• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar galėtumėt be saldumynų ištverti dieną? Savaitę? O mėnesį? Sveikuolių sąjungos savanorė, žurnalistė ir prisiekusi smaližė Milda Noreikaitė nutarė visiškai išbraukti saldumynus iš savo gyvenimo 30-čiai dienų. Šią akciją ji paviešino per socialinius tinklus ir prie jos jau prisijungė daugiau kaip tūkstantis žmonių. Gydytojai ir dietologai tokią akciją sveikina: cukruje, sako jie, nėra jokių naudingų medžiagų.

27

Ar galėtumėt be saldumynų ištverti dieną? Savaitę? O mėnesį? Sveikuolių sąjungos savanorė, žurnalistė ir prisiekusi smaližė Milda Noreikaitė nutarė visiškai išbraukti saldumynus iš savo gyvenimo 30-čiai dienų. Šią akciją ji paviešino per socialinius tinklus ir prie jos jau prisijungė daugiau kaip tūkstantis žmonių. Gydytojai ir dietologai tokią akciją sveikina: cukruje, sako jie, nėra jokių naudingų medžiagų.

REKLAMA

„Nors gyvenu sveikai, neturiu žalingų įpročių, bet turiu odos problemų. Man buvo keista, kodėl taip yra, tad nuėjau pas odos gydytoją, kuri man nurodė visiškai nevalgyti pieno produktų ir saldumynų – bent mėnesį. Nutariau taip ir padaryti. Kad man būtų lengviau, mane sugalvojo palaikyti keletas draugų, kurie taip pat atsisakė saldumynų. Kartu su Dariumi Savanevičiumi sugalvojome įkurti „Facebooko“ grupę, kur vieni kitus palaikome, ir taip pat parengti video apie šį iššūkį.

Įkėlę video galvojome, kad palaikys draugai, gal draugų draugų, o paskui pamatėme, kad vis daugiau žmonių prisijungia ir dabar akcijoje jau dalyvauja virš tūkstančio žmonių. Aišku, tai nereiškia, kad visas tūkstantis sąžiningai ir laikosi pažado nevalgyti cukraus, bet gal bent jau apmažins cukraus vartojimą ir susimąstys, ką jie valgo“, – tv3.lt papasakojo M. Norekaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Sunki priklausomybė

Milda sako, kad iki šiol ji kasdien suvalgydavo kažką saldaus – ar javainį, ar šokaladuką, todėl jos organizmas buvo tikrai pripratęs nuolat gauti cukraus dozę. Kai saldumynų ji atsisakė, mergina nustebo, kaip stipriai ji yra nuo jų priklausoma.

REKLAMA

„Šis projektas prasidėjo, kai jau buvau praėjusi žiauriausią laikotarpį – jau tris savaites iki projekto buvau labai apmažinusi cukraus vartojimą. Kai saldumynų atsisakiau visiškai, pirmos trys dienos buvo labai sunkios. Man net sunku apibūdinti, kokie jie man skanūs, kaip ilgesingai žiūriu į saldumynų aparatą darbe... Supratau, kaip yra apgailėtina, kad kažkoks valgomas dalykas yra tokia didelė mano gyvenimo dalis, nes kai atsisakiau saldumynų, atrodė, kad kažkas mano gyvenimo mirė – atsirado tuštuma. Antrą, trečią dieną po saldumynų atsisakymo man skaudėjo galvą, buvau labai pikta. Dabar jau jaučiuosi geriau“, – kalbėjo Sveikuolių sąjungos savanorė.

REKLAMA
REKLAMA

Aktyvi mergina pabrėžia, kad šito projekto esmė yra atsisakyti cukraus ne per kančią, o per meilę savo kūnui.

„Šio projekto esmė yra ne kankintis, o kaip tik mylėti save ir padėti sau – cukrų pakeisti vaisiais, fruktoze, natūraliais dalykais. Jeigu žmogui atsisakyti cukraus per sunku, galima sumažinti jo kiekį perpus. Mes norime atkreipti dėmesį į šią problemą, ugdyti savo sąmoningumą ir apmąstyti kiekvieną kąsnį, kurį dedame į burną, nes dažnai valgome bet ką ir būname bet kas. Todėl mes taip pat skatiname žmones susireguliuoti mitybą, valgyti pusryčius, pietus ir vakarienę – tada lengviau atsispirti saldumynams“, – kalbėjo Milda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mergina sako, kad, iššūkiui pasibaigus, ji pasilieka sau laisvę dėl saldumynų valgymo. Per šias dienas ji bandys pajausti, kaip kūnas reaguoja į pasikeitusią mitybą ir bent kol kas merginai atrodo, kad tokie pokyčiai – tik į naudą.

Sveikuolių sąjunga pažymi, kad cukrus pažeidžia žmogaus imuninę sistemą, blokuoja vitamino C patekimą į ląsteles, pažeidžia galvos smegenis, slopina mąstymą, „vagia“ mineralus iš kaulų, sudaro tobulą terpę augti grybeliams. Sąjunga pažymi, kad cukruje nėra jokių vitaminų ar mineralų – vien tik kalorijos, cukrus gali būti vienas pagrindinių veiksnių, sukeliančių diabetą, cukraus vartojimas pagreitina senėjimo procesus, jis gali būti daugelio vėžinių susirgimų vienas iš sukėlėjų.

REKLAMA

Cukraus yra visur

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų endokrinologas Vaidotas Urbanavičius tv3.lt nurodė, kad visi Sveikuolių sąjungos pateikti faktai apie cukrų yra teisingi.

„Visa tai yra tiesa, o perteklinis cukraus kiekis ir ilgalaikis vartojimas sukelia tikrai daug problemų, ir dėl to niekas nesiginčija. Šiuolaikinėje mūsų mitybinėje aplinkoje, esant tokiam dideliam kiekiui gamykliniu būdu paruoštų produktų, retas jų neturi cukraus, ir tai yra problema. Normalūs žmogaus organizmo tokio pobūdžio – greitai įsisavinamo – angliavandenio poreikiai yra labai nedideli, be jų galima puikiausiai gyventi. Problema dabar yra, kaip to atsisakyti. Žmogus gali atsisakyti cukraus, bet valgyti jis turės, tad, pirkdamas maisto produktus, to cukraus jis vis tiek gaus. Su sveika mityba čia prasilenkiama, bet tai neprieštarauja gamybinėms normoms“, – kalbėjo V. Urbanavičius.

REKLAMA

Dar didesnė problema, pastebi endokrinologas, yra gazuoti gėrimai, kuriuose yra daug cukraus – nuo jų žalos kenčia ne tik Lietuva, bet ir visas pasaulis. Todėl V. Urbanavičius sako, kad trumpalaikė akcija yra gerai, tačiau daug svarbiau yra nuolatinė sveika mityba ir žmonių domėjimasis, ką jie valgo.

„Atsisakius saldumynų, organizmas nuo to tikrai nenukentės ir pakeis juo kažkuo kitu – gal vaisiumi neapdorotu (geriau obuolys negu obuolių sultys). Tikėtis trumpalaikės akcijos didelių pasikeitimų kaži, ar verta, bet kalba eina apie sveikesnį gyvenimo būdą apskritai, kas yra naudinga. Jei žmogus atsisakys saldumynų keliems metams, jo sveikata bent jau neblogės tokiu tempu, kas atsitinka nesveikai gyvenantiems žmonėms“, – kalbėjo endokrinologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialistas pažymi, kad visgi taip vienareikšmiškai blogai į cukraus produktus jis nežiūrėtų – pavyzdžiui, šokoladas, pažymi V. Urbonavičius, turi savo sudėtyje priedų, kurie gali pagerinti nuotaiką.

Dvi akcijos pusės

Dietologė Eglė Šinkevičiūtė 30 dienų be cukraus iššūkį pasveikino: specialistė pažymi, kad cukrus yra baltoji mirtis, ir tai nėra iš piršto laužtos kalbos.

„Tokia akcija labai gerai tiems žmonėms, kuriems sunku atsisakyti cukraus neturint bendraminčių. Jei yra stipri valia, jiems tikrai pavyks ir sveikatai tai pasitarnaus visaip kaip. Kita pusė yra ta, kad, jeigu, pavyzdžiui, aš pradėčiau dalyvauti šioje akcijoje (o aš ir šiaip nesu saldumynų mėgėja ir man jų mityboje netrūksta) ir specialiai sau įsakau, kad dabar, gink Dieve, neimsiu 30 dienų jokių saldumynų, tai sukelia tam tikrą psichologinę būsenoje. Tokioje būsenoje, kai kartojame „negalima, negalima, negalia“ iššaukiamas psichologinis poreikis cukrui. Jeigu žmogus neturi daug valios, jam šis dalykas gali pasitarnauti atvirkščiai,“ – kalbėjo dietologė.

REKLAMA

E. Šinkevičiūtė pažymi, kad cukrus žmogui niekaip nereikalingas ir be jo galima puikiausiai gyventi. Cukrus, sako ji, tikrai nėra tie angliavandeniai, kurie mums reikalingi. Visgi dietologė pataria didžiausiems smaližiams nemesti visų saldumynų iškart, o tai daryti po mažu.

„Kaip yra įpratimas gazuotiems gėrimams, kavai, nikotinui, alkoholiui, narkotinėms medžiagoms, yra įpratimas mėsai ir saldumynams. Todėl jeigu valgėm saldumynus kiekvieną dieną, kad nepadarytume organizmui šoko, bent jau imkime valgyti kas antrą, kas trečią, o galop išvis jų nebepirkime“, – nurodė dietologė.

30 dienų be cukraus iššūkis prasidėjo lapkričio keturioliktą dieną ir tęsis 30 dienų. „Facebooko“ grupėje, skirtoje dalyviams, žmonės dalinasi skanėstų receptais be cukraus ir vienas kitą palaiko.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų