• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant Velykoms ruošime vaišes šeimai ir draugams. Specialistai pataria, kaip gaminti maistą, kad jis nesugadintų šventės.

Artėjant Velykoms ruošime vaišes šeimai ir draugams. Specialistai pataria, kaip gaminti maistą, kad jis nesugadintų šventės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kasmet šalyje maistu apsinuodija kone po 20 tūkst. žmonių. Viena dažniausių maistu plintančių infekcijų yra salmoneliozė, kuria dažniausiai užsikrečiama nuo vištų kiaušinių ir vištienos. Infekcijos šaltinis gali būti ir sergantis žmogus, jei gamindamas maistą nesilaiko higienos reikalavimų. Jis ligos sukėlėjais gali užteršti šeimynai ruošiamą maistą. Taip dažniausiai plinta rotavirusai, norovirusai, šigelės ir kitos bakterijos bei virusai.

REKLAMA

„Bakterijų, sukeliančių žmogui žarnyno užkrečiamąsias ligas, gali būti žalioje mėsoje, subproduktuose, žaliame piene, kiaušiniuose, ant daržovių ir vaisių. Maistas gali būti užterštas jį perdirbant, laikant ir gaminant, jeigu nesilaikoma maisto ruošimo ir asmens higienos reikalavimų“, – teigė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėja Galina Zagrebnevienė.

5 švaros taisyklės

1. Laikykitės švaros. Maistą ruoškite tik švariomis rankomis. Rankas būtina plauti pasinaudojus tualetu, prieš valgant ir prieš gaminant valgį. Be to, rankas būtina plauti kaskart po žalios mėsos, paukštienos ir kito gyvūninio maisto dorojimo. Kuo dažniau plaukite, valykite virtuvės stalo, pjaustymo lentelių paviršius ir įrankius. Žalią mėsą, daržoves ar gatavus produktus geriau pjaustyti ant atskirų lentelių. Vaisius, daržoves, kiaušinius, žalią mėsą kruopščiai plaukite po tekančiu vandeniu. Viršutinius kopūstų ir salotų lapus geriau išmesti. Nuolat dezinfekuokite kempinėles ir šluostes – virinkite arba pamerkite į dezinfekuojamuosius tirpalus.

REKLAMA
REKLAMA

2. „Nesukryžiuoti“. Maistą gaminkite taip, kad mikroorganizmai, esantys žaliuose produktuose, nepatektų į jau paruoštą maistą. Stenkitės, kad šaldytuve laikomi gatavi produktai nesiliestų su žaliais, o skystis nuo atitirpinamos mėsos nelašėtų ant kitų produktų.

3. Gerai iškepti. Gyvūninės kilmės produktus būtina gerai išvirti ar iškepti. Bakterijos žūva tik tada, kai mėsos gabalo viduje temperatūra pasiekia 78 laipsnius. Kiaušinius geriau valgyti kietai išvirtus ar keptus. Nepatartina vartoti žalio pieno ir jo produktų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4. Tinkamai laikyti. Paruoštą ar nesuvalgytą maistą laikykite šaltai, nes kambario temperatūroje bakterijos sparčiai dauginasi. Bet nelaikykite maisto ilgai ir šaldytuve, o ilgiau laikytą prieš valgydami pakaitinkite.

5. Rinkitės šviežią maistą. Kai kurios bakterijos gali daugintis daržovių puvimo vietose. Pavasarį jų gali būti tiek, kad gali kilti pavojus sveikatai, todėl daržoves kruopščiai nuvalykite ir nuplaukite.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų