REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) vadovui pritarus vadinamosios desovietizacijos komisijos rekomendacijai dėl poetės Salomėjos Nėries vardo gatvių keitimo dalyje miestų ir rajonų, savivaldybės skirtingai vadovaujasi šiuo sprendimu.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) vadovui pritarus vadinamosios desovietizacijos komisijos rekomendacijai dėl poetės Salomėjos Nėries vardo gatvių keitimo dalyje miestų ir rajonų, savivaldybės skirtingai vadovaujasi šiuo sprendimu.

REKLAMA

Vienos jau ėmėsi keitimo procedūrų, o kitos vis dar laukia oficialių raštų.

Desovietizacijos komisija, vertinanti nuo sovietmečio likusius viešuosius užrašus ir simbolius, vasario pabaigoje nusprendė, kad rašytojos S. Nėries vardo gatvės Lietuvoje propaguoja totalitarinį režimą, todėl turi būti pervadintos.

Ji rekomendavo pakeisti S. Nėries vardo gatves Vilniuje, Klaipėdoje, Molėtuose, Pakruojyje, Rumšiškėse, Simne ir Žagarėje.

Šiam komisijos sprendimui pritarė ir LGGRTC direktorius Arūnas Bubnys. Jis priėmė sprendimą, kad tam tikrose savivaldybėse viešieji pavadinimai, kur minimas S. Nėries vardas, turi būti pakeisti. Tokiu sprendimu pasipiktino grupė mokslininkų, paraginusių komisiją iš naujo svarstyti klausimą užsakant  objektyvią kvalifikuotų tyrėjų, istorikų ir literatūrologų mokslinę ekspertizę.

REKLAMA
REKLAMA

„Klausime gyventojų nuomonės“

Vilniaus miesto savivaldybės Istorinės atminties komisijos pirmininkė Kamilė Šėraitė-Gogelienė BNS sakė, kad sostinė keis Fabijoniškių mikrorajone esančios S. Nėries gatvės pavadinimą.

REKLAMA

Anot savivaldybės atstovės, gyventojų netrukus bus prašoma siūlyti naujus pavadinimus.

„Darysime taip pat, kaip su Liudo Giros gatve: klausime gyventojų nuomonės, siūlysime jiems pateikti pavadinimų variantus ir tuomet grįšime su tais variantais į komisiją“, – kalbėjo K. Šėraitė-Gogelienė.

„Tikrai įtrauksime gyventojus, kad jie pasisakytų, kokie variantai galėtų būti“, – pridūrė ji.

Pasak K. Šėraitės-Gogelienės, gatvės pavadinimo keitimo procesas įsibėgės artimiausiu metu.

Laukia oficialaus rašto

Tuo metu Klaipėdos miesto, Pakruojo, Alytaus rajono savivaldybės laukia, kol gaus oficialų raštą iš LGGRTC.

REKLAMA
REKLAMA

Kaišiadorių rajono savivaldybė taip pat laukia oficialaus rašto iš centro. Tokį raštą ji jau yra gavusi dėl Petro Cvirkos gatvių pavadinimų Kaišiadoryse ir Rumšiškėse, Liudo Giros gatvės Kaišiadoryse, Jurijaus Gagarino gatvės Žiežmariuose.

Anot savivaldybės, gyventojams bus siūlomi nuo vieno iki trijų naujų gatvių pavadinimų, iš kurių jie galės rinktis.

„Jei bus gautas sprendimas pakeisti S. Neries pavadinimą, analogišką procedūrą taikysime ir šios gatvės keitimui – Istorinės atminties komisija pateiks naujus pavadinimų siūlymus, vyks juos pristatyti gyventojams ir kartu ieškos bendro sutarimo“, – rašoma savivaldybės komentare.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Joniškio rajono savivaldybė BNS informavo, kad dėl Žagarėje esančios S. Nėries gatvės pavadinimo keitimo šiuo metu savivaldybės administracija rengia sprendimo projektą ir jį tarybai ketina teikti kitą mėnesį.

Molėtų rajono savivaldybė taip pat patikino, kad S. Nėries pavadinimą keis, šiuo metu diskutuojama dėl naujo pavadinimo.

Sprendimo laukia ir daugiau savivaldybių

Dėl S. Nėries vardo gatvių į vadinamąją Desovietizacijos komisiją kreipėsi ir daugiau savivaldybių, viena jų – Marijampolė. Jos kreipimąsi komisija svarstė kovo 13-osios posėdyje

„Nekantriai laukiame oficialaus šios komisijos sprendimo, kuris taps pagrindu diskutuoti ir priimti sprendimus Marijampolės savivaldybės taryboje“, – prieš posėdį BNS sakė Marijampolės savivaldybės vicemeras Artūras Visockis.

REKLAMA

Visgi komisija sprendimo dėl Marijampolėje esančios gatvės kol kas nepriima.

Dalis šalies mokslo bendruomenės praėjusią savaitę ragino desovietizacijos komisiją iš naujo svarstyti klausimą dėl S. Nėries vardo naudojimo viešųjų objektų pavadinimuose ir užsakyti objektyvią kvalifikuotų tyrėjų, istorikų ir literatūrologų, mokslinę ekspertizę.

Desovietizacijos komisijos pirmininkas Vitas Karčiauskas BNS sakė, kad nors anksčiau priimtų sprendimų neatšauks, komisija atsižvelgs į mokslininkų išsakytas pastabas, kai nagrinės konkrečius atvejus.

Pirmasis toks atvejis ir buvo kovo 13-osios posėdyje, sprendžiant dėl Marijampolės savivaldybės kreipimosi.

REKLAMA

Anot jo, komisija šio klausimo nagrinėjime padarė pertrauką ir paprašė pažymos, ar S. Nėris mokėsi Marijampolės mergaičių gimnazijoje.

„Reikia truputį kitaip žiūrėti į Salomėją Nėrį Marijampolėje. Mes paprašėme pažymos, kur jos biografija būtų aiškiai išdėliota iki 1940 metų“, – teigė V. Karčiauskas.

Gyventojai nepritarė

V. Karčiausko teigimu, komisija visais atvejais pažymės, kad S. Nėris veikė okupacinėse-politinėse struktūrose bei okupacinės valdžios centrinėse struktūrose ir aktyviai dalyvavo priimant sprendimus, turėjusius įtakos įtvirtinant sovietų okupaciją.

Tačiau jei viešasis objektas susijęs su S. Nėrimi, kaip poete, anot V. Karčiausko, komisija nesiims teikti rekomendacijos dėl vardo pakeitimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tam tikrais atvejais, net ir Salomėjos Nėries atveju, rekomenduosime palikti tai, kas susiję su ja, kaip poete. Nes daugybė gatvių Lietuvoje pavadintos tose vietose, kurios neturi nieko bendro nei su jos biografija, nei su ja, kaip poete, tai yra pavadinta dėl to, kad ji parvežė „Stalino saulę“, – dėstė komisijos pirmininkas.

Šiauliuose taip pat yra S. Nėries gatvė, tačiau kaip BNS informavo savivaldybė, artimiausiu metu gatvių ir objektų pavadinimų klausimus svarstanti komisija į posėdį neketina rinktis. Vėliau, jei klausimas bus iškeltas, ketinama atsižvelgti į desovietizacijos komisijos ir LGGRTC poziciją.

Klausimas dėl S. Nėries gatvės pavadinimo mieste buvo svarstytas prieš ketverius metus. Tuomet atlikus gyventojų apklausą ir kreipusis į Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šiaulių filialą, nuspręsta pavadinimo nekeisti.

REKLAMA

S. Nėris drauge su kitais rašytojais kūrė sovietų valdžią šlovinančią poeziją ir prozą, 1940 metais kaip Liaudies Seimo delegatė vyko į Maskvą su prašymu priimti Lietuvą į Sovietų Sąjungą.

Tuo metu dalis literatūrologų ir kitų mokslininkų pabrėžia S. Nėries kūrybos reikšmę lietuvių literatūrai bei kolektyvinei atminčiai, jos vėlesnę atgailą dėl bendradarbiavimo su sovietų valdžia.

Totalitarinių, autoritarinių režimų ir jų ideologijų propagavimo draudimas Lietuvoje galioja nuo praėjusių metų gegužės. Pagal jį, iš viešųjų erdvių turi būti pašalinti totalitarizmo ir autoritarizmo simboliai – paminklai, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimai, kitokie simboliai.

o tai iš lendsbergo atims tarybino profesoriaus laipsnį,vardą?
Labai gaila kad tokie dalykai vyksta ir nesuprantama ka norima tuo parodyt juk Nėris yra Lietuvos poetė kurios kūryba labai graži . Tokia tuo metu buvo santvarka ir žmonėms reikėjo išgyvent taip elgėsi ir poetė bet ji nieko nevežė i Sibira ir nežudė . O kai pusė seimo yra komunistai kurie priima įstatymus tai čia viskas gerai ? Kurie dėl savo gerovės ir pareigu stojo i partija ir kolobaravo čia gerai ?
Tai jei jau po 34m pradėjo desovietizciją,tai gal reikia nuo žmonių kurie dirbo represinėse struktūrose,teisėsaugoje,valdymo organuose,kgb ,jų vaikų ir anūkų,Nes po antro pasaulinio karo Vokietijos valdžioje nebuvo hitlerinių vadovų,jų vaikų ir anūkų,Nes juokingai atrodo,kad tarybines tradicijas su savo sandeliu tęsiantis seimas,kuriame jau dirba šeimomis ,vaikai pakeičia tėvus pasmerkdami Nėrį kovoja su dabartiniu Putinu ir jo banditais.Darbai išvirkščių komunistų ir kaip pasiityčiojimuis Čmilytės desovietizacija su paminklų vertimų,gatvių keitimu,O ir komisija labai apgailėtina su savo rusiškais argumentais, Tai išnaikininkims visus savo genijus ir liksim tiks su vienu visiems laikams,Taip kaip ir neaišku kas iš tikro vadovauja genocido centrui Anušauskas ar Amerikos ir Izraelio ambasados,
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų