REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ši būklė retai turi kokių nors aiškių vizualinių požymių, tačiau ji gali susilpninti organizmą, jei nebus tinkamai valdoma. Skydliaukės nepakankamumo simptomai yra nuovargis, vidurių užkietėjimas ir jautrumas šalčiui.

Ši būklė retai turi kokių nors aiškių vizualinių požymių, tačiau ji gali susilpninti organizmą, jei nebus tinkamai valdoma. Skydliaukės nepakankamumo simptomai yra nuovargis, vidurių užkietėjimas ir jautrumas šalčiui.

REKLAMA

Plačiai apibūdinama kaip „nematoma liga“ dėl aiškių požymių trūkumo, netinkamai valdoma hipoaktyvi skydliaukė gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai, rašo mirror.co.uk.

Taigi, kaip žinoti, ar jūsų skydliaukė yra nepakankamai aktyvi? Na, vienas aiškus ženklas dažnai pastebimas ryte tai nuovargis.

Skydliaukė yra maža drugelio formos liauka kakle, esanti priešais trachėją. Iš ten ji išskiria hormonus, kurie reguliuoja pagrindines funkcijas, tokias kaip medžiagų apykaita.

Negydoma skydliaukės veikla, dar vadinama hipotiroze, gali pakeisti tai, kaip nervai perduoda informaciją į smegenis, nugaros smegenis bei į kūną ir iš jų.

REKLAMA
REKLAMA

Kokie yra įspėjamieji ženklai?

Žinant įspėjamuosius ženklus, galima laiku pradėti gydymą, o tai turėtų padėti sušvelninti bet kokį ilgalaikį poveikį. Nacionalinio sveikatos ir priežiūros meistriškumo instituto (NICE) duomenimis, hipotiroze serga maždaug du procentai JK gyventojų.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos institucija teigia, kad hipotireozė yra skydliaukės hormonų trūkumo būklė, kurią dažniausiai sukelia autoimuninis Hashimoto tiroiditas – liga, kurią sukelia imuninė sistema, atakuojanti skydliaukę, kuri yra pažeidžiama ir ištinsta.

Laikui bėgant, kai skydliaukė sunaikinama, ji negali gaminti pakankamai skydliaukės hormono. NICE pridūrė: „Ilgalaikės hipotirozės pasekmės širdies ir kraujagyslių ligos bei padidėję  širdies ir kraujagyslių sistemos rizikos veiksniai, įskaitant hipercholesterolemiją“.

Hipercholesterolemija reiškia aukštą cholesterolio kiekį kraujyje. Cholesterolis yra vaškinė medžiaga, kurią gamina kepenys ir jis yra visų organizme esančių ląstelių sudedamoji dalis.

REKLAMA
REKLAMA

 

Ką hipotirozė gali padaryti organizmui?

Hipotirozė gali sukelti daugybę pasekmių, kai kurios iš dažniausiai pasitaikančių yra vangumas, prasta koncentracija ir vidurių užkietėjimas.

Tinklalapis „VeryWell Health“ aiškina: „Nuovargis yra beveik pagrindinis hipotirozės simptomas. Nuovargis, kai tarsi nutirpsta kaulai, gali būti vienas pastebimų požymių, kad skydliaukės veikla nėra tinkama.

Nuovargis gali atsirasti lėtai arba staiga, todėl ryte vos galite pakelti galvą nuo pagalvės. Tinklalapis „WebMD“ teigia, kad ši būklė taip pat gali pastebimai sutrikdyti miegą, nes kūnui  šalta arba skauda raumenis ir sąnarius. Kai kurie hipotiroze sergantys žmonės taip pat jaučiasi labai mieguisti dienos metu, todėl sunku jaustis žvaliam.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiti hipotirozės simptomai

NHS teigia, kad dažniausi hipotirozės simptomai yra šie:

  • nuovargis,
  • vidurių užkietėjimas,
  • lėti judesiai ir mąstymas,
  • jautrumas šalčiui,
  • didėjantis svoris,
  • depresija.

Remiantis ankstyvu tyrimu, paskelbtu žurnale „Journal of Thyroid Research“, hipotirozė taip pat gali turėti įtakos jūsų apetitui. Kai organizmui trūksta energijos, jis reikalauja daugiau angliavandenių, dėl ko gali padidėti svoris.

Tyrimo autoriai teigė: „Skydliaukės disfunkcija gali turėti kliniškai reikšmingų pasekmių apetitui ir kūno svoriui“. Laimei, NHS teigia, kad ši būklė dažnai pastebima prieš „pasireiškiant rimtesniems simptomams“.

REKLAMA

Tačiau kai būklė laiku nepastebima, žmogui gali pasireikštilėtas širdies ritmas, žemas ir užkimęs balsas, patinęs veidas, pablogėjusi klausa, išretėję arba iš dalies iškritę antakiai.

Ką daryti, kad išvengti hipotirozės?

Deja, nieko – nes to negalima išvengti. Taigi protingiausias dalykas, kurį galite padaryti, yra stebėti įspėjamuosius ženklus, kurie turėtų padėti sumažinti bet kokį su būkle susijusį poveikį.

Jei atsiranda kokių nors simptomų, būtinai apsilankykite pas gydytoją, kuris greičiausiai ištirs jūsų hormonų lygį atlikdamas kraujo tyrimą. NHS paaiškina: „Tyrimas, vadinamas skydliaukės funkcijos tyrimu, nustato skydliaukę stimuliuojančio hormono (TSH) ir tiroksino (T4) kiekį kraujyje“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų