Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Dėkui.----Bandau išsiaiškinti, ką pvz sako 2006 Nobelio laureatas Phelps'as apie kapitalizmą Amerikoje ir Europoje. Štai ištrauka: "Dynamic Capitalism by By EDMUND S. PHELPS October 10, 2006; Page A14

There are t w o e c o n o m i c systems in the West. Several nations – including the U.S., Canada and the U.K. – have a private-ownership system marked by great openness to the implementation of new commercial ideas coming from entrepreneurs, and by a pluralism of views among the financiers who select the ideas to nurture by providing the capital and incentives necessary for their development. Although much innovation comes from established companies, as in pharmaceuticals, much comes from start-ups, particularly the most novel innovations. This is f r e e e n t e r p r i s e, a. .k. a. capitalism.

The other system – in Western C o n t i n e n t a l Europe – though also based on private ownership, has been modified by the introduction of institutions aimed at protecting the interests of “stakeholders” and “social partners.” The system’s institutions include big employer confederations, big unions and monopolistic banks. Since World War II, a great deal of liberalization has taken place. But new corporatist institutions have sprung up: Co-determination (cogestion, or Mitbestimmung) has brought “worker councils” (Betriebsrat); and in Germany, a union representative sits on the investment committee of corporations. The system operates to discourage changes such as relocations and the entry of new firms, and its performance depends on established companies in cooperation with local and national banks. What it lacks in flexibility it tries to compensate for with technological sophistication. So different is this system that it has its own name: the “social market economy” in Germany, “social democracy” in France and “concertazione” in Italy.

Dynamism and Fertility

"...............ir ttttttttttttt
O KOKS kapitalizmas Lietuvoje? Oligarchinis, biurokratinis, Oligopolinis ar antreprenerinis? O gal lietuviškasis kapitalizmas, pastatytas ant rusiškojo "blato"?
ne viena santvarka nera ideali, jei moralumas interpretuojamas kaip 'idealumas', nes idealus tik Dievas, o visos santvarkos tik bando 'atspindeti' tam tikra Dieviskosios Provizijos aspekta, bet deja limituojamos i valdzia duotoje santvarkoje isrinktuju proto limitacijomis. O is cia prasideda visos problemos, o ju apstu visose santvarkose.
Kadangi " moralę" kiekvienas gali suprasti pagal savo moralę ar bendrą pasaulio moralės supratimą, atsakyti į tą klausimą gana sudėtinga. Klausimą: ar kapitalizmas moralus? galima pakeisti klausimu: kuri santvarka sąmoningesnė- kapitalizmas ar socializmas? Klausimo esmė nuo to mažai keičiasi, nes sąmoningumas nustato moralės rėmus, o kapitalizmo mes nelyginsime su kitomis buvusiomis santvarkomis, bet lyginsime tik su socializmu.
Šeima yra valstybės (ar visuomenės) lastelė (pradžia). Kuri šeima yra sąmoningesnė- socialistinių ar kapitalistinių santykių? Galima teigti, kad kapitalistinių santykių šeima tik "iš bėdos" (formali). Nors dabar labai madinga ir propaguojama.
Kalėjimai yra valstybės(ar visuomenės) kitas "kraštas". Ar įmanomas kalėjimas su kapitalistine santvarka? Čia jau visiems aišku, kad tokio kalėjimo negali būti (nors mažiausiai sąmoningi kaliniai nori įvesti kažką panašaus).
Todėl aš darau logišką išvadą: jeigu visuomenės kraštinėse grandyse socializmas atrodo kaip būtina santvarka, tai ir visuomenės viduryje socializmas kaip santvarka yra sąmoningesnis už kapitalizmą. Kapitalizmo pranašumų įrodinėjimas yra demagogija. Jeigu socializmas nepasitvirtino SSSR tai ne socializmo kaip santvarkos netinkamumas, bet visuomenės sąmoningumo trūkumas. SSSR socializmas buvo įvestas prievartiniu būdu, todėl jis ir žlugo. Norint kad socializmas klestėtų ir vystytųsi , visuomenei reikia brandumo, ir jis turi būti priimtas laisva valia toje visuomenėje.
Pagal dabartinį visuomenės sąmoningumą, nieko geresnio ir moralesnio už kapitalizmą dar nesukurta.
ES atsilieka ir atsiliks ne tik nuo Amerikos, bet ir nuo visų kitų, kurie sugebės atsikratyti kuo daugiau socializmo principų. Apie Lisabonos strategijos įgyvendinimą negali būti nė kalbos - negali būti nieko prieštaringesnio ir labiau prieštaraujančio žmogaus prigimčiai ir sveikam protui.

ES „konstitucija“ yra vienas iš bandymų įkūnyti visų Vakarų Europos socialistų užmačias. Nepavyko. Vėlgi dėka kitų socialistų, jau kitose šalyse. Pati socializmo ideologija ir, ypač praktika, yra prieštaringiausių idėjų ir trumparegiškų veiksmų kratinys.

Perskirstymo ir nepamatuotų „socialinių garantijų“ dusinama ekonomika, absurdiški muitų, akcizų ir protekcionizmo standartai - toli gražu dar ne visas senutėlės Europos „vaizdelis“. Kurlink einama? Imigrantai iš kitų pasaulio kraštų turės išlaikyti persenusius Europos pensininkus, nes „gerovės valstybė“ jau bus sunaikinusi šeimos instituciją? Gal to ir Lietuvoje norime?
Respect inž.
EU "kapitalizmas" yra atmieštas didele doze socializmo (darbo santykiai, mokesčiai, antiliberalizmas, eurosocialistinių partijų kišimąsis į rinką, socialistinis biurokratizmas ir t.t. ir pan.) ir tai neteikia jokių vilčių ambicingai Lisabonoe programai įgyventinti. Jau kiek metų, ir kokiose turtingose šalyse socialistai bandė ir bando ūkininkauti - bergždžios pastangos, arba bankrutuoja (kaip SSSR) arba metasi diktatūron. EU laukia gėdingas pralaimėjimas konkuruojant su JAV.
EU tikra ateistinė valstybių sąjunga, jos konstitucija amorali, jos parlamentas socialistinis, ji didžiuojasi marksizmu ir "lygybe", jos filosofija vartotojiška, ji persunkta paternalizmu ir ištižumu, joje gėdinamasi būti patriotu ir krikščioniškų vertybių gynėju, ji pataikauja ir vardan "laisvių" įteisina žemiausius instinktus ir įpročius. Dar reikia daugiau? Juk tai tipiški socialistinio mąstymo produktai.
Tai tu tik greičiau rinkis ir neškis į štatus - kapitalizmo rojų iš europinio socializmo. Ko tu čia dar esi, kutvėla? Tai tik patvirtina taisyklę, kad kiekvienoje šeimoje yra savo išsigimėlis (LLRI auklėtinis). Tikrai dar per daug lietuvių Lietuvoje...
Tikslus komentaras. Iš esmės. Dar galima buvo pridurti, atsiprašau už įsikišimą, kad socializmas išnyks , nes yra kuriamas pagal dirbtinę teoriją, kuris visur parodė savo nehumanišką prigimtį, visur susilaukia kracho (Eurosocializmas - bevaisė ir amorali socializmo atmaina).
kur pasaulyje, issivysciusiame pasaulyje jus randate kapitalizma? Visa vakaru europa yra socialiai orientuota, o kapitalizmas tik komunistu yrankis baubui demonstruoti. Baikit kliedeti niekus.
Kapitalizmas anksčiau ar vėliau yra pasmerktas žlugti, kadangi dorovės ir socialinės lygybės klausimai šioje santvarkoje yra visiškai nesprendžiami. Jaunimas, prisižiūrėjęs “demokratinio kapitalizmo” televizijos ir kitokių renginių laidas, jau pjauna ir užmušinėja mokytojus. Kapitalizmo moralė geriausiai matosi santykiuose tarp politikų, kur vienas kitam stengiasi perkasti gerklę, kad atsisėstų į apšmeištojo šiltą vietą.
REKLAMA
REKLAMA

Skaitomiausios naujienos




Į viršų