REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
20
Dainius po vandeniu ieško pamestų daiktų (tv3.lt fotomontažas)

Druskininkuose gyvenantis Dainius Gaižauskas daugiausiai laiko praleidžia ežeruose, naršydamas povandeninį pasaulį. Su juo pasikalbėti susitarėme vienu iš tų retų atvejų, kai jis, kaip pats juokauja, akimirkai išnėrė pasivaikščioti ant žemės. Energijos ir geros nuotaikos nestokojantis vyras dirba nardymo instruktoriumi ir užsiima pamestų daiktų paieškomis. Ir nors dažniausiai tenka ieškoti auskarų ar žiedų, kai kuriuos stebinančius radinius jis prisimena iki šiol.  

20

Druskininkuose gyvenantis Dainius Gaižauskas daugiausiai laiko praleidžia ežeruose, naršydamas povandeninį pasaulį. Su juo pasikalbėti susitarėme vienu iš tų retų atvejų, kai jis, kaip pats juokauja, akimirkai išnėrė pasivaikščioti ant žemės. Energijos ir geros nuotaikos nestokojantis vyras dirba nardymo instruktoriumi ir užsiima pamestų daiktų paieškomis. Ir nors dažniausiai tenka ieškoti auskarų ar žiedų, kai kuriuos stebinančius radinius jis prisimena iki šiol.  

REKLAMA

Vyras juokauja, kad ši veikla jį pati susirado. Daug keliavęs ir išnaršęs pusę pasaulio, kelionės į Graikiją metu Dainius pirmą kartą išbandė nardymą po vandeniu. Nuo to laiko tai tapo jo aistra, kuria stengiasi įkvėpti ir kitus.

Druskininkietis baigė turizmo ir verslo administravimo studijas, tačiau dabar užsiima tuo, kas jam arčiausiai prie širdies – moko nardyti kitus. O prie šios pagrindinės veiklos užsiima ir pamestų daiktų paieška.

REKLAMA
REKLAMA

Prašo surasti skenduolius

Dainius pasakoja neretai sulaukiantis skambučių su prašymais ne tik surasti pamestus auskarus ar telefoną, bet ir dalyvauti skenduolių paieškose. Tačiau, vyro teigimu, tokiais atvejais jis žmonėms siūlo kreiptis į tuo užsiimančius kvalifikuotos profesionalus.

REKLAMA

„Tam yra institucijos, kurios užsiima šita veikla. Problema yra tokia, kad ieškant skenduolių yra labai ribotas gylis. Pasitaiko ir tokių variantų, kai prašo paieškoti nuskendusio šuniuko ar žmogaus. Tačiau šioje vietoje stengiuosi likti nuošalyje, nes tai yra pakankamai stiprus procesas“, – sako jis.

Kaip pats juokauja, jis jau trylika metų gyvena po vandeniu. Dainius yra profesionalus nardymo instruktorius ir ruošia žmones, kurie trokšta pažinti povandeninį pasaulį.

„Viskas prasideda nuo pažintinio nėrimo, nuo tos pirmos kelionės, kuri, nemeluosiu, iš pradžių, gali šiek tiek neraminti. Bet, kaip aš sakau, baimė yra kaip dama su didele skrybėle – mes patys pasirenkame, ar kasdien sutiksime ją prie durų, ar pasikviesime į vidų ir būsime svetingi patys sau. Aš pasirinkau šį kelią, nes tai yra labai žavintis kitas pasaulis, kurį pasirinkau pažinti“, – sako jis.  

REKLAMA
REKLAMA

Moko nardyti kitus

Pasak Dainiaus, pasitaiko atvejų, kai žmonės, nusipirkę reikiamą įrangą, be jokio pasiruošimo šoka į vandenį. Tačiau, pašnekovo teigimu, nusprendus pradėti nardyti geriau tai daryti su profesionalo pagalba. 

Dainius pasakoja, kad nardymo kursai yra įvairaus pobūdžio. Galima išmokti nardyti įvairiausiame gylyje ir povandeninį pasaulį patyrinėti ne tik dienomis, bet ir sutemus. 

„Yra atviro vandens naro kursai, kurie užtrunka keturias dienas: tiek teorija, tiek praktiniai užsiėmimai neriant iki 18 metrų gylio.

Toliau, jeigu jaučiama, kad norisi panerti į didesnį gylį arba mokėti plačiau orientuotis po vandeniu, tada gali būti giluminiai nėrimai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat yra naktiniai nėrimai, kurie ypatingai nuostabūs, nes visa gyvūnija, kuri dieną mėgsta slėptis, naktį kažkokiu būdu užmiega ir lyg tavęs laukia pirštu paliečiama“, – pasakoja jis.  

Dažnai nurodo netikslią paieškos vietą

Kalbėdamas apie savo darbo subtilybes, Dainius atskleidžia, kad į gylį jam tenka nerti ieškoti įvairių daiktų – nuo papuošalų iki vandens transporto detalių. Dažniausiai paieškų skaičius išauga vasaros metu, kai žmonės daug laiko leidžia prie ežerų ar kitų vandens telkinių.

„Maudynių metu būna daugiausiai „pamestinukų“: telefonai, laikrodžiai, apyrankės, akiniai, valčių ar katerių varikliai, auskarai“, – vardija pašnekovas.  

REKLAMA

Pasak vyro, šio darbo sėkmė didžiąja dalimi priklauso ir nuo žmonių įsitraukimo. Labai svarbu, kad narams būtų tiksliai nurodoma vieta, kurioje daiktas galėjo būti pamestas. Kitu atveju, net ir nardant ištisas paras, paieškos gali būti bevaisės.

„Būna tokių situacijų, kad ieškom dvi dienas, skiriam daug resursų ir pasirodo, kad žmonės maudėsi kitam ežere. Arba kartais su žmogumi atplauki į vidurį ežero ir jis sako, kad daiktą pametė „kažkur va čia“.

Bet jeigu ten 1000 hektarų plotas, tuomet ežero viduryje pakankamai sudėtinga suprasti, kur tas „čia“, – pasakoja profesionalus nardytojas.

Kai kurių daiktų nerado iki šiol

Pašnekovas pasakoja, kad nuo to, kaip tiksliai žmogus apibūdina galimą daikto vietą, priklauso ir tai, kiek laiko užtruks paieška. Tam, anot Dainiaus, gali prireikti ir valandos ar kelių parų, o kartais užtenka ir 10 minučių. Tačiau pasitaiko atvejų, kai daiktų taip ir nepavyksta rasti.

REKLAMA

„Kai kurių dar iki šiandien ieškom. Labai daug priklauso nuo vietovės. Ar, pavyzdžiui, žmonės plaukė baidare ir pametė, ar maudėsi, ar šoko nuo liepto.

Bet būna variantų, kai nuvažiuojam pora šimtų kilometrų, parodo tiksliai vietą ir, kai po trijų valandų nardymo nieko nerandam, paaiškėja, kad tiltas yra plaukiojantis, keičiantis savo lokaciją. Tai tokių kuriozinių situacijų būna“, – šypsosi Dainius.

Profesionalus nardytojas pasakoja, kad dažniausiai daiktų tenka ieškoti naudojantis metalo detektoriumi. Tačiau tą daryti leidžiama ne visose vietovėse. Todėl tenka būti kaip reikiant atidžiam ir įtempti regėjimą, nes pamesti daiktai ežero dugne ne visuomet būna padėti tarsi ant lėkštutės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ežero dugnas šiaip slepia labai daug gražių dalykų. Kas įdomiausia, kad ieškant tikslaus daikto, pavyzdžiui, žiedo, reikia išrinkti visas šiukšles aplink, iki momento, kol rasi tai, ko reikia. Gali tekti išrinkti ir didelį plotą šiukšlių. 

Bet koks nuskendęs daiktas turi mistinę būseną, kad jis mėgsta pasislėpti, jeigu yra bent minimalus dumblo sluoksnis, – sako jis. – Todėl, jeigu kas nors įkrito, geriau patiems net neieškoti, kviesti specialistus, nes pačių paieškos vėliau apsunkina paieškas profesionalams“, – sako naras ir priduria turintis žmonėms vieną patarimą. 

„Jeigu atsitinka toks įvykis ir žmogus netikėtai pameta daiktą, tai yra labai svarbu tuo pat momentu kokiais nors turimais įrankiais tą vietą pažymėti: nesvarbu ar tai plūduras, ar galbūt kažkokia šaka“, – pataria jis.  

REKLAMA

Vienas radinys – kaip iš romantinio filmo

Dainius tikina, kad per ilgą laiką ieškant pamestų daiktų yra tekę rasti visko. Tačiau vieną radinį jis prisimena iki šiol.

„Buvo pirma diena, kai prieš keletą metų nusipirkau metalo detektorių. Tiesiog norėjau pasibandyti, kaip veikia ir 20 metrų gylyje užfiksavau kažkokį dažnį.

Išsiėmiau butelį ir kaip tose meilės istorijose butelis buvo užkimštas ir jame raštelis. Išsitraukus tą raštelį, radau užrašytus jaunikio ir jaunosios vardą ir pavardę bei vestuvių datą. Tas raštelis buvo rašytas prieš keturiasdešimt metų.

Tai aš tada nusprendžiau tuos žmones surasti. Ir radau. Tai iki šiandien kartas nuo karto pabendraujame. Kiekvienos radybos yra kažkuo įspūdingos ir įsimintinos“, – šypsosi pašnekovas.

REKLAMA

Visus norinčius pažinti povandeninį pasaulį ir išmokti nardyti, Dainius kviečia apsilankyti Druskininkų nardymo klube: „Labai kviečiu visus, didelius ir mažus, išbandyti nardymą su profesionalia įranga Druskininkuose. Tai nuostabus kurortas, kuriame visi atrasite ir subalansuosite savo vidines bangas.

Druskininkų vandens parke mažiausiems siūlome „Bubble rangers“ programą nuo 8 metų, o žmonėms, turintiems vandens baimę, siūlome vandens terapiją. Viskas prasideda nuo baseino, o tuomet keliaujame į ežerą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų