• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Suaktyvėjusios saulės audros leidžia ne tik grožėtis šiaurės pašvaistėmis, bet ir kelia grėsmę tam, ką vienas JAV tyrinėtojas apibūdino kaip „interneto apokalipsę“.

Suaktyvėjusios saulės audros leidžia ne tik grožėtis šiaurės pašvaistėmis, bet ir kelia grėsmę tam, ką vienas JAV tyrinėtojas apibūdino kaip „interneto apokalipsę“.

REKLAMA

„Internetas subrendo tuomet, kai saulė buvo gana rami, o dabar ji įžengia į aktyvesnį laiką“, – „Fox News“ sakė JAV esančio Džordžo Meisono universiteto profesorius Peteris Beckeris. 

„Tai pirmas kartas žmonijos istorijoje, kai išaugęs saulės aktyvumas susikerta su mūsų priklausomybe nuo interneto ir mūsų pasauline ekonomine priklausomybe nuo interneto“, – sakė mokslininkas.

Ką Saulės „super audra“ gali padaryti Žemei?

Pasak mokslininko, padidėjęs Saulės aktyvumas gali turėti įtakos elektronikai Žemėje. Štai elektros tinklai, palydovai, požeminiai šviesolaidiniai kabeliai su variniais apvalkalais, navigacijos ir GPS sistemos, radijo siųstuvai ir ryšių įranga yra pažeidžiami.

Saulės audros žmonėms jau ir anksčiau yra pridariusios problemų. P. Beckeris atkreipia dėmesį į vadinamąjį Carringtono įvykį 1859 m. – tai buvo galingiausia istorijoje užfiksuota geomagnetinė audra Žemėje.

REKLAMA
REKLAMA

„[Audra] iš tikrųjų sunaikino telegrafo sistemą, tiesiogine to žodžio prasme nuo telegrafo linijų skraidė kibirkštys, – pasakojo P. Beckeris. – Kai kuriuos operatorius nutrenkė elektra, nes laidais ėjo aukšta įtampa“.

REKLAMA

Mokslininko teigimu, telegrafo laidai buvo tvirti ir atsparūs, palyginus su trapia šių dienų elektronika.

„Taigi, turint omenyje internetą su labai subtilia elektronika, galima kalbėti apie kažką, kas iš tikrųjų galėtų išvesti sistemą iš rikiuotės nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių, atsižvelgiant į laiką, kurio prireiktų visai infrastruktūrai suremontuoti“, – kalbėjo P. Beckeris.

„Visi elektroniniai jungikliai, visos skydinės biurų pastatuose, visa tai gali būti iškepta. Kalbame apie didžiulius dalykus“, – pridūrė mokslininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Saulės ciklas pasiekia piką, todėl saulės audros tampa vis gausesnės

Medžių rievės ir ledo šerdys byloja apie daug didesnes praeities super audras. Maždaug prieš 14 tūkst. metų Saulės blyksnis, galbūt šimtus kartų stipresnis už Carringtono blyksnį, rėžėsi į Žemę.

JAV Nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija prognozuoja, kad dabartinis saulės ciklas paspartės ir piką pasieks 2024 m.

P. Beckeris sakė, kad saulės audrų prognozavimas yra panašus į žemės drebėjimų numatymą – mes tiesiog nekontroliuojame situacijos. Jis sakė, kad egzistuoja maždaug 10 proc. tikimybė, kad per ateinantį dešimtmetį „įvyks kažkas tikrai didelio, galinčio sunaikinti internetą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip galima apsaugoti elektroniką?

Taigi P. Beckeris ir jo komanda stebi saulę ir modeliuoja Saulės žybsnius. Pasak jo, žybsniai pasiekia Žemę per 8 minutes. Mokslininko teigimu, Žemė apie artėjančią magnetinę audrą žinotų prieš 18–24 valandas.

„Jei turime įspėjimą, kiekviena minutė yra svarbi, nes galite įjungti palydovus į saugųjį režimą. Galite atjungti transformatorius nuo tinklo, kad jie nesudegtų“, – sakė P. Beckeris. 

„Yra dalykų, kuriuos galima padaryti, norint sušvelninti problemą. Ir tada, ilgalaikėje perspektyvoje, galima kalbėti apie interneto stiprinimą. Ir tai, žinoma, yra ekonominis iššūkis, nes tai tarsi draudimo polisas. Jums to gali niekada neprireikti. Kad sistema iš tikrųjų būtų sustiprinta, kainuotų trilijonus dolerių“, – įspėjo mokslininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų