Praėjusiais metais Anglijoje ši liga buvo diagnozuota 44 500 žmonių. Tačiau vien dėl to, kad liga yra dažna, ji nėra mažiau gėdinga ar galimai skausminga.
Geriausias būdas apsisaugoti – vaginalinio ar oralinio sekso metu naudoti prezervatyvą.
Vis dėlto, jei jau sergate gonorėja, jums prieinami įvairūs gydymo būdai.
Kas yra gonorėja?
Gonorėja, dar vadinama triperiu, yra lytiniu keliu plintanti liga, kurią sukelia bakterijos, vadinamos Neisseria gonorrhoeae ar gonokokinėmis bakterijomis.
Jomis užsikrėsti galima nesaugaus vaginalinio, oralinio ar analinio sekso metu.
Labiau rizikuoja tie, kurie skirtingais būdais užsiima nesaugiu seksu su daugeliu skirtingų partnerių.
Ši lytiniu keliu plintanti liga taip pat gali plisti dėl dalijimosi vibratoriais ar kitais sekso žaisliukais, prieš tai jų nenuplovus.
Priešingai nei dažnai manoma, ji nepersiduoda bučiuojantis ar apsikabinant, neplinta tualeto dangčiais, baseinuose ar bendrose voniose.
Taip yra todėl, kad bakterijos už kūno ribų pakankamai ilgai negali išgyventi.
Kokie yra gonorėjos simptomai?
Tie, kam simptomai pasireiškia, juos pajunta nuo dviejų iki 14 dienų po užsikrėtimo lytiniu keliu plintančia liga. vis dėlto, maždaug vienas iš 10 vyrų ir maždaug pusė moterų, sergančių gonorėja, nepasireiškia jokių užkrato simptomų.
Moterims būdingi simptomai:
Neįprastos išskyros iš makšties, skausmas ar deginimas šlapinimosi metu, skausmas ar jautrumas žemutinėje dubens dalyje, kraujavimas ne mėnesinių metu, gausesnės mėnesinės ir kraujavimas po lytinio akto, gerklės skausmas, karščiavimas
Vyrams būdingi simptomai:
Neįprastos (baltos, geltonos ar žalios) išskyros iš varpos galiuko, skausmas ar deginimas šlapinimosi metu, apyvarpės uždegimas, sėklidžių skausmas ar jautrumas, gerklės skausmas.
Svarbu atsiminti, kad net jokiais simptomais nesiskundžiantis žmogus gali perduoti ligą.
Beje, yra net labiau tikėtina, kad ligą perduos jokių simptomų nejaučiantis žmogus.
Kaip galima gydytis gonorėją?
Gonorėjos gydymas paprastai sunkumų nesukelia. Ji pagydoma vienkartine antibiotikų injekcija arba antibiotikų tablete.
Jei gydymas pavyksta, bakterijos ima nykti po kelių dienų.
Paprastai prireikia antro vizito pas gydytoją maždaug po savaitės, kurio metu patikrinama, ar infekcijos nebėra. Tol, kol infekcija nebus pašalinta, rekomenduojama neužsiimti lytiniais santykiais.