• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Alkoholiniai gėrimai, kosmetika, kvepalai ir loterijos bilietai – vagysčių iš parduotuvių mastas per metus šovė į viršų. Didžiausią prekybos tinklą Lietuvoje nuo šių metų pradžios vagys bandė apšvarinti daugiau nei 7 tūkstančius kartų.

Alkoholiniai gėrimai, kosmetika, kvepalai ir loterijos bilietai – vagysčių iš parduotuvių mastas per metus šovė į viršų. Didžiausią prekybos tinklą Lietuvoje nuo šių metų pradžios vagys bandė apšvarinti daugiau nei 7 tūkstančius kartų.

REKLAMA

Prekybininkai aiškina, kad dažniausiai vagia ne pavieniai asmenys, o ilgapirščių grupuotės, kurios vėliau pavogtas prekes parduoda antrinėje rinkoje, pavyzdžiui, turguje. Patys prekybininkai gūžčioja pečiais ir nežino, ką daryti. Esą vagys puikiai išmano teisės aktus ir vagia tik iki 150-ies eurų. Mat už didesnę sumą jau gresia baudžiamoji byla.

Vienoje Vilniaus parduotuvėje prisikrovęs pilną vežimą prekių vyras ramiai sau darda pro savitarnos kasas. O ant vežimo viršaus – greičiausiai pasisodinęs sūnų. Atrodytų įprastas vaizdas, tačiau vyras su pilnu vežimu prie savitarnos kasos susimokėti už prekes nė nestabtelėjo ir iš parduotuvės bandė pasišalinti nepastebėtas apsaugos darbuotojų. 

REKLAMA
REKLAMA

„Pasiruošę, susiskaičiavę, pasidėlioję, turi įvairiausius dalykus, kurie gali nukreipti dėmesį. Pavyzdžiui, išnaudojamas yra vaikas“, – sako „Maximos“ atstovė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė.

REKLAMA

Su tokia ilgapirščių kasdienybe prekybos centrai tikina gyvenantys nuolat. 

Vien prekybos tinkle „Maxima“ nuo šių metų pradžios fiksuota virš 7 tūkstančių vagysčių. Nuo metų pradžios vagys pasisavino prekių už beveik 200 tūkstančių eurų. Kai tuo metu pernai vagysčių nuostoliai siekė vos kiek daugiau nei 70 tūkstančių eurų.

„Tai skaičiai yra išties įspūdingi ir jie auga kartais, ir jeigu mes pažiūrėtume į pernai pirmus 5 metų mėnesius, tai vagysčių iš mūsų tinklo buvo 3 tūkstančiai. Žiūrime į šių metų pirmus 5 mėnesius – turime 7 tūkstančius“, – teigia I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

REKLAMA
REKLAMA

„Kiekvieną kartą, kai stebime statistiką, galvojame, kad rekordas buvo praeityje. Bet kiekvienas naujas laikotarpis, naujas mėnuo atneša naujus rekordus. Ir vagysčių skaičius per pastaruosius dvejus metus yra 2,5 karto padidėjęs“, – sako prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė.

O populiariausias vagišių grobis – alkoholiniai gėrimai ir kvepalai. Tačiau taip pat vagys į krepšius krauna ir žaislus, kosmetiką, loterijos bilietus – netgi išlupa visą stendą su bilietais. Pasak prekybininkų, vagims tinka visos prekės, kurios yra ilgesnio arba neterminuoto galiojimo. O pasitaiko neva ir tokių vagišių, kurie per dieną vagia ir po kelis kartus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra sulaikomas, tada atvyksta policija, surašo protokolą ir tuomet policininkai, padarę šį darbą, nueina nusipirkti pietų. Tas pats asmuo po kelių minučių sulaikomas su kavos dėžute“,– tvirtina I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

 Kalbintiems gyventojams atrodo, kad žmonės vagia ne dėl to, kad trūksta maisto ar pinigų.

„Dėl to, kad tai kaip žaidimas koks tai. Va pasiimi, nusineši ir patenkinti būna“, – sako gyventoja.

„Nu, galbūt kai kurie pinigų neturi, kai kurie išvis mėgsta vogti“, – svarsto kita moteris.

REKLAMA

Nežinau, ne man vertinti, aš ne teisėjas“, – teigia dar viena apklaustoji.

„Pirštuką nukerta už vieną vagystę, už kitą – kitą. Ir daugiau nebevagia“, – sako vyras.

„Žmonės vagia pirmiausia dėl to, kad neturi pinigų. Kitas dalykas – vaikų neišauklėjimas, pačio savęs negerbimas, sąžinės neturėjimas“, – teigia mergina.

Vis dėlto absoliuti dauguma vagysčių yra daromos grupuočių. Tų, kurie į prekybos centrus vogti eina tarsi į darbą. 

REKLAMA

„Jie būna sulaikomi per pusmetį net iki 40 kartų“, – tvirtina R. Vainienė.

Pasak prekybininkų, tai gana profesionalūs vagys, kurie į parduotuves užsuka ne dėl to, kad paprasčiausiai negali nusipirkti maisto.

„Jie vagia tai, kas po to bus realizuota antrinėje rinkoje, tai čia veikia toks kaip šešėlinis organizuotas verslas“, – teigia R. Vainienė.

Policija sako, kad lyginant su praėjusiais metais, dėl vagysčių parduotuvėse pradėta vos 10 procentų daugiau ikiteisminių tyrimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žmonės įsivertina, žino teisės aktus ir žino, kad gali vogti iki 150 eurų. Bet jie žino, kad jei pavogs iki 150 eurų, jiems bus surašytas tik administracinių nusižengimų protokolas“, – sako Policijos departamento atstovė Revita Janavičiūtė.

Tad vagys, pasak prekybininkų, tuo ir naudojasi. Nors patys apsaugos darbuotojai puikiai pažįsta nuolatinius vagišius. 

„Jau saugos darbuotojai juos pažįsta iš veido, bet dėl duomenų apsaugos negali kokios nors gėdos lentos padaryti“, – teigia R. Vainienė. 

Tiesa, gana dažnai į apsaugos darbuotojų rankas papuola ir nepilnamečiai. Bene dažniausiai pagrindinis jų grobis – alkoholiniai gėrimai.

Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

tv3.lt

O ka tik valdininkai gali vogti? Jei vagiam, tai vagiam visi, valdininkai is zmoniu, zmones is verslu. Siaip jei tiesiogiai, tai gaunasi, kad valdininkai cia ir parduotuviu vagia. Nes zmones nebeiperka reikalingu produktu ir daiktu. Siulau taip, jei sugaunamas vagiantis zmogus yra dirbantis ir jam paprasciausiai neuztenka pinigu, tai bauda deti istatymu leidejams, o ne zmogui.
Man keistas vienas dalykas
Man keistas vienas dalykas
Kai kažką paima iš privataus sektoriaus tai vadinama vagystę, bet kai valdininkai ir biurokratai ima pilnom saujom iš valstybės ( tai yra iš mūsų visų ) jau yra vadinama pareigų vykdymu. Tai reikia apsispręsti vieną kartą ar tai vagystę ar pareigų vykdymas. Nes ir vagis gali pasakyti kad mano pareiga vogti nes tam aš ir esu vagis ir vykdau savo pareigą.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų