Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus mano, kad stodama į Europos Sąjungą Lietuva galėtų prisidėti prie JAV ir Europos bendradarbiavimo stiprinimo.
Kalbėdamas tarptautinėje konferencijoje Ciuriche penktadienį (03.07), V. Adamkus sakė, jog "kartais susidaro įspūdis, kad transatlantinis bendradarbiavimas verčia šalis kandidates pasirinkti, su kuo jos". V. Adamkus pridūrė, kad tai ypač išryškėjo dabar, vykstant diskusijai dėl Irako.
Todėl, prezidento nuomone, šioje situacijoje labai svarbu išlaikyti transatlantinį bendradarbiavimą.
"Abiejose Atlanto pusėse interesai yra tie patys. Ir Amerika, ir Europa siekia taikos, saugumo ir demokratijos", - pabrėžė V. Adamkus.
Jis sakė esąs įsitikinęs, kad "ginat bendras vertybes, kovojant su terorizmu bei režimais, remiančiais jį, Lietuva bei kitos kandidatės atstovaus tiek Amerikos, tiek ir Europos interesams".
V. Adamkaus nuomone, stojant į ES, taip pat svarbus glaudesnis Vidurio ir Rytų Europos šalių tarpusavio bendradarbiavimas bei gerų kaimyninių santykių palaikymas.
Kaip gerą tokio bendradarbiavimo pavyzdį V. Adamkus nurodė vasario pradžioje Vilniaus dešimtuko šalių paskelbtą pareiškimą, raginantį Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą priversti Iraką nusiginkluoti.
"Neseniai kilusios diskusijos dėl Vilniaus grupės pareiškimo rodo, kad Vidurio ir Rytų Europa keičia įprastinį Europos kraštų politinę kalbėseną", - teigė V. Adamkus.
Įtampa tarp kai kurių "senųjų" ES narių bei JAV ir jas remiančių ES šalių ir kandidačių kilo išsiskyrus jų pozicijoms dėl jėgos panaudojimo prieš Irako diktatorių Saddamą Husseiną.
Vasario pradžioje Lietuva kartu su šešiomis kitomis pakviestomis į NATO valstybėmis ir trimis kandidatėmis į Aljansą paskelbė pareiškimą, raginantį Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą priversti Iraką nusiginkluoti.
Šį Vilniaus dešimtuko šalių pareiškimą JAV įvertino kaip draugišką sąjungininkų ženklą Amerikos pozicijai dėl Irako diktatoriaus nuginklavimo, kuri yra ryžtingesnė nei kai kurių Europos Sąjungos "sunkiasvorių" - Vokietijos ir Prancūzijos.
Tuo tarpu Vilniaus dešimtuko ir kitų Vidurio Europos valstybių moralinė parama Amerikai ypač smarkiai suerzino Prancūziją, kurios prezidentas Jacques'as Chiracas (Žakas Širakas) pavadino šias būsimąsias ES nares "nelabai gerai išauklėtomis" ir pareiškė, kad jos "praleido gerą progą patylėti".
JAV poziciją taip pat parėmė ES narės Didžioji Britanija, Ispanija, Italija, Portugalija ir Danija bei ES narystės siekiančios Lenkija, Vengrija ir Čekija. Visos šios valstybės yra NATO narės.
Šveicarijoje vykusiame forume V. Adamkus taip pat sakė, kad ES išsiplėtus į Rytus, didelis vaidmuo teks ryšiams su naujomis Europos Sąjungos šalimis kaimynėmis.
"Lietuvos patirtis palaikant geros kaimynystės santykius yra svarbi ne tik Baltijos regionui, bet ir vieningai Europai", - sakė V. Adamkus. Jo nuomone, "Lietuvai lemta ateityje prisidėti plečiant Europos Sąjungos ir Rusijos santykius visose srityse".
Iš Ciuricho V. Adamkus su žmona Alma išvyks į JAV, kur viešės iki kovo 21 dienos.
V. Adamkaus penkerių metų prezidento kadencija baigėsi vasario pabaigoje.
BNS