REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atšilus orams, darbo vietose neretai kyla bendradarbių nesutarimai, kaip vėdinti darbines patalpas. Vieni negali pakęsti kondicionierių ir atidarinėja langus, kitiems nepatinka nuolatinis skersvėjis. Kaip spręsti tokius ginčus?

Atšilus orams, darbo vietose neretai kyla bendradarbių nesutarimai, kaip vėdinti darbines patalpas. Vieni negali pakęsti kondicionierių ir atidarinėja langus, kitiems nepatinka nuolatinis skersvėjis. Kaip spręsti tokius ginčus?

REKLAMA

Teisės aktai numato, kad tinkama temperatūra darbo vietoje priklauso nuo to, kokio sunkumo yra darbas ir kokiu metų laiku jis dirbamas.

Jeigu darbuotojui netinka temperatūra darbo vietoje, darbdavys jį gali perkelti į kitas patalpas arba pakeisti darbo grafiką. Bendrai temperatūra gali svyruoti nuo 16 iki 27 laipsnių šilumos.

Kyla nuolatiniai ginčai

Į portalo tv3.lt redakciją kreipėsi vilnietis Jokūbas. Jis pasakojo, kad darbe nuolat kyla nesusipratimai, kaip vėdinti patalpas.

Jos yra gana naujos, ir turi modernią vėdinimo sistemą. Tačiau nemaža dalis langų yra pietryčių ir pietų pusėje. Dėl to saulėtą dieną patalpos įšyla.

REKLAMA
REKLAMA

„Tada ir prasideda. Vieni kolegos atidarinėja visus langus. Nors akivaizdu, kad įdienojus lauke temperatūra būna aukštesnė nei patalpose. Tuo metu kiti visu „garsu“ įjungia kondicionierius. Tada kenčia tie, kurių darbo vietos yra po jais.

REKLAMA

Žodžiu, turbūt dar nebuvo taip, kad visiems tiktų vienas ar kitas variantas. Bent kartą per dieną būna kas nors susiginčija dėl patalpų vėdinimo“, – pasakojo vyriškis.

Jis patikslino, kad darbovietėje beveik visi kolegos dirba vadybinį – administracinį darbą.

Priklauso ir nuo darbo sunkumo

Kaip informavo Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pagrindinius reikalavimus darbo patalpų vėdinimui reglamentuoja Darboviečių įrengimo bendrieji nuostatai.

Šiame teisės akte teigiama: atsižvelgiant į darbo pobūdį ir darbuotojų fizinį krūvį, uždarose patalpose darbovietėse turi būti pakankamai grynas oras, atitinkantis parametrus, nustatytus atitinkamoje higienos normoje (HN 23:2011), kituose darbuotojų saugos ir sveikatos norminiuose teisės aktuose.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei įrengta dirbtinė vėdinimo sistema, ji turi veikti bet kuriuo metu. Vėdinimo įranga, ypač svarbi darbuotojų saugai ir sveikatai, privalo turėti kontrolės sistemą, rodančią bet kokį vėdinimo įrangos gedimą.

Oro kondicionieriai ar mechaninio vėdinimo įrenginiai turi veikti taip, kad darbuotojams netrukdytų skersvėjai. Langai, stoglangiai ir stiklo pertvaros turi būti įrengti taip, kad apsaugotų darbo vietas nuo intensyvių saulės spindulių atsižvelgiant į darbo pobūdį ir darbo vietų išdėstymą“, – komentuoja VDI.

Darbo patalpose darbo metu temperatūra, atsižvelgiant į darbo pobūdį ir darbuotojų fizinį krūvį, turi būti tinkama darbuotojams ir atitikti parametrus, nustatytus kitoje Lietuvos higienos normoje (HN 69:2003).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ši higienos norma reglamentuoja darbo vietų šiluminės aplinkos darbo vietose parametrus, jų vertes bei matavimo reikalavimus. Šiluminės aplinkos parametrai yra oro temperatūra, oro santykinis drėgnumas ir oro judėjimo greitis.

Šiluminės aplinkos parametrų vertės yra nustatomos atsižvelgiant į metų laikotarpį ir atliekamų darbų sunkumo kategoriją (lengvas, vidutinio sunkumo ir sunkus fizinis darbas).

„Pavyzdžiui, dirbant vidutinio sunkumo darbus (kai nuolat keliami 1–10 kilogramų svorio kroviniai) komfortinė darbo patalpų oro temperatūra yra 20–23 laipsniai, pakankamos šiluminės aplinkos parametrai – 16–27 laipsniai“, – nurodoma VDI komentare.

REKLAMA

Inspekcijos specialistai atkreipia dėmesį, kad pagal įstatymą, darbdavio pareiga yra sudaryti darbuotojams saugias ir sveikatai nekenksmingas darbo sąlygas visais su darbu susijusiais aspektais, taip pat ir užtikrinant tinkamą vėdinimą ir oro temperatūrą darbo vietose.

„Darbdaviui atstovaujantis asmuo siekdamas įgyvendinti darbdavio pareigą organizuoja prevencinių priemonių (techninių, organizacinių ir kitų), įgyvendinimą ir apie tai informuoja darbuotojus.

Tais atvejais kai darbdavys darbo vietose užtikrina higienos normoje reglamentuotą temperatūrą, tačiau dalis darbuotojų turi individualių poreikių, įmonė gali taikyti organizacines priemones, pvz. perkeldama dalį darbuotojų į kitas patalpas, suteikdama kitą darbo grafiką ir pan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų