• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Simona PUŽAITĖ

Šiauliuose – „daržovių periodas“. Šalia „Šiaulių krašto“ redakcijos ant garažo sienos „išaugo“ grafičio baklažanas. Aeonu pasivadinusio autoriaus darbas pakelia nuotaiką ne vienam. Žmonės specialiai ateina pasižiūrėti baklažano. Ant Menų mokyklos garažo atsirado to paties autoriaus grafitis – ridikėlis (burokėlis). Jį žadama uždažyti, nes įžvelgtas „runkelis“. Grafičiai – menas, protestas ar chuliganizmas?

REKLAMA
REKLAMA

Baklažanas pradžiugino, ridikėlis – ne

„Vos avarijos nepadariau, bandydamas nufotografuoti baklažaną telefonu“, – įspūdžiais dalijosi kolega, pamatęs po nakties atsiradusį piešinį ant kaimynų garažo. Dalis garažo priklauso šiauliečiui Adolfui Stravinskui. Grafičio daržovė jam nemaišo. Svarbu, ne po langu.

REKLAMA

„Manau, ta siena dabar gražiau atrodo, – konstatuoja A. Stravinskas. – Gerai, kad menininkų yra Šiauliuose.“

Kitas Aeon kūrinys už kelių šimtų metrų – ant Sauliaus Sondeckio menų mokyklai priklausančio garažo durų.

„Kaip tik apžiūrėjau pastatą. Eisiu į buhalteriją klausti, ar bus lėšų dažams. Jei bus likę pinigų – uždažysiu“, – sakė mokyklos pavaduotojas ūkiui Pranciškus Mockus. Jo skaičiavimu, išlaidos sieks apie porą šimtų litų.

REKLAMA
REKLAMA

„Kringelių, visokių makaronų buvo jau seniai. Dabar po savaitgalio atsirado nauji piešiniai. Ar jų prasmę įžvelgiat? Prasigėrę runkeliai. Kaip man žiūrėti pro langą ir save įsivaizduoti runkeliu? Ir taip ištisai vienas kitą lietuviai runkeliais vadina“, – pyko įžvelgęs tokią potekstę P. Mockus.

Patyrė kerštą

Ant kitos sienos tyso pakritęs „Simpsonų“ herojus alkoholikas Barnis. „Tai – nusigėręs lietuvis runkelis, – interpretuoja P. Mockus. – Jei būtų nupiešę gėlę, gal ir netrinčiau."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dabar bus lenktyniavimas: aš uždažysiu, jie vėl nupieš...“, – svarstė P. Mockus. Jis pernai uždažė piešinį ant garažo durų. Už tai jam grafitininkai užpiešė kabineto langus.

P. Mockus sako norintis susitarti geranoriškai, todėl dėl pastato sugadinimo į policiją nesikreips.

Grafičiai prisijaukina erdves

„Pamatęs baklažaną pagalvojau: nieko sau, kokia plastika, spalvos, linijos elegancija! – džiūgavo menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis. – Neleiskite sunaikinti, apginkite baklažaną!“

REKLAMA

Jo nuomone, norint pamatyti gražų grafitį, pirmiausia turi dingti išankstinė nuostata, kad tai – terlionė. Kaip ir kiekviename mene, yra gerų ir prastų menininkų, jų darbų.

V. Kinčinaičio nuomone, grafičiai gali būti viena iš miesto įvaizdžio formavimo dalių.

„Grafičiai – meninis aktyvizmas. Jis visada susijęs su protestu. Kad būtų greičiau pasiekta auditorija, menininkai išeina į gatves. Žinoma, pažeidžia įstatymą, pakliūva į persekiotojų akiratį, bet tai įtraukia į meninės kūrybos procesą“, – sakė menotyrininkas.

REKLAMA

Grafičiai – protestas prieš nuobodumą, biurokratizmą, sunorminimą. „Apeikite Šiaulių gatves – kiek nurodymų: rūkyti galima, rūkyti nebegalima. Žmogus jaučiasi įspraustas į narvą. Menas yra dviprasmiškas – kaip tarp kūjo ir priekalo“, – komentavo V. Kinčinaitis.

Jis atkreipia dėmesį, jog grafičiai atsiranda ten, kur neprižiūrimi pastatai: „Menininkai intuityviai susiranda tokias erdves ir susvetimėjusią miesto aplinką prisijaukina.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasigenda legalių vietų

Pakruojyje grafičius piešė Airidas KMN, dabar gyvenantis Airijoje.

„Ilgai užtruko, kol išmokau. Reikia technikos ir idėjos, kažko naujo. Turi tobulėti ne tik sąsiuvinyje, bet ir jausti sieną“, – pradžią prieš 14 metų prisiminė vaikinas.

Pasak Airido, Pakruojyje dėl grafičių ant sienų tarėsi su Savivaldybės administracijos direktoriumi, jaunimo reikalų koordinatore. Vėliau atsirado verslininkų, užsimaniusių piešinio ant savo sienos.

REKLAMA

„100 procentų palaikau legalių sienų idėją. Esmė – tobulėti, daryti gražiai ir įdomiai. Tai atima laiko, o ne prabėgomis, kad kas neužmatytų“, – sako vaikinas.

Airido mokytojas šiaulietis Mantas akcentuoja, kad profesionalus piešinys, legalus ar nelegalus, – yra vertingas.

„Pasižymėjimas ant sienų – nesąmonė. Ten nebe grafičiai, o sienų terliojimai. Už tai reikėtų skaudžiai bausti“, – įsitikinęs Mantas.

REKLAMA

Jo nuomone, Šiaulių bulvare gatvės meną būtų galima protingai išnaudoti papuošiant viešąsias erdves, pavyzdžiui, augaliniais motyvais.

Pirmasis žingsnis jau žengtas. Šiaulių 777-ojo gimtadienio renginių sąraše numatytas Amfiteatro išpiešimas grafičių piešiniais. Rugpjūčio 9–10 dienomis vyks šiauliečių dizainerių-grafičio meistrų renginys, kurio tikslas – atgaivinti Amfiteatrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Grafitininkai, suderinę piešinius su Turizmo informacijos centru, išpieš senas amfiteatro sienas miesto gimtadienio tema.

Baus pastatų savininkus?

Vitalija Pelenienė, Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėja, sako, jog šiuo metu Šiauliuose nėra jokių galiojančių teisės aktų, pagal kuriuos grafičių piešėjai galėtų būti nubausti.

REKLAMA

„Jeigu ir darytume kokius Miesto tvarkymo, Statinių priežiūros taisyklių pakeitimus, naudotumėmės Klaipėdos patirtimi, kai už tai atsako namo savininkas“, – komentavo V. Pelenienė.

Pagal klaipėdiečių taisykles namų savininkams arba administratoriams, nenuvaliusiems piešinių arba apie tai nepranešusiems policijai, gresia baudos iki 2 tūkstančių litų.

REKLAMA

Apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešųjų ryšių poskyrio viršininkas Artūras Šliavas informavo, jog per pastaruosius metus buvo tik du atvejai, kai žmonės kreipėsi į policiją dėl turto sugadinimo – išpieštos sienos. Buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai, nes žala viršijo 130 litų. Abiem atvejais bylos sustabdytos, nes nepavyko nustatyti piešėjų.

A. Šliavas prisimena, jog policija skatino ne terlioti, o kurti: priešais Tardymo izoliatorių Trakų gatvėje grafitininkams leista išpiešti sieną. Dabar kūriniai jau nublukę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų