Prienų ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai Vaidotas Karvelis portalui tv3.lt pasakojo, kad praėjusį penktadienį, spalio 14 d., į Prienų ligoninę pateko 14-metė moksleivė. Kilo įtarimų, kad ji galimai apsinuodijo neaiškios kilmės narkotinėmis medžiagomis. Visgi, pirminiais duomenimis, policijos atlikti tyrimai rodė neigiamą rezultatą – narkotinių medžiagų pėdsakų nerasta.
Mergaitė viską išsakė medikams: esą suvalgė keistą „guminuką“
Penktadienio rytą Prienų rajono medikai sulaukė nepilnametės pacientės, ji sunegalavo mokykloje.
„Spalio 14 d. rytą pas mus į Priėmimo skyrių buvo atvežta 14 metų mergaitė iš mokyklos, kuriai pirmos pamokos metu pasidarė silpna: smarkiai plakė širdis, svaigo galva“, – apibūdino Vaikų gydytojas pediatras V. Karvelis.
Prastai pasijutusi mergaitė yra Prienų „Ąžuolo“ progimnazijos mokinė, nurodė švietimo įstaigos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Giedrė Tautvydienė.
Mergaitė gydytojams teigė, kad prieš pamokas suvalgė neaiškios kilmės „guminuką“, o maždaug po pusvalandžio pasijuto prastai.
„Ji mums papasakojo, kad einant į mokyklą su draugu, prie jų priėjo kitas mokinys, juos pavaišino kažkokiais guminukais. Šie pasirodė jiems keisti, įtartini. Draugas, kuris kartu su ja ėjo, irgi jautė simptomus (širdies plakimą, pykinimą), bet jis nesikreipė pagalbos. O ji buvo atvežta kaip su sveikatos sutrikimu. <...> Pats tėvas ją atvežė į priėmimą pas mus“, – informavo V. Karvelis.
Gydytojai iškvietė pareigūnus, šie atliko tyrimą
Ligoninės personalas įtarė, kad mergaitei galėjo pasidaryti bloga dėl kažkokių galbūt narkotinių medžiagų.
„Mums simptomatika atrodė panaši į apsinuodijimą. Žinodami, kad juos pavaišino neaiškiais guminukais, pagalvojome, kad tai gali būti narkotinė medžiaga“, – nurodė V. Karvelis.
Medikai apie atvejį pranešė policijos pareigūnams. Tačiau, pagal pirminę informaciją, atlikti tyrimai nepatvirtino, kad buvo pavartota narkotinių medžiagų.
„Policija atsivežė testą dėl narkotikų, bet jis nerodė, kad būtų teigiamas“, – sakė pašnekovas.
14-metė paauglė nebuvo paguldyta į ligoninę, ji išleista gydytis ambulatoriškai.
„Jai buvo suteikta stebėjimo paslauga. Po 4 valandų suteikus fizioterapiją, lašinei sulašėjus, ji pasijuto geriau ir buvo išleista į namus“, – teigė V. Karvelis.
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui: „Tai vyko ne mokyklos teritorijoje“
Portalas tv3.lt kreipėsi į Prienų „Ažuolo“ progimnaziją, prašė pakomentuoti situaciją. Direktoriaus pavaduotoja ugdymui informavo, kad tą pačią dieną, kai sunegalavo mergaitė, mokykla pradėjo vidinį tyrimą.
„Negalime konkrečiai situacijos komentuoti, nes, kaip suprantu, vyksta policijos tyrimas. Policija buvo mokykloje. Bet tas įvykis, mūsų žiniomis, vyko ne mokykloje, o senosiose kapinėse, net ne mokyklos teritorijoje visiškai. <...> Tai įvyko ryte, prieš pamokas, mokiniams pakeliui į mokyklą“, – apie vaikų pasidalijimą įtartina medžiaga kalbėjo G. Tautvydienė.
Įstaigos turimais duomenimis, su šiuo įvykiu galėtų būti susiję daugiau nei 2 moksleiviai.
„Mūsų mokyklos yra 2 mokiniai, o, mano žiniomis, dar yra įsitraukę, bet ne mūsų mokyklos. <...> Peržiūrėjome vaizdo kameras, kas kur vyko, kokį kontaktą tie vaikai galėjo turėti mokykloje. <...> Anksčiau su narkotikais susijusio incidento nėra buvę mokykloje“, – sakė pašnekovė.
Remiantis švietimo įstaigos vidiniu tyrimu, neaptikta, kad mokykloje būtų narkotikų platinimo pėdsakų, tikino ji. „Kažkokių gijų, kad tai [narkotikų platinimas – tv3.lt] vyksta mokykloje, mes neturime“, – sakė ji.
„Policija pas mus atvyko, kalbėjosi su tuo mokiniu. Bet irgi pasakyta – „galimai“. Negavome nei paneigimo iš policijos, nei patvirtinimo. <...> Mes kalbamės su mokiniais, bet kol kas niekas nepasitvirtino, kad vyktų kažkokie panašūs dalykai. <...> Mokinių tėvams parašėme bendrinę informaciją, kad įvyko įvykis, tiesiog žinojimui, nes policijos esame perspėti, kad tai yra konfidenciali informacija“, – informavo G. Tautvydienė.
Policija tikslina įvykio aplinkybes
Kad įvykis policijai žinomas, patvirtino Alytaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas. Komunikacijos poskyrio vedėja Kristina Janulevičienė nurodė, kad pradėtas aplinkybių patikslinimas dėl neteisėto disponavimo psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti.
„Spalio 14 d. prieš 10 valandą į Prienų ligoninės Priėmimo skyrių buvo pristatyta nepilnametė mergaitė 2008 m. gimimo, kuriai buvo nustatytas apsinuodijimas. Kokios tai medžiagos, kol kas pasakyti negalime. Pradėtas aplinkybių patikslinimas ir po to paaiškės, ar bus pradėtas ikiteisminis tyrimas“, – sakė K. Janulevičienė.
Paklausta, ar su įvykiu galėtų būti susiję daugiau moksleivių ir kitų asmenų, K. Janulevičienė atsakė, kad viskas bus išaiškinta procedūrų metu.
„Narkotikų tinklu kol kas nereikėtų to vadinti. Aplinkybių patikslinimo metu bus išaiškinti asmenys, pilnamečiai ar nepilnamečiai, kurie susiję su šiuo įvykiu“, – minėjo ji.
Baudžiamasis kodeksas už narkotinių ar psichotropinių medžiagų neteisėtą disponavimą be tikslo jas platinti numato tokias bausmes: baudą, areštą arba laisvės atėmimą iki 2 metų. Tačiau gali būti, kad kaltininkai atsipirktų administracine teisena, kol kas reikia sulaukti išvadų, ar bus pradėtas ikiteisminis tyrimas, akcentavo policijos atstovė.
Pagalbos mokiniui specialistė: susidurdavau su vartojančiais vaikais
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) duomenimis, 2019 m. 19 proc. apklaustų Lietuvos mokinių bent 1–2 kartus per savo gyvenimą buvo bandę kokių nors nelegalių narkotikų: 21 proc. vaikinų ir 18 proc. merginų.
Prienų rajono švietimo įstaigoje anksčiau dirbusi pagalbos mokiniui specialistė Aušra (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.) pasakojo, kad ne kartą savo praktikoje matė apsvaigusius mokinius.
„Iš patirties galiu pasakyti, kad per savo darbo karjeros laikotarpį kiekvieną savaitę vienaip ar kitaip susidurdavau su psichoaktyvias medžiagas vartojančiais vaikais, o čia buvo Lietuvos periferijos progimnazija!“ – portalui tv3.lt sakė moteris.
Kasmet Lietuvos mokyklose Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, policija atlieka paviršių patikras dėl narkotinių medžiagų. Jos vykdytos ir šiemet Prienų rajone, patvirtino policijos atstovė.
Tačiau su vaikais dirbusi specialistė išsakė nuomonę, kad šių tyrimų negana.
„Per tyrimus visada randama daugybės narkotikų likučių, net ir pačių rimčiausių. Kas daroma po to? Ogi nieko. Direktoriai pakraipo galvas ir rezultatai nutylimi. Na, gal dar savivaldybių švietimo skyriuose pakalbama, neišskiriant, gink Dieve, mokyklų.“, – tv3.lt sakė pagalbos mokiniui specialistė.
Moteriai tikino, kad jei moksleiviai pavartoja narkotinių medžiagų, pedagogams nelengva su jais dirbti.
„Mokytojams dirbti su kvaišalų pavartojusiais mokiniais irgi sunku. Ypač jie dar sako: „Aš negirtas, aš neparūkęs, ko kimbate?“, – įvardijo pašnekovė.
O vaikų ligų gydytojas patarė, kaip elgtis tėvams, įtarus, kad atžala galimai svaiginosi.
„Galimi atvejai, kad vaikai net nežino, kuo pavaišino juos ir po to pasijuto blogai. Tikrai tokiais atvejais galima įtarti, kad pavartojo narkotinių medžiagų. Tikrai reikia kreiptis į medikus, jeigu neaiškūs apsinuodijimo simptomai, apsvaigimas“, – teigė V. Karvelis.