• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujai išrinktas Lenkijos parlamentas pirmadienį susirinko į pirmą posėdį po praėjusio mėnesio rinkimų, pranašaujančių šalies kurso pasikeitimą, kaimyninėje Ukrainoje tęsiantis Rusijos karui.

Naujai išrinktas Lenkijos parlamentas pirmadienį susirinko į pirmą posėdį po praėjusio mėnesio rinkimų, pranašaujančių šalies kurso pasikeitimą, kaimyninėje Ukrainoje tęsiantis Rusijos karui.

REKLAMA

Per naujos sudėties parlamento darbo pradžios ceremoniją kalbą pasakė prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda). Parlamentarai taip pat duos priesaiką ir turi išsirinkti pirmininką.

„Kaip Lenkijos prezidentas pareiškiu, kad esu pasirengęs bendradarbiauti su naujai išrinktu parlamentu“, – sakė A. Duda.

„Mano svarbiausia žinia nuo pat mano kadencijos pradžios, nuo 2015 metų, buvo ir yra bendradarbiavimas ir dar kartą bendradarbiavimas svarbiausiais Lenkijai klausimais. Prezidentūros durys visada atviros visiems, kurie yra pasirengę imtis tokio bendradarbiavimo“, – kalbėjo jis.

Toliau A. Duda sakė, kad „šiandien neabejotinai svarbiausias klausimas, reikalaujantis tarppartinio bendradarbiavimo, yra mūsų tėvynės saugumas“, ir pridūrė, kad tikisi, jog bus tęsiama ankstesnės vyriausybės politika didinti šalies išlaidas gynybai ir kad „išlaidos ginkluotosioms pajėgoms bus išlaikytos ne mažesnės kaip 4 proc. nuo BVP“.

REKLAMA
REKLAMA

„Gyvename pavojingais laikais, – sakė A. Duda. – Plataus masto karas, vykstantis už mūsų rytinės sienos, pastaruoju metu kasdien mums tai labai aiškiai parodo.“

REKLAMA

„Demokratija Lenkijoje dar niekada nebuvo tokia stipri“

Prezidentas taip pat sakė, kad „konstitucinė tvarka turi būti išsaugota“.

„Nesutiksiu su jokiu įstatymų apeidinėjimu, – pridūrė jis. – Jei matysiu, kad priemonė kelia rimtų esminių ar teisinių abejonių, nedvejodamas pasinaudosiu prezidento veto teise arba perduosiu įstatymo projektą Konstituciniam Tribunolui.“

Prezidentas, kreipdamasis į parlamentarus pridūrė, kad „bet koks galimas prezidento veto neturėtų būti naudojamas kaip pasiteisinimas nevykdyti deklaracijų ir rinkiminių pažadų“.

REKLAMA
REKLAMA

A. Duda taip pat atkreipė dėmesį į rekordinį, 74 proc. siekusį, rinkėjų aktyvumą.

„Demokratija Lenkijoje dar niekada nebuvo tokia stipri, – kalbėjo A. Duda. – Ji, be abejonės, yra stipriausia per visą mūsų istoriją.“

A. Duda pridūrė, kad nors lenkų tauta nesutaria daugeliu klausimų, svarbu, kad ginčus jie sprendžia prie balsadėžių.

Tai yra „demokratijos esmė ir didžiulė pastarųjų metų sėkmė“, sakė jis ir pridūrė, kad Lenkijos žmonės vėl pradėjo tikėti, jog jų balsas yra svarbus.

„Tai rodo metai po metų didėjantis rinkėjų skaičius“, – pabrėžė prezidentas.

Naujos vyriausybės formavimas

Kadenciją baigiantis premjeras Mateuszas Morawieckis drauge su savo vyriausybe atsistatydina, tačiau tikimasi, kad toliau laikinai eis pareigas, galbūt kelias savaites, nes A. Duda uždelsė valdžios perdavimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į Seimą – žemuosius parlamento rūmus – išrinkti 460 deputatų susirinko vidurdienį, o 100 vietų Senatas – kiek vėliau. Abeji parlamento rūmai išrinkti ketverių metų kadencijai.

Spalio 15-osios rinkimus bendrai laimėjo proeuropietiškos partijos, nuo konservatyviųjų iki kairiųjų. Jos dalyvavo atskirai, bet žada drauge dirbti ir atkurti demokratines normas po aštuonerių metų, kai valdė su Europos Sąjunga konfliktavusi konservatorių partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS).

PiS gavo daugiau balsų už visas kitas atskiras partijas, bet neteko daugumos Seime, kur turės 194 vietas. Vis dėlto A. Duda, PiS sąjungininkas, iš pradžių suteikė M. Morawieckiui progą formuoti kitą vyriausybę. Partija neturi koalicijos partnerių ir jos bandymas suformuoti naują ministrų kabinetą laikomas pasmerktu. Tačiau dėl jo funkcionuojančios vyriausybės suformavimas gali vėluoti iki mėnesio.

REKLAMA

Tuo metu PiS oponentų partijos, norinčios sudaryti koaliciją, Seime turi 248 vietų daugumą. Šių partijų lyderiai pasirašė koalicijos susitarimą, pareiškė, kad yra pasirengę pradėti valdyti, ir sako, kad nori pataisyti užsienio aljansus ir atblokuoti milijardus eurų ES lėšų, įšaldytų dėl PiS vykdyto teismų nepriklausomumo ribojimo.

Koalicijos kandidatas į premjerus yra 66 metų Donaldas Tuskas, patyręs politikas, šiame poste dirbęs 2007–2014 metais. Nuo 2014-ųjų iki 2019-ųjų jis ėjo Europos Vadovų Tarybos pirmininko pareigas.

Koalicijos kandidatas į Seimo pirmininkus yra Szymonas Holownia, partijos „Polska 2050“ lyderis ir kylanti Lenkijos politikos žvaigždė.

REKLAMA

PiS vyriausybės atstovas Piotras Muelleris pripažino, kad M. Morawieckiui bus itin sunku formuoti naują vyriausybę. Tačiau televizijai TVN24 jis sakė, kad M. Morawieckio pareiga yra pabandyti, A. Dudai patikėjus jam šią misiją.

Jei M. Morawieckiui nepavyks, kitas premjeras bus D. Tuskas, sakė P. Muelleris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų