• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Skausmingos mėnesinės – gana dažna problema, galinti paliesti net iki devyniasdešimt procentų moterų. Itin skausmingos menstruacijos arba sunkios formos dismenorėja pasireiškia net iki penkiolikos – dvidešimt procentų visų mėnesinių skausmą išgyvenančių moterių, tad tai iš ties svarbi ir dažnai pasitaikanti problema, apie kurią reikia kalbėti daugiau ir drąsiau.

Skausmingos mėnesinės – gana dažna problema, galinti paliesti net iki devyniasdešimt procentų moterų. Itin skausmingos menstruacijos arba sunkios formos dismenorėja pasireiškia net iki penkiolikos – dvidešimt procentų visų mėnesinių skausmą išgyvenančių moterių, tad tai iš ties svarbi ir dažnai pasitaikanti problema, apie kurią reikia kalbėti daugiau ir drąsiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirminė ir antrinė dismenorėja – kas tai?

Dismenorėja skirstoma į dvi rūšis:

Pirminė dismenorėja – tuomet, kai patiriamas skausmas nėra siejamas su jokia dubens organų patologija. Ji pasitaiko dažniau nei antrinė dismenorėja ir paprastai diagnozuojama per tris metus nuo pirmųjų mėnesinių (šešis mėnesius nuo pirmųjų menstruacijų moters menstruacijų ciklas tik reguliuojasi, tad pirminė dismenorėja šiuo laikotarpiu taip pat nediagnozuojama).

REKLAMA

Antrinė dismenorėja – tuomet, kai skausmą sukelia kokie nors anatominiai dubens pokyčiai ar lyties organų ligos bei sutrikimai, pavyzdžiui, gimdoje esančios miomos ar polipai; endometriozė; lėtinės uždegiminės dubens ligos ir pan. Viena dažniausių su antrine dismenorėja susijusių diagnozių yra endometriozė, kai gimdos audiniai veši už jiems įprastų ribų – dėl to kyla uždegiminės reakcijos, kurioms būdingas skausmas.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl kokių priežasčių kamuoja skausmingos mėnesinės?

Pirminės dismenorėjos skausmas susijęs su prostaglandinų išsiskyrimu gimdos endometriume. Šiuos procesus skatina moteriškieji hormonai. Menstruacijų metu gimda spazmuoja ir plečiasi dėl besikaupiančio kraujo, o gimdos kaklelis šiek tiek prasiveria, kad nebereikalingi audiniai ir skysčiai būtų pašalinti. Juntamas mėnesinių skausmas priklauso ne nuo vieno faktoriaus, pavyzdžiui, daug įtakos turi ne tik prostaglandinų koncentracija moters organizme, bet ir gimdos bei gimdos kaklelio anatominės ypatybės. Daug lemia ir tai, kaip moteris suvokia skausmą, t.y., koks yra jos skausmo slenkstis – vienoms moterims toks pats skausmas gali atrodyti „juokingai“, kitoms toks pats skausmas gali tapti rimta problema, apribojančia normalią kasdienybės veiklą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu antrinės dismenorėjos atveju skausmo priežastys susijusios jau su anatominiais pokyčiais ar lytinių organų ligomis, kuriuos, jei tik yra galimybė, reikia gydyti. Pašalinus/ sukontroliavus pagrindinę skausmo priežastį, mėnesinių skausmas turėtų sumažėti.

Kokios priemonės gali padėti sumažinti mėnesinių skausmus?

Dismenorėjos kamuojamoms moterims rekomenduojama:

  • Neužmiršti fizinio aktyvumo svarbos. Naudinga sportuoti bent tris kartus per savaitę, kai treniruotės trukmė siekia bent pusvalandį – valandą;
  • Išmėginti vaistines augalines žaliavas, jų arbatas. Tarkime, pipirmėtės lapai mažina žarnyno spazmus, o levandos žiedai ar žolė – šiek tiek ramina, gerina miegą;
  • Išbandyti šilumos teikiamą naudą – vis palaikyti šildyklę ant apatinės pilvo dalies;
  • Atsisakyti žalingų įpročių, pavyzdžiui, alkoholio ar nikotino vartojimo, kurie gali padidinti mėnesinių skausmų intensyvumą;
  • Pasirūpinti sveika ir subalansuota mityba, pavyzdžiui, valgyti daugiau daržovių ar tik termiškai apdorotą  ir neaštrų maistą, kai, tarkime, pasireiškia labai varginantis pilvo pūtimas;
  • Pasitarus su gydytoju ar vaistininku vartoti magnį, nakvišų ir (arba) agurklių aliejų, B grupės vitaminus ir kt.;
  • Išmėginti meditaciją, jogą, aromaterapiją, masažus, akupunktūrą ir pan.- šios priemonės tikrai gali padėti kai kurioms moterims, mėgstančioms natūralesnius skausmo valdymo būdus. 

O jei „liaudiškos“ priemonės nepadeda?

Moksliškai įrodyta, kad vienas veiksmingiausių būdų, padedančių kovoti su mėnesinių skausmais, yra nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) vartojimas. Dolmen skirtas skausmui malšinti, priklausantis būtent vadinamųjų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) grupei. Jis vartojamas trumpalaikiam simptominiam lengvo ir vidutinio stiprumo ūminiam skausmui, tokiam kaip raumenų ar sąnarių skausmui, skausmingų mėnesinių (dismenorėjos), dantų skausmui malšinti. Šis vaistas skirtas suaugusiems pacientams. Dolmen 25 mg geriamasis tirpalas paketėlyje – patogus būdas numalšinti mėnesinių skausmą, kad ir kur bebūtumėte, nes juos galima vartoti net prieš valgį, nereikia užgerti skysčiais. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, nes neteisingai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų