Socialinės apsaugos ir darbo ministerija planuoja mažinti socialines išmokas ilgą laiką nedirbantiems asmenims. Taip esą tikimasi paskatinti juos nebūti išlaikytiniais ir aktyviau ieškotis darbo.
Socialinės apsaugos ir darbo viceministrės Angelės Bajorienės teigimu, pernai penkiose savivaldybėse vykdytas bandomasis projektas pasiteisino, todėl dabar ketinama toliau tobulinti socialinių pašalpų skyrimo tvarką bei skatinti socialinių pašalpų gavėjų intergraciją į darbo rinką ir užkirsti kelią piktnaudžiavimui.
Ministerijos parengtame projekte numatoma, kad maksimalaus dydžio – 350 litų pašalpą žmonės galės gauti ne ilgiau kaip vienerius metus. Paskui pašalpa bus mažinama penktadaliu, o dar vėlesniais metais – kasmet po 10 proc. Po penkerių metų būtų mokama tik pusė pašalpos, jei asmuo nedirbs daugiau kaip penkerius metus, perpus sumažinta pašalpa bus mokama tik už nepilnamečius vaikus.
Į klausimą, kas laukia žmogaus, kuris per penkerius metus taip ir nesugebės susirasti darbo, A. Bajorienė atsakė, kad taip esą negali būti.
,,Na, negali taip būti, kad neatsiras Lietuvoje darbo vietų. Tam yra nacionalinio užimtumo strategija ir mūsų kuriamos įvairios darbo rinkos efektyvinimo priemonės. Net nemanau, kad penkerius metus (nesusiras), čia numatytas maksimalus laikotarpis. Yra visokių darbo rinkos priemonių, yra viešieji darbai, kuriuos visos savivaldybės per darbo biržas naudoja, tik apmaudu, kad ne visi žmonės nori dirbti tuos viešuosius darbus”, – žurnalistams aiškino A. Bajorienė. Jos teigimu, siūlomų pataisų tikslas kaip tik ir yra paskatinti kuo daugiau žmonių ieškoti darbo ir kuo greičiau integruotis į darbo rinką.
,,Norime ne tik mažinti pašalpų gavėjų skaičių, bet galvojame ir apie tai, kad žmogus jaustųsi oresnis, kad nebūtų jam mėtomos replikos ,,pašalpininkas“. Taip pat siekiame skatinti savivaldybes, kad jos prižiūrėtų, kaip naudojami pinigai, ir kuo efektyviau, tiksliau, taikliau juos panaudotų”, – aiškina A. Bajorienė.
Premjeras: negalima mažinti socialinių išmokų, jei žmogus neranda darbo
Premjeras Algirdas Butkevičius teigia kol kas nevertinantis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos rengiamo projekto, tačiau tvirtina, kad žmonės, kurie dėl objektyvių priežasčių negalės susirasti darbo, neturėtų nukentėti.
,,Jie kol kas ruošia projektą, paskui šis klausimas bus aptartas politinėje taryboje ir tik gavus politinės taryybos pritarimą bus teikiamas svarstyti“, – sakė A. Butkevičius. Paklaustas, ar, jo nuomone, socialines išmokas reikėtų mažinti, jis sakė, kad „reikia daugiau socialinio teisingumo“.
Socialinę piniginę paramą šiuo metu gauna apie 221 tūkst., arba 7,4 proc Lietuvos gyventojų.