• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusų mafijos čiuptuvuose

Rusijos nusikaltėliams pavyko integruotis į tarptautinį organizuotų nusikalstamų grupuočių tinklą. Šiuo metu priskaičiuojama iki 300 000 rusų emigrantų, besiverčiančių nusikalstama veikla.

REKLAMA
REKLAMA

Išstūmė konkurentus

Dar prieš penketą metų terminas „rusų mafija“ atrodė sunykęs, užleidęs vietą „slavų“ ir „Rytų Europos“ mafijai. Profesionalai šnekėjo, jog rusų mafiozai tiesiog „ištirpo“ tarp Europos nusikalstamų grupuočių. Gal tokia nuomonė būtų ir toliau sklandžiusi, jei rusų gangsteriai pastaraisiais metais nebūtų priminę apie save visam pasauliui. Be ceremonijų šalindami savo konkurentus iš kelio, jie išstūmė vengrų, ispanų, italų, prancūzų ir graikų nusikaltėlius iš pelningiausių ir įtakingiausių nelegalios veiklos sričių.

REKLAMA

Šiuo metu net 90 proc. narkotikų ir ginklų prekybos – tiek į Balkanus, tiek į Šiaurės Afriką – vykdo išeivių iš Rusijos grupuotės. Prieš keletą metų Meksikos policija, tirdama savo narkotikų tiekėjų nusikaltimus, išsiaiškino pribloškiantį faktą – narkotikams pervežti iš Kolumbijos į Meksiką naudojami povandeniniai laivai! Anksčiau vietiniai narkotikų prekeiviai neturėdavo tokios lakios vaizduotės ir „baltąją mirtį“ platino tradiciniu būdu – sraigtasparniais ar lėktuvais.

REKLAMA
REKLAMA

Meksikos ir Kolumbijos pareigūnai kartu atliko sudėtingą operaciją, bet pagauti nors vieną nusikaltėlį jiems nepasisekė. Užtat pamatė tai, ko nebuvo matę – iš karto net tris prie Kolumbijos krantų prisišvartavusius povandeninius laivus. Jie paniro po vandeniu kaip tik tuo metu, kai maždaug pusė šimto policininkų apsupo narkotikų perkrovimo punktą, kuris oficialiai buvo įvardijamas kaip nedidelis jachtklubas.

Metalo laužas plaukia

Taigi po vandeniu dingę nusikaltėliai paliko teisėsaugai nemažai įdomios medžiagos: kokaino ir heroino pardavimo sąskaitas rusų kalba, krūvas rusiškų laikraščių ir žurnalų, taip pat – keletą vietinių merginų, kurios dirbo tame jachtklube kaip aptarnavimo personalas ir visai neblogai kalbėjo rusiškai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vėliau paaiškėjo, jog tie trys povandeniniai laivai kaip metalo laužas buvo nupirkti iš vienos Ukrainos firmos, kuri Sevastopolio pakrantėje 1994–1996 metais pjaustė nurašytus sovietinius dyzelinius povandeninius laivus. Iš pradžių tie nurašytieji laivai visai sėkmingai patys nuplaukė į Rumuniją, Konstancos uostą, o iš ten per Adrijos jūrą – į Atlanto vandenyną. Naujuose dokumentuose buvo nurodyta, kad šie povandeniniai laivai – būsimos privačios amerikiečių karinio jūrų laivyno kolekcijos dalis.

Galima tik įsivaizduoti, kiek narkotikų pervežta šiais „metalo laužais“, kol 2002 metais juos susekė narkotikų gaudytojai. Tikėtina, jog povandeniniais laivais narkotikų prekeiviai naudojasi ir iki šiol, nors specialiosios JAV jūrų pajėgos sustiprino patruliavimą.

REKLAMA

Rusai Ispanijoje

Apie rusų mafijos įsitvirtinimą Ispanijoje vėl prabilta po to, kai 2008 metų vasarį ispanų kurorte Kosta del Solyje keli rusai sušaudė vienos airių gaujos vadeivą Pedį Doilą.

Ispanijos policija turėjo duomenų, jog P. Doilas vadovauja narkotikų ir ginklų prekybai Europoje. Buvęs Airijos specialiųjų pajėgų karys P. Doilas, likęs sveikas prieš kurį laiką Dubline vykusiame gaujų kare, garsėjo agresyvumu ir ūmiu charakteriu. Per gana trumpą laiką jam Ispanijoje pavyko į savo rankas perimti vietos nusikalstamą veiklą, įsigyti dalį spaudos leidinių, pajungti savo interesams nemažai valdininkų ir teisėsaugininkų. Pagal teisėsaugos surinktą medžiagą apie P. Doilo nusikalstamą veiklą bet kuris teismas būtų jį pasiuntęs kalėti 10 kartų iki gyvos galvos. Gal taip ir būtų įvykę, jei šalia airių mafiozio valdos nebūtų apsigyvenę du slaviškos išvaizdos vyrai...

REKLAMA

Vietos policija įsitikinusi, kad P. Doilas nužudytas už tai, kad per muštynes žiauriai sumušė kažkokį rusą. O aukštesnieji pareigūnai, nutarę šį nužudymą panaudoti kampanijos prieš rusų mafiozus pradžiai, pareiškė, jog P. Doilas trukdęs rusams užsiimti nusikalstama veikla. Šiaip ar taip, BMW džipas, kuriuo važiavo P. Doilas, iš automatų buvo apšaudytas vidury dienos. Į P. Doilą pataikė 13 kulkų, dvi iš jų – tiesiai į galvą.

Operacija „Troika“

Prieš pat žmogžudystę į Estepono miesto policiją paskambinęs anonimas pranešė, kad P. Doilas į Didžiąją Britaniją ruošia didžiulę kokaino siuntą. Pastaroji buvo konfiskuota praėjus porai dienų nuo P. Doilo mirties. Ekspertai ją įkainojo 9,2 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuomet ispanų spaudoje pasirodė straipsniai apie rusų mafiją. Galbūt šiuos straipsnius užsakė tie, kuriems P. Doilo nužudymas buvo ypač nenaudingas – airių mafioziai.

2008 metų birželį Ispanijos teisėsauga įvykdė grandiozinę operaciją pavadinimu „Troika“. Per ją buvo areštuota 20 Rusijos piliečių. Laikraščiuose, tarp jų ir įtakingajame „El Mundo“, buvo rašoma, jog likviduojant rusų mafiją dalyvavo 400 Ispanijos nacionalinės policijos darbuotojų, o jiems vadovavo garsusis teisėjas Baltazaras Garsonas ir antikorupcinė prokuratūra. Operacijos metu buvo užblokuota nemažai įtarimų sukėlusių banko sąskaitų ir įšaldyta maždaug 12 mln. eurų.

REKLAMA

Iš pradžių operacija „Troika“ vyko sėkmingai, bet netrukus įvyko kai kas nenumatyta. Pirmiausia visus suimtuosius teko paleisti – kai kuriuos už užstatą, o kai kurių teko net atsiprašyti dėl neteisėto arešto. Negana to, į spaudą pateko informacija, jog „Troiką“ inicijavo airių ir britų nusikalstamos grupuotės – girdi, jos ne tik šnipštelėjusios teisėsaugininkams apie savo „kolegas“ rusus, bet dargi kai kuriems valdininkams nemažai sumokėjusios.

Rusai ginasi

„Žodis „mafija“ reiškia nusikalstamų grupuočių, kontroliuojančių teismus, verslą ir valdžią, tinklą, – konstatuoja Valstybės Dūmos Civilinės, baudžiamosios, arbitražinės ir procesinės teisės reikalų komiteto pirmininkas Pavelas Krašeninikovas. – Tvirtinti, kad Ispanijoje egzistuoja tokia pati rusų mafija, būtų neteisinga. Galbūt kai kurios nusikalstamos grupuotės ir išsiskiria savo etnine sudėtimi, tačiau tai dar nėra pretekstas pavadinti vieną ar kitą grupuotę nacionaline kažkurios šalies mafija. Na o kad operacija „Troika“ būtų vykdoma taip, kaip ji buvo vykdoma, buvo suinteresuoti tiek labai galingi ir įtakingi airių nusikalstamų grupuočių lyderiai, tiek ir patys ispanų teisėsaugininkai“.

REKLAMA

Šiaip ar taip, beveik visi suimtieji per „Troikos“ operaciją jau išėję į laisvę, o 90 proc. nusikalstamos narkotikų ir ginklų prekybos Ispanijoje vykdo išeiviai iš Rusijos.

Rusai Lenkijoje

Lenkijoje rusų mafija taip pat laikoma viena įtakingiausių tarptautinėje nusikaltėlių visuomenėje. Teisybės dėlei derėtų pasakyti, kad į rusų mafiją įeina ne tik Rusijos piliečiai, bet ir išeiviai iš Ukrainos, Baltarusijos ir kitų Nepriklausomų Valstybių Sandraugos (NVS) šalių. Jie vykdo užsakomąsias žmogžudystes, vagia prabangius automobilius ir juos legalizavę veža į tas pačias NVS šalis, iš kurių neseniai emigravo. Žinoma, ir suteneriauja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lenkija buvo pirmoji šalis, kurioje savo tinklus nutiesė Rusijos organizuotos nusikalstamos grupuotės. Jau 1992 metais šios šalies „užkariavimas“ buvo sėkmingai užbaigtas: iš Lenkijos buvo visiškai išstumti albanų ir rumunų banditai, o vietinių nusikalstamų grupuočių nariai noriai dalyvavo bendrame su rusais tarptautinių pervežimų ir narkotikų prekybos biznyje.

2008 metais Kosovo albanai dar pabandė sugrįžti į Lenkiją – Poznanėje, kuri laikoma savotiška rusų nusikaltėlių sostine, jie tarėsi dėl tam tikros dalies narkotikų tiekimo. Šis bandymas jiems baigėsi tragiškai: viename viešbutyje buvo nušauti 25 albanai, tarp jų – ir artimi Kosovo premjero Hašimo Tačio giminaičiai.

REKLAMA

Likviduoti rusų nusikalstamų grupuočių Lenkijos teisėsaugai nepavyksta iki šiol. 2007 ir 2009 metais buvo mestos didžiulės pajėgos, organizuotos specialios operacijos rusų gangsteriams įveikti, bet nieko iš to neišėjo – tik kilo skandalai, o keletas žinomų lenkų politikų gyvenimą užbaigė savižudybe.

Saitai su politikais

2007 metų balandį Lenkijos miesto Katovicų prokuratūrai įtarus buvusią statybos ministrę ir Seimo narę Barbarą Blindą korupciniais ryšiais su rusų nusikaltėliais, jos bute buvo atliekama krata. Jos metu B. Blinda nusišovė.

REKLAMA

O 2009 metų gruodį rastas pasikoręs Lenkijos vyriausybės kanceliarijos generalinis direktorius Gžegožas Michnevičius. Ekspertai, atlikę toksikologinę velionio ekspertizę, padarė išvadą, jog „mirtis galėjo ištikti dėl trečiųjų asmenų“. G. Michnevičius buvo ne tik vyriausybės kanceliarijos galva, bet ir vienos stambiausių Lenkijos bendrovių – naftos koncerno „Orlen“ – stebėtojų tarybos narys. Sklandė gandai, jog šio koncerno interesai rūpėjo ir rusų nusikalstamoms grupuotėms. Tikėtina, kad G. Michnevičius savo mirties išvakarėse susitiko su Varšuvos apskrities prokuratūros darbuotojais ir suteikė jiems informacijos, kuri galėjo pakenkti rusų mafijos vadeivų interesams.

REKLAMA
REKLAMA

Neoficialių šaltinių duomenimis, šiandien Lenkijoje priskaičiuojama apie 20 000 rusų gaujų narių – tai didžiausias pasaulyje rusų nusikaltėlių telkinys.

Pasiekė net Australiją

Beje, rusų nusikaltėliai į didžiulį korupcijos tinklą sugebėjo įtraukti ne tik Lenkijos, Rumunijos, Vengrijos ir kitų Europos šalių įtakingus žmones, bet ir tolimosios Australijos valdžios atstovus. Per pastaruosius 10 metų bendradarbiavimu su rusų mafija buvo apkaltinti dešimtys ir net šimtai šios šalies valdininkų.

Australijoje iki šiol netyla skandalas, kilęs prieš 3 metus, kai policijos Nusikaltimų elektroninėje ir technologinėse erdvėse centro vadovas pareiškė, kad jo pavaldiniai... esą pametę serverį, kuriame buvo laikomi visi duomenys apie Australijoje veikiančią rusų mafiją.

Kaip buvo įmanoma pamesti serverį, užrakintą po devyniais užraktais pastate, kuriame knibždėte knibžda policininkų, taip ir liko mįslė. Jo ieškota net tik Sidnėjuje, bet ir Singapūre, netgi Londone, tačiau bergždžiai. O serveryje buvo saugomi duomenys apie 3500 rusų mafijos banko sąskaitų judėjimą: kiek pinigų sąskaitoje, kada ir kiek paimta, iš kur pervesti pinigai ir pan.

REKLAMA

Australijos policija, taip sėkmingai kovojusi su islamistais (ji sugebėjo surasti oficialų „Al Qaedos“ atstovą Australijoje), patyrė visišką nesėkmę kovoje su rusų gangsteriais.

Plauna ir savo, ir kitų

Interpolas, atrodo, neturi net apytikrių duomenų, kiek tos rusų mafijos narių yra visame pasaulyje.

Užtat tikėtina, jog tokią informaciją turi Italijos nacionalinė prokuratūra. Šios šalies Kovos su organizuotu nusikalstamumu departamentas pernai išplatino duomenis, jog pasaulyje rusų mafijos tinklas apima apie 300 000 narių. Pagal įtakos zonų apimtis italai laiko rusų mafiją trečiąja pasaulyje po italų ir kinų nusikalstamų grupuočių.

Italijos nacionalinės prokuratūros nuomone, rusų mafija savo pelną legalizuoja JAV, Marianų salose (JAV protektoratas) ir Guamo saloje, esančioje pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje.

Prieš keletą metų emigrantai iš Rusijos į savo rankas iš meksikiečių perėmė 90 proc. narkotikų prekybos – nustūmė vietinius ir ėmė organizuoti visą narkotikų pervežimą iš Lotynų Amerikos šalių į JAV. Be to, rusų nusikaltėliai padeda meksikiečiams išplauti ir jų pinigus, o už paslaugas nuo sandorio sumos gauna 30 proc.

REKLAMA

2008 metais Italijoje rusų mafijos vadeivos sudarė sąjungą su „Camorros (Kampanijos sritis), „Cosa Nostros“ (Sicilija) ir „Ndranghetos“ (Kalabrija) mafijos klanų įgaliotais atstovais. Rusų mafiozų įtakai atiduotas žemės ūkis bei pervežimų sunkvežimiais verslas – tiek tarptautinis, tiek vietinis. Taip pat rusų nusikalstamos grupuotės ir toliau „prižiūri“ iš Azijos vežamų narkotikų srautus.

Didžiausia pasaulyje

Europoje paplitusi nuomonė, kad rusų mafija šiame žemyne užima pirmąją vietą. Štai neseniai prestižinis vokiečių laikraštis „Süddeutsche Zeitung“ atspausdino statistiką apie numanomas nusikalstamas grupuotes Europos šalyse. Laikraštis skelbė, jog duomenys gauti iš Interpolo generalinio sekretoriato, Vokietijos policijos ir „anoniminių nevyriausybinių šaltinių“ Europos šalyse.

Rusų mafija visus kitus nusikalstamus klanus lenkia ne tik skaičiumi – 160 000 narių (italų – 70 000, amerikiečių – 40 000, azijiečių – 37 000). Ji garsėja pačiais tvirčiausiais ryšiais su įtakingais politikais bei teisėtvarkos organais, kurie padeda banditams sumėtyti pėdas, paslėpti nusikaltimus ir net juos vykdyti. Rusų mafiozai daugiausiai turi ir advokatų, diena dienon dirbančių nusikaltėliams (rusų nusikaltėlių žinioje maždaug 100 teisininkų kontorų, „kolegos“ italai turi 20, o amerikiečiai Europoje – ne daugiau kaip pusšimtį).

REKLAMA

Prieš ketvertą metų Interpolas rusų mafiją (būtent rusakalbius iš Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos ir kitų NVS šalių) pavadino pačia pavojingiausia nusikalstama grupuote Europoje.

Mažiau, bet žiauriai

Tiesa, rusakalbių padaromi nusikaltimai bendrame kontekste neišsiskiria. Tarkime, Vokietijoje tuo pirmauja turkai (maždaug 100 000 nusikaltimų per metus), antroje vietoje – serbai ir juodkalniečiai (iki 40 000 nusikaltimų per metus), treti – lenkai (apie 35 000), ketvirti – italai (26 000) ir tik penktoje – rusai (17 000). „Užtat rusų mafiozai geriau nei bet kas suorganizuoja ir įvykdo labai įžūlius žiaurius nusikaltimus ir lieka nenubausti, – pabrėžiama laikraštyje „Süddeutsche Zeitung“. – Turkų ar kitų išeivių iš Rytų šalių nusikaltimus palyginus su rusų gangsterių nusiklatimais galima pavadinti tik žaidimais“.

Štai daug ką pasakantis pavyzdys. Neseniai buvo baigtas Italijoje klestėjusios rusų gaujos nusikaltimų tyrimas. Į kaltinamųjų suolą turėtų sėsti 16 gaujos narių. Tyrimas truko beveik dvejus metus. Paaiškėjo, jog keletą metų rusai dideliais kiekiais iš Ukrainos ir Kinijos tiekė šaunamuosius ginklus Libijai ir Irakui. Ginklų rinkoje rusų mafija be ceremonijų iš pirmųjų pozicijų išstūmė ne tik nusikaltėlius amerikiečius, bet ir sililiečius. Tie, kurie nesutiko su rusų sąlygomis, 2006 metais buvo įduoti Italijos policijai, o likusieji tik džiaugėsi, kad taip lengvai atsipirko. Tyrimo duomenimis, nuo 2007 metų vasario iki kol buvo suimti šie rusų nusikaltėliai vien tik į Iraką išsiuntė 500 000 automatų. Tokio paties dydžio ginklų partija buvo sulaikyta ir po pusmečio, kai italų policija įvykdė specialią operaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų