REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
3
 	Britų savanoris – apie pragarą Ukrainoje: draugas mirė ant rankų, kitą bandė išgelbėti nuo bombų (nuotr. socialinių tinklų)

Britas Ajay jau kurį laiką gyvena šalia sprogstančių bombų ir raketų, visai šalia fronto linijos Ukrainoje. Jis – vienas iš savanorių, prisijungusių padėti ukrainiečiams atsikovoti tai, kas jų.

3

Britas Ajay jau kurį laiką gyvena šalia sprogstančių bombų ir raketų, visai šalia fronto linijos Ukrainoje. Jis – vienas iš savanorių, prisijungusių padėti ukrainiečiams atsikovoti tai, kas jų.

REKLAMA

„Aš nesu turistas kare ar kažkas panašaus, – sako Ajay iš savo bazės netoli Kijevo, kur Ukrainos ginkluotosios pajėgos gynė šalies sostinę. – Grįžęs su savo katinu jaučiausi gana patogiai“, – BBC žurnalistams sako jis stipriu Belfasto akcentu.

Ajay Spence į karą Ukrainoje iš Šiaurės Airijos keliavo prieš mėnesį, pirmiausia susisiekęs su Ukrainos ambasada Dubline. Papasakojęs apie savo ankstesnę patirtį su Didžiosios Britanijos kariuomene Afganistane ir Irake, jis netrukus išvyko į Lenkiją, prieš persikeldamas į Ukrainą. Pamatęs naujienas apie Rusijos invaziją, Ajay ryžosi imtis veiksmų. „Žinote, buvo tiesiog per sunku žiūrėti. Tai lyg prašyti ugniagesio, kad jis eitų pro degantį namą ir nieko nedarytų.“

Ajay buvo išsiųstas į Ukrainos svetimšalių legioną, kuriame, kaip teigiama, yra kovotojų iš 50 šalių, daugiausia iš Jungtinės Karalystės ir JAV. Jo padalinys buvo dislokuotas priešakinėse operacijose miestuose aplink sostinę Kijevą, kur vyko vienos iš didžiausių kautynių, įskaitant Irpiną ir Bučą. Jie padėjo išstumti Rusijos pajėgas iš užgrobtų teritorijų. Jų pareigos buvo sutelktos į stebėjimo misijas, judėjimą į priekį, apšaudymą, sako jis.

REKLAMA
REKLAMA

Mirties liudininkas

„Kartais tai būna gana sunkus darbas. Tai ne kaip Irake, kuriame buvo partizaninio karo situacija – tai yra įprastinė karo padėtis prieš puikiai apsiginklavusius priešus.“ Tačiau grėsmė buvo reali. Netrukus po to, kai jis atvyko į frontą, keli jo dalinio gruzinų kovotojai žuvo jo akivaizdoje.

REKLAMA

„Mano draugai žuvo per netiesioginį apšaudymą, vienas nukraujavo, kitas žuvo akimirksniu. Vieną iš jų nešėme ant rankų, bandydami išgelbėti, o aplink mus vyko smarkūs apšaudymai. Jis neišgyveno. Tai buvo traumuojanti patirtis.“

Taigi kaip su rizika jo paties gyvybei? „Neturiu dėl to iliuzijų, esu pasirengęs su tuo susitaikyti. Esu čia tam, kad dirbčiau darbą, kuris yra padėti Ukrainos žmonėms. Tiesiog pagalvokite apie tokius dalykus vėliau ir tęskite darbą“.

Pirmosiomis Rusijos invazijos dienomis Jungtinės Karalystės vyriausybės pozicija dėl britų piliečių, vykstančių kariauti į Ukrainą, buvo neaiški, tačiau nuo to laiko žmonės buvo perspėti nekeliauti.

REKLAMA
REKLAMA

Tokiems kaip Ajay, patekusiems į Ukrainos užsienio kovotojų legioną, mokama tiek pat, kiek ir vietiniams – apie 300-400 svarų sterlingų (360-480 eur) per mėnesį. Taip pat gali būti pridėtas papildomas atlyginimas tiems, kurie yra dislokuoti priekyje aktyvios kovos metu.

Vyro teigimu, bendrauti fronto linijose buvo nesunku dėl daugybės anglakalbių, kurie jį supo. O ukrainiečiai svetimšalius priėmė šiltai. „Kai esate lauke, žmonės jus pastebi, prieina ir paspaudžia ranką. Manau, kad jiems reikia pamatyti tokius dalykus, nes jie turi žinoti, kad pasaulis stovi už juos.

Ukraina yra nuostabi šalis, sunku žiūrėti į žalą, neapykantą, su kuria čia žmonės gyvena. Aš užaugau Šiaurės Airijoje vykstant nemalonumams, todėl turiu šiek tiek daugiau empatijos tokiems dalykams“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastarosiomis dienomis Rusijos armijai traukiantis iš Kijevo, Ajay sako, kad jo dalinys perskirstomas į naują fronto liniją. Jų misija – atkovoti šiuo metu Rusijos okupuotas teritorijas.

Vyras nustebina pasidalydamas savo nuotrauka, kurioje yra apsirengęs kitokio tipo kario apranga. Vietoj dabar šalia gulinčio automatinio šautuvo laikydamas kardą, Ajay paaiškina anksčiau vaidinęs masinėse scenose „Sostų žaidime“ (Game of thrones), kuris buvo filmuojamas Šiaurės Airijoje.

Tai gan kitoks mūšio laukas nei Ukraina, ir jis sako ketinantis likti šalyje tol, kol baigsis karas. „Kai išvykau iš Belfasto, pardaviau savo butą, todėl būsiu čia tiek, kiek man reikės.“

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų