Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pergalingai žygiuoja link olimpinio atrankos turnyro. Dariaus Maskoliūno auklėtiniai kontrolinėse rungtynėse Kaune 78:61 (20:16, 17:19, 21:11, 20:15) palaužė Rusijos krepšininkus.

Penktadienį lietuvaičiai išlaikė pirmąjį testą – 95:62 sutriuškino Dominikos Respubliką. Šį kartą ne viskas buvo taip lengva.

Lietuvaičiai vien per pirmąją rungtynių dalį padarė 13 klaidų, strigo atakų organizavimas prieš varžovų dvigubą gynybą. Startiniame penkete pasirodė po traumos sugrįžęs Mantas Kalnietis, tačiau ir jam iki optimalios formos dar tolokai.

Po dviejų kėlinių aiškėjo ir šiandienos rungtynių tendencija – maitinti kamuoliais pagrindinius aukštaūgius Joną Valančiūną ir Domantą Sabonį. Mūsų „bokštai“ per pirmąją pusę suvertė 21 iš 35 komandos taškų.

Valančiūno dėjimus rungtynių pradžioje žiūrėkite:

Rusai demonstravo įvairiapusiškesnį žaidimą ir toli pabėgti lietuviams neleido (37:35).

Po pertraukos D. Maskoliūnas pirmą kartą aikštėje pabandė kartu laikyti D. Sabonį ir J. Valančiūną. Eksperimentas pasiteisino – mūsiškiai pirmą kartą įgijo dviženklį pranašumą (49:39).

Rusai apkirpo mūsiškių pranašumą iki keturių taškų, tačiau dar kartą tokio proveržio padaryti nebepavyko. Spurtu 8:0 nurūkusi Lietuvos rinktinė pasiklojo puikius pamatus finišui (58:46).

Lietuviai ketino pabėgti dar toliau (65:49), bet atleidę koją nuo akseleratoriaus mūsiškiai suteikė šansą varžovams grįžti į rungtynes (65:57). Vis tik likusias šešias minutes pavyko išgyventi daugiau nei užtikrintai.

Lietuvos rinktinė užtikrintai laimėjo kovą dėl atšokusių kamuolių (37:26), tačiau dažniau klydo (19:17).

Kitas rinktinės testas – birželio 24 dieną (ketvirtadienį). Kontrolinėse rungtynėse mūsiškiai vėl kovos prieš Dominikos Respubliką. Mačą transliuos TV3 kanalas ir naujos kartos televizija GO3.

Lietuva: J. Valančiūnas 16 (10 atk. kam., 7/9 dvit., 0/1 trit.), Marius Grigonis 14, D. Sabonis 12 (8 atk. kam.), Mindaugas Kuzminskas 10, Gytis Masiulis 8, Rokas Jokubaitis ir M. Kalnietis po 5, Tomas Dimša 4, Rokas Giedraitis 2 taškai.

Rusija: Antonas Astapkovičius 13, Antonas Kardanakišvilis ir Michailas Kulaginas po 8, Andrejus Voroncevičius ir Timofejus Mozgovas po 6 taškus.

Įspūdingą Grigonio tritaškį žiūrėkite:

Rungtynių eiga:

Ketvirtasis kėlinys:

M. Kalnietis smeigia tritaškį, „floaterį“ prideda L. Lekavičius, krauna kamuolį iš viršaus J. Valančiūnas ir rungtynių baigtis pamažu aiškėja (65:49).

Rusai baltos vėliavos nekelia ir po minutės pertraukėlės smogia spurtu 0:5 (65:54). M. Grigonis tritaškiu kiek apramina įsismarkavusius rusus (68:57).

Laiko lieka trys minutės, T. Dimša pelno dvitaškį (70:57). Rusai rungtynių eigos, ko gero, nebeapvers, bet pavargti šiandien reikėjo. Vis tik pasidžiaugti vėl galima gynyba – kol kas praleisti 57 taškai. Galiausiai vinį kala M. Grigonis (73:57).

Trečiasis kėlinys: Lietuva 58:46 Rusija (20:16, 37:35)

J. Valančiūnas raginamas komandos draugų ir tribūnų pabandė laimę iš toli, bet metimas netikslus. Lietuviai kėlinį pradeda sėkmingiau (39:35). Lietuvos rinktinės pranašumas tampa rekordiniu po R. Jokubaičio dvitaškio (43:35).

D. Maskoliūnas pirmą kartą bando D. Sabonį ir J. Valančiūną kartu aikštėje. Kol kas šis tandemas veikia tiek puolime, tiek gynyboje – lietuviai tolsta (48:39).

Lietuvaičiai tiesiog dominuoja šiandien po krepšiu – kova dėl kamuolių laimima 31:16. Klaidų skaičius taip pat apkarpytas, o pranašumas vis lūkuriuoja apie dviženklę ribą (50:42).

Rusai buvo apkarpę mūsiškių pranašumą iki keturių taškų, bet M. Kuzminskas uždaro atkarpą 6:0 dėjimu (56:46). Kėlinį lietuviai baigia M. Kalniečio ir G. Masiulio „žemė-oras“ kombinacija (58:46).

Antrasis kėlinys: Lietuva 37:35 Rusija (20:16)

Lietuvių puolimas kiek užstrigo. Kelios klaidos iš eilės leido rusams priartėti (22:21). Iš 22 Lietuvos taškų net 16 pelnė D. Sabonis ir J. Valančiūnas. Rusai kur kas įvairesni ir vėl perima pranašumą (22:23).

Lietuviai susigrąžina pranašumą ir S. Bazarevičius šaukia pasitarimą (24:23). Vis tik šiandien tokios laisvės, kaip prieš Dominikos Respubliką, susikurti nepavyksta. Rusai verčia mūsiškius daug labiau vargti abiejose aikštelės pusėse.

Du mėnesius nežaidęs M. Kalnietis tikrai dar nėra optimalios formos. Šiandien Lietuvos gynėjų linija turi problemų su varžovu dvigubinimu ir tai neretai virsta klaidomis. Vis tik trapų pranašumą pavyksta išlaikyti (29:25).

Lietuviai po dviejų kėlinių pirmauja 37:35. Džiuginantis faktorius – gynyba. Prieš Dominikos Respubliką per tą patį laiką praleistas 41 taškas. Tačiau akis bado klaidų grafa statistikos protokole – 13.

Pirmasis kėlinys: Lietuva 20:16 Rusija

Lietuviai galingai pradeda rungtynes. D. Sabonis sėkmingai sužaidė po krepšiu, dvitaškį pridėjo ir Gytis Masiulis (4:0). T. Mozgovas pirma asistuoja, poto pats pelno taškus. Tiesa, svarstykles į lietuvių pusę vėl kreipia D. Sabonis (6:4).

Pusę kėlinio sužaidęs M. Kalnietis sėdasi ant suolo – įžaidėjas susirinko dvi pražangas. Kol kas lietuvius tempia D. Sabonis (6 tšk.), bet rusai po A. Voroncevičiaus tritaškio perima iniciatyvą (8:11). Lietuvius timpteli R. Jokubaičio ir J. Valančiūno duetas (12:13).

M. Grigonio ir J. Valančiūno dvitaškiai gražina persvarą lietuviams (16:14). Tuoj efektingą epizodą prideda R. Jokubaitis ir J. Valančiūnas – gynėjo parašiutą pagavęs Lietuvos milžinas deda kamuolį iš viršaus (18:14).

Žvėrišką atkarpą sužaidęs J. Valančiūnas sėda ant suolo. Per kiek daugiau nei keturias minutes lietuvis surinko 10 taškų, o mūsiškiai vis užtikrinčiau pirmauja (20:14). Kėlinį rusai uždaro dvitaškiu.

Startiniai penketai:

Lietuva: Mantas Kalnietis, Marius Grigonis, Rokas Giedraitis, Gytis Masiulis, Domantas Sabonis.

Rusija: Evgenijus Baburinas, Ivanas Strebkovas, Andrejus Voroncevičius, Antonas Astapkovičius, Timofejus Mozgovas.