• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

NATO planuoja kurti ir ginkluotėje naudoti saulės energiją naudojančias baterijas. Tai ne tik turėtų sumažinti žalą gamtai ir kariuomenės išlaikymo kaštus, tačiau ir paverstų karinę techniką ne tokią priklausomą nuo atsargų papildymo, kas ypač aktualu sunkiai prieinamuose „karštuosiuose taškuose“.

NATO planuoja kurti ir ginkluotėje naudoti saulės energiją naudojančias baterijas. Tai ne tik turėtų sumažinti žalą gamtai ir kariuomenės išlaikymo kaštus, tačiau ir paverstų karinę techniką ne tokią priklausomą nuo atsargų papildymo, kas ypač aktualu sunkiai prieinamuose „karštuosiuose taškuose“.

REKLAMA

Dar šių metų pradžioje NATO vadovas Jensas Stoltenbergas karinių inovacijų forume pareiškė, kad jau iki 2030-ųjų aljansas gali sukurti „ekologiškus“ laivus, lėktuvus ir tankus, varomus saulės energija. J. Stoltenbergas akcentavo, kad šiuolaikinė karinė technika daro didelę žalą aplinkai. Pavyzdžiui, NATO karinių mašinų į aplinką anglies dioksido išskyrimas į atmosferą šiuo metu yra didesnis už kai kurių valstybių, būtent todėl aljanso vadovas pasiūlė galvoti apie alternatyvius energijos šaltinius tiems patiems tankams, lėktuvams ir karo laivams.

„Sunkūs kariuomenės tankai, naikintuvai ir kariniai laivai, naudojantys daug iškastinio kuro, sukelia šiltnamio efektą ir išskiria anglies dioksidą, todėl mums reikia ištirti, kaip galime sumažinti tuos išmetimus alternatyvaus kuro tipais, saulės energija ir kitais būdais“, – savo kalboje minėjo NATO generalinis sekretorius.

REKLAMA
REKLAMA

Leistų ne tik sustiprinti gamtos apsaugą, bet ir palengvinti aprūpinimą

Kariuomenei reikia energijos šaltinio, kurį ji gali panaudoti iš bet kurios Žemės vietos, turint ribotą infrastruktūrą.

REKLAMA

NATO vadovo teigimu, inovatyvių „žaliųjų“ technologijų diegimas padėtų ne tik sumažinti gamtos resursų naudojimą ir aplinkos teršimą, tačiau ir gerokai padidins Šiaurės Atlanto aljanso pajėgų efektyvumą.

Naudojantys saulės energijos baterijas tankai tokiu atveju taptų nepriklausomi nuo degalų tiekimo, kas bet kurių karinių veiksmų metu sudaro didelių problemų. Tokiu atveju karinė technika galėtų „pasikrauti“ tiesiogiai, be sudėtingų logistinių schemų ir užnugario veikimo.

REKLAMA
REKLAMA

Viršija daugelio šalių taršą

Ekspertų skaičiavimais, NATO „anglies dvideginio pėdsakas“ ES šalyse 2019 m. sudarė daugiau nei 24,8 mln. tonų CO₂. Tokia apimtis yra sulyginama su apie 14 mln. automobilių išmetamųjų dujų rodikliais.

Tyrimas, kuris aprašomas „The Conversation“, parodė, kad JAV kariuomenė gamtai daro daugiau žalos negu dešimtys šalių kartu sudėjus, o jeigu ji būtų valstybė, tai užimtų 47-ąją vietą pasaulyje pagal CO₂ išskyrimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, vieno 60 tonų sveriančio tanko „Abrams“ anglies dvideginio išskyrimas yra tolygus dešimčiai „Mercedes-Benz Gelandenwagen“ automobilių taršai. Viena JAV tankų divizija kasmet sunaudoja apie 1,8 mln. litrų degalų.

Kuriamas saulės energijos šaltinio kosmose prototipas

Kol kas teorijos apie saulės energija varomas NATO pajėgas atrodo labiau mokslinės fantastikos sritimi. Tačiau su tuo norėtų pasiginčyti JAV karinių oro pajėgų tyrimų laboratorijos (AFRL) mokslininkai.

REKLAMA

Jie mano, kad gali padėti rasti sprendimą: palydovuose montuojamų saulės energijos blokų, kurie gali surinkti energiją orbitoje ir spinduliuose, o vėliau perduoti ją ant žemės. Antžeminės tarnybos nariai galėtų prisijungti prie to energijos šaltinio iš bet kurios planetos vietos naudodami mobilią įrangą, ir tai leistų aprūpinti elektros energija visą karinę bazę, na ar tiesiog įkrauti radijo ryšio įrangą.

„SSPIDR yra tam tikras technologijų plėtros rinkinys. Esminis mūsų tikslas yra saulės spinduliuotės spinduliuotės transformavimas į radijo bangas – imti iš Saulės energiją, kurią mes surenkame erdvėje, paversti ją orbitoje radijo bangomis ir perduoti Žemei, kur ji vėl būtų paversta energija“, – C4ISRNET cituojamas SSPIDR vyriausiasis inžinierius Mandy Self.

REKLAMA

Skelbiama, kad pirmieji šių SSPIDR technologijos („Space Solar Power Incremental Demonstrations and Research“) vaisiai jau bus raškomi 2024-aisiais.

Mokslininkų teigimu, didžioji dalis tam reikalingų technologijų jau yra ir jos veikia. Didžiausias iššūkis šiuo metu yra tų technologijų fizinės išraiškos dydžių mažinimas, rašoma „DefenceNews“.

Ir tai nėra vienintelis žingsnis link „žaliosios elektros energijos“ JAV kariuomenėje. Tie patys AFRL inžinieriai sukūrė „ekspedicinę mikrogridų sistemą“, leidžiančią daliniui naudotis ant palapinių išdėstytų saulės energijos plokščių teikiamos elektros energijos privalumais. Ši technologija jau buvo išbandyta Rytų Afrikoje ir Afganistane. „The Drive“ aprašomu atveju 2012 m. buvo nustatyta, kad saulės energijos kolektoriai jūrų pėstininkų korpusui Afganistane sumažino dyzelino poreikį 50 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų