Apie tai, kad parlamentarė Irina Rozova iš rusų diplomatų ne tik gaudavo gėlių gimtadienio proga, bet ir galimai tarėsi dėl finansinės paramos jos atstovaujamai partijai „Rusų aljansas“, visi sužinojo dar vasaros viduryje. Tačiau papasakoti savo versiją apie santykius su Rusija I. Rozova nusprendė tik šiandien, kai parlamentas jau pradėjęs žygius pats tirti, ar I. Rozova nesulaužė Seimo nario priesaikos ir dėl to gal verta apkaltos. Surengusi spaudos konferenciją Lenkų rinkimų akcijos frakcijos narė pareiškė, kad ją suklaidino saugumiečių klausimas apie asmeninius ryšius su ne ES ar NATO šalių veikėjais. Todėl ji neva pareigūnams ir nesivargino pasakoti apie susitikimus kavinėse.
„Asmeniniai ryšiai, mano supratimu, tai labai glaudūs ryšiai apimantys bendrą poilsį, draugystę šeimomis, bendras apsilankymas pirtyje ir t.t. Tokių ryšių su rusų diplomatais aš nepalaikiau ir nepalaikau“, – sako Seimo narė Irina Rozova.
VSD savo pažymoje skelbia apie I. Rozovos susitikimus su rusų diplomatais Klaipėdos kavinėse, jie tęsėsi dar nuo 2011-ųjų. Vieno jų metu, pasak saugumiečių, net buvo tariamasi dėl finansinės paramos jos atstovaujamai partijai „Rusų aljansas“. I. Rozova aiškina, neva pokalbis sukosi apie gerokai žemiškesnius reikalus:
„Pokalbyje aš dalyvavau minimaliai, galbūt buvo replikos apie kavą, apie cukrų, gal apie barščius – tikrai ne pinigų prašymas.“
O teisindamasi dėl susitikimų su Vladimiru Malyginu, buvusiu Rusijos konsulu, kuris vėliau pripažintas kaip šnipas ir išsiųstas iš Lietuvos, I. Rozova jokios savo kaltės neįžvelgia:
„Su juo bendravo pusė Klaipėdos ir pusė Vakarų Lietuvos regiono. Nejaugi jūs manot, kad aš, kaip ir kiti piliečiai, su kuriais bendravom, galėjom žinoti, kad jis šnipas? Ant kaktos niekada nerašoma, kas žmogus – šnipas ar patikimas žmogus.“
Seimo narė turi paprastą paaiškinimą, kodėl susitikinėdavo su minėtais asmenimis. Jos sūnus gyvena Sankt Peterburge, tad ji esą kaip paprasta klaipėdietė į konsulatą kreipdavosi dėl vizų arba tarpininkaudavo dėl rusų kalbos mokytojų asociacijos reikalų. Tik štai ko iš jos norėjo patys diplomatai?
„Kodėl jie norėjo kavos išgerti? Todėl, kad Klaipėda – gražus miestas, buvo graži vasara“, – mano I. Rozova.
I. Rozova išties glaudžiai susijusi ne tik su gimtąja Klaipėda, bet ir pačia Rusija. Maskvoje Lomonosovo universitete 1981-aisiais ji baigė žurnalistiką, po studijų devynerius metus Omske ir Kaliningrade, dar sovietų laikais, dirbo valstybinėje žiniasklaidoje. Seimo narė neigia VSD informaciją, esą rusai iš jos siekė išpešti slaptos informacijos apie Lietuvos vidaus politiką. O jei ir bandė, neva nepasisekė:
„Bendraudama su rusų diplomatais aš visada suvokiu savo pilietinės atsakomybės ribas ir niekada pati neliesdavau pavojingų temų. Iš jų pusės aš nepajutau bandymų mane įtraukti į kokią nors nepatogią iš valstybės saugumo pozicijų diskusiją.“
Tiesa, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narių, galimai tirsiančių politikės veiklą, Rozovos išpažintis neįtikina.
„Didelė dalis Rusijos diplomatinio personalo Baltijos šalyje ir ne tik Baltijos šalyse, iš tikrųjų dirba kitą darbą – žvalgybinį. Tai niekam nėra paslaptis ir jai nėra jokia paslaptis. Jeigu ji teigia, kad to nežino, ano nežino – toks žmogus gal neturėtų būti politikoje?“, – mano komiteto narys, konservatorius Arvydas Anušauskas.
„Tikrai ten labai aiškiai įvardytas klausimas, į kurį atsakyti tikrai įmanoma. Juolab, buvo dar vienas susitikimas, pakartotinis, kai VSD paprašė žodžiu paaiškinti aplinkybes. Kaip suprantam, ir to susitikimo metu buvo bandoma suklaidinti VSD pareigūnus“, – teigia komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas.
Beje, dėl kilusio skandalo I. Rozova kaltina ne tik saugumiečius:
„Kas jų iniciatoriai – aš manau, visi į tą klausimą žino atsakymą. Tai – kolegos konservatoriai.“
„Ponia Rozova ne vieną sykį pastebėta, kad sako netiesą – tiek VSD prašydama leidimo dirbti su slapta informacija, tiek ir kitais atvejais“, – pasakoja konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis.
I. Rozova sako, kad iš Seimo savo noru nesitrauks. O apie ką iš tiesų – barščius ar visgi pinigus – Seimo narė kalbėjosi su rusų diplomatais, komitetas imsis tirti, jei parlamentas dar du sykius pabalsuos „už“. Beje, bus aiškinamasi, ir ar V. Pranckietis ir dalis kitų komiteto narių prasikalto anksčiau nepaviešinę VSD medžiagos. Beje, R. Karbauskis jau pranešė, kad išvadų valdantieji nebelauks – pribrendo laikas balsuoti dėl Seimo pirmininko atstatydinimo.
„Balsavimas – negaliu tiksliai atsakyti, šį mėnesį galbūt, ar kitą savaitę, dar negaliu atsakyt. Kitos išeities mes neturim. Vykdydami koalicinę sutartį mes turim balsuoti, atiduoti tą poziciją tiems, kam ji priklausytų pagal koalicinę sutartį. Užteks balsų, tikiuosi“, – teigia R. Karbauskis.
Jeigu „valstiečiams“ galiausiai pavyktų Pranckietį iškrapštyti iš posto, Seimo pirmininko pareigos atitektų „socialdarbiečiams“, greičiausiai – Kirkilui.