dvi lygias dalis, tai Tėvynės sąjunga aritmetiškai gali tapti didžiausia frakcija, galinti pradėti formuoti Vyriausybę. Jeigu rastų sutarimą su liberalais, jie galėtų mėginti prisijungti ir Skvernelį. Kuris neturi savo partijos ir struktūros. Jeigu įvyktų skilimas, Tėvynės sąjunga taptų stipriausia žaidėja parlamente. Ir Landsbergis galėtų siekti premjero posto“, - tv3.lt naujienų portalui pasakoja L.Gudžinskas.

REKLAMA
REKLAMA

Valdžios medaus mėnuo greitai baigsis?

L.Gudžinskas primena, kad pagal dabartinę valstiečių frakcijos padėtį, jis nemato tolimesnio sėkmingo politinės jėgos likimo. „Valstiečiai pagal savo ideologiją yra visiškai neaiškūs. Ten yra tiek liberalų, konservatorių ir socialdemokratų. Jų vadovas yra neužimantis jokių formalių pozicijų, bet deleguotas premjeras net ne partinis, frakcijos nariai irgi. Jie patys nesitikėjo, kad laimės. Ir pagal tai, kaip viskas klostosi, tai nelabai matyčiau šios jėgos ateities“, - pasakoja L.Gudžinskas.

Politologas teigia, kad jo visiškai nestebina dabartinis partijos lyderių konfliktas. Anot jo, žvelgiant į dabartinius pagreitis leidžia esminių permainų tikėtis artimoje ateityje. „Kol viskas yra gerai ir medaus mėnuo klostosi, tai tikėti, kad čia puiku ir gerai. Bet jei reitingas Skvernelio kristų, viešojoje erdvėje visuomenė pradeda reikalauti ryžtingų veiksmų, nebegauna palaikymo iš Karbauskio ir jo šalininkų, tai vėl savo ruožtu gali pradėti naują konfliktą. Man nėra netikėti visi šitie vidiniai vaidai ir skaldymaisi. Bet tikrai nesitikėjau, kad taip greitai įvyks. Ir jei tai kažką liudija apie pagreitį, tai gal mes visai netrukus ir matysime tuos dalykus, gal per pusę metų. Viskas pernelyg greitai ir dramatiškai klostosi“, - situaciją aiškina politologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi, politologas primena, kad svarbų vaidmenį suvaidins ir valdančiųjų šešėlyje sėdintys socialdemokratai. „Socialdemokratų partijos viduje yra vieningas nepasitenkinimas situacija ir tikrai bus noras persiderėti su koalicijos partneriais. Gali būti, kad valstiečiai taps mažumos vyriausybe, jei koaliciją paliks socialdemokratai. Ir Skvernelis gali iešokti ryžtingų veiksmų: kirsti Gordijaus mazgą, baigti bendradarbiavimą su Karbauskiu ir eiti su konservatoriais ir liberalais“, - pasakoja L.Gudžinskas.

Konservatoriai laukia esminių reformų

Valstiečiams teigiant, kad visą konfliktą tarp partijos lyderių provokuojant konservatoriams, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos lyderis Gabrielius Landsbergis tvirtina, kad situacija tikrai nėra tokia.

REKLAMA

„Čia tik vertinimai tokie yra, gal taip iš šono atrodo, bet tikrai nėra taip. Mes kaip didžiausia opozicinė partija matydami nestabilią daugumą, nesutarimus tarp valdančiųjų, išsakėme paramą svarbiausiems projektams. Nes tol kol Skvernelis su Karbauskiu išsiaiškins santykius ir nuspręs, kiek turi būti universitetų, kokia turi būti miškų valdymo schema, tai mes 4 metus tiesiog galime prasėdėti belaukdami reikšmingesnių pokyčių Lietuvoje. Mes esam pasirengę padėti, kad tie pokyčiai įvyktų greičiau“, - situaciją aiškina konservatorių lyderis.

Paklaustas, ar valstiečių lyderis ir premjeras gali susitaikyti, G.Landsbergis tikina, kad net jei taip ir atsitiktų, jų partijos prioritetas išlieka toks pat. „Visko gali būti, jeigu suras Skvernelis ir Karbauskis bendrą sutarimą ir dirbs kartu, tai mūsų požiūrio tai visiškai niekaip nekeičia. Nes mes kalbame tik apie konkrečius darbus. Ar susirinks didelė dauguma, ar nedidelė tiems įstatymų projektams, kurie ateis į Seimą, didelio skirtumo nėra“, - teigia Seimo narys.

REKLAMA

Sunkiai suprantama, kaip valstiečiai dar dirba kartu?

Visgi, konservatoriui sunkiai suprantamas pačios frakcijos nepasitikėjimas jų Vyriausybe ir premjeru.

„Po Povilo Urbšio pasakymo, kai jis atviru tekstu koneveikia premjerą Skvernelį, man yra sudėtinga suprasti, kokios ten nuotaikos frakcijoje yra. Jeigu tai būtų mūsų frakcija ir kas nors iš partiečių, ar krikščionių demokratų prieš rinkimus būtų taip pasakę, tai jau būtų visi įvertinę, kad partija yra suskilusi. Jų atveju aš matau žmones, kurie eilinį kartą reiškia nepasitikėjimą savo Vyriausybe. Kaip jie toliau gali dirbti kartu, man yra sunku paaiškinti. Bet aš mažai išmanau. Tas klausimas lieka jų pusėje ir jie turės atsakyti“, - pasakoja G.Landsbergis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi, konservatorius neslepia ir skatina premjerą imtis reformų, kurios ramintų kalbas apie frakciją ir jų lyderio nesutarimus.

„Pagrindinė problema šitoj situacijoje yra net ne emocijos, ar politinės takoskyros, o realių darbų trūkumas. Nes kai nėra įstatymų projektų, kai nėra užduodama kryptis frakcijai ar Seimui, tada prasideda tokios lėkštos diskusijos, ne apie tokius svarbius dalykus. Tada mes pradedame aiškintis, ką čia reiškia vienas ar kitas žodis, kas nusišypsojo, kas su kuo susitiko ir panašiai. Jeigu mes matytume tas numatytas reformas Seime, gali būti, kad skilimas iš karto įvyktų. Arba frakcija ir Seimas susivienytų ties svarbiausiais darbais. Tai čia metu akmenį į Skvernelio daržą, kad norint judėti į priekį, reikia nestabdyti su darbais. Ir kitas dalykas, kad asmeniškumai yra užvirę iki didžiulės temperatūros“, - tv3.lt naujienų portalui sako konservatorių lyderis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų