• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Geriausia vieta gimdyti, be abejo, yra gimdymo namai. Tačiau ne viena nėščioji nerimauja: o kas bus, jei vaikelis sumanys gimti greitai, netikėtoje vietoje? Nors ir labai retai, tokių atvejų vis dėlto pasitaiko. Kaip elgtis, jei staiga pati atsidūrėte tokioje situacijoje: moteris gimdo, o medikų šalia nėra. Visų pirma – nepanikuokite. Antra – kvieskitės greitąją pagalbą. O kol kvalifikuoti specialistai dar pakeliui – vadovaukitės šiuo planu:

REKLAMA
REKLAMA

Nesistenkite kaip nors sulėtinti gimdymo eigos. Kai vaikutis veržiasi į pasaulį, beveik nieko nebegalima padaryti. Neraginkite gimdyvės sulaikyti gimdymo ar kuo ilgiau išlaikyti kūdikį viduje – tai gali baigtis netgi jo žūtimi. Todėl sukaupkite drąsą ir pasirenkite pasitikti naują gyvybę.

REKLAMA

 

Patikrinkite sąrėmių dažnumą ir trukmę. Maksimaliai priartėjus gimdymui tarpas tarp jų būna labai trumpas, o skausmas iki pauzės trunka apie 60 sekundžių. Jei pertrauka tarp sąrėmių trunka 2 minutes ar mažiau – būkite pasirengusi: vaikelis gali pasibelsti bet kurią akimirką.

 

Nusiplaukite rankas. Jei kartais po ranka turite chirurgines pirštines – užsimaukite jas (nors gana sunku įsivaizduoti situaciją, kad tokiu ekstra atveju jos būtų po ranka). Priimdama kūdikį nešvariomis rankomis galite užkrėsti jį arba mamą.

REKLAMA
REKLAMA

 

Paraginkite gimdyvę atsigulti ant šono. Taip bus patogiau jai pačiai ir neleis kūdikiui savo svoriu užspausti mamos nugaroje esančių venų. Ant nugaros gimdyvė paguldoma tik prasidėjus antrajam gimdymo etapui - išvarymui.

 

Jei gimdyvė pajunta norą tuštintis, neleiskite jai eiti į tualetą. Veikiausiai tai „netikras pavojus“, kurį sukėlė kūdikis, savo svoriu užspaudęs žarnyną. Jei gimdyvė tuo metu eitų į tualetą, kiltų pavojus, kad kūdikis staiga išslys ir susižeis.

 

Prasidėjus stangoms visą darbą palikite pačiai mamai, jūsų įsikišimo neprireiks. Užgimstant kūdikio galvutei tiesiog švelniai ją prilaikykite, laukite, kol užgims ir kūnas, paimkite naujagimį ant rankų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Kūdikiui gimus nepulkite perkirpti virkštelės. Švariu audeklu išvalykite mažylio burną ir nosį. Per 30 sekundžių nuo užgimimo kūdikis turėtų pradėti rėkti. Jei taip nenutiko, švelniai pamasažuokite jo nugarą. Filmuose tikriausiai esate mačiusi, kaip tokiu atveju gydytojai pakelia naujagimį žemyn galva ir pliaukšteli per užpakaliuką. Pati tokio triuko nemėginkite pakartoti – neįgudęs, neatsargus judesys gali naujagimį rimtai sužeisti. Ir jokiu būdu nemėginkite daryti naujagimiui dirbtinio kvėpavimo burna į burną, jei manote, kad jis nekvėpuoja. Tai gali būti pražūtinga jo plaučiams.

 

Nukirpti virkštelę apskritai nereikia skubėti. Kūdikis jau gimė, paguldykite jį mamai ant krūtinės ir laukite, kol atvyks medikai ir pasirūpins ir gimdyve, ir naujagimiu.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų