• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje kasmet nustatoma po maždaug 2,5 tūkst. naujų prostatos vėžio atvejų, tai – dažniausiai pasitaikanti vėžio rūšis vyrų tarpe. Prevencinės programos ir tobulėjanti medicina leidžia vis daugiau jų nustatyti dar ankstyvose stadijose, tad ir gydymo rezultatai daug žadantys. 

Lietuvoje kasmet nustatoma po maždaug 2,5 tūkst. naujų prostatos vėžio atvejų, tai – dažniausiai pasitaikanti vėžio rūšis vyrų tarpe. Prevencinės programos ir tobulėjanti medicina leidžia vis daugiau jų nustatyti dar ankstyvose stadijose, tad ir gydymo rezultatai daug žadantys. 

REKLAMA

VUL Santaros klinikų Urologijos skyriaus vedėjas, gydytojas urologas dr. Albertas Čekauskas pranešime „Prostatos vėžys. Prevencija, diagnostika ir gydymas“ papasakojo apie prostatos vėžio simptomus, ankstyvosios diagnostikos svarbą ir gydymo būdus. 

Visoje Europos Sąjungoje kasmet diagnozuojama virš milijono naujų prostatos vėžio atvejų, kasmet ši liga nusineša apie 72 tūkst. gyvybių, tačiau vis dažniau šis vėžys nustatomas laiku. 

Prostatos vėžio simptomai

Ši liga klastinga tuo, kad ankstyvosiose stadijose ji gali nepasireikšti jokiais simptomais, šie gali pasirodyti tik ligai progresuojant. 

REKLAMA
REKLAMA

„Būdingi dažniausiai prostatos padidėjimo simptomai, prostatos hiperplazijos simptomai ir tik pažengusios ligos atveju mes galėtume turėti tam tikrų šlapinimosi simptomų: galbūt apsunkintas šlapinimasis, gal atsiranda ir skausmų dėl išplitusios ligos“, – vardijo dr. A. Čekauskas. 

REKLAMA

Rizika susirgti yra tampriai susijusi su paciento amžiumi – sergamumo rodikliai didėja pasiekiant vis vyresnį amžių, o pikas, gydytojo urologo teigimu, pasiekiamas virš 65-75 metų amžiaus. 

Nemaža dalis prostatos vėžio atvejų yra diagnozuojama tiriant prevencinėje programoje dalyvaujančių asmenų, kurio metu ištiriamas prostatos specifinis antigenas (PSA). 

Tai baltymas, kurį gamina tiek sveikas, tiek piktybinis prostatos audinys. Jis gaminamas tik prostatos audinyje ir yra randamas šlapime ir spermoje. 

„Tikrai nesiūlyčiau prostatos specifinio antigeno tyrimo daryti dvidešimtmečiams vyrams, ką neretai ir matau, kad vyrai iš tikrųjų tą tyrimą ima ir pasidaro įvairiose kitose programose, galbūt sveikatos patikrinimo metu. 

REKLAMA
REKLAMA

Bet tai neturi didelės reikšmės prostatos vėžio atžvilgiu, nebent galima prognozuoti: manoma, kad jeigu yra itin žemas PSA lygis dvidešimtmečių amžiuje, mažiau kaip 0,7, galbūt tikimybė jam kada nors gyvenime susirgti yra mažesnė negu didžiosios populiacijos“, – aiškino gydytojas. 

Ankstyvos diagnostikos svarba

Tikslingiausia, anot dr. A. Čekausko, pradėti tikrinti vyrus nuo 50 metų amžiaus, jeigu šeiminėje anamnezėje yra prostatos vėžio atvejų, juo sirgo tėtis ar brolis – tirti nuo 45 metų: 

„Programoje dalyvauja 50-69 metų vyrai. Jeigu mes turime artimų giminių, sergančių šeimoje, programa prasideda nuo 45 metų. Reiktų atkreipti dėmesį, kad tyrimas daromas kas du metus, jį atlieka šeimos gydytojas, jis yra nemokamas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Yra keletas išimčių – jeigu pirminis PSA lygis yra itin žemas, žemiau 1 jaunesniems vyrams, tai tyrimą galima atlikti kas 5 metus, nes tikimybė, kad jis pašoks, yra pakankamai maža. 

Jeigu vyresnio amžiaus vyras, nuo 60 metų , ir turi mažesnį PSA nei 2, tokiu atveju tyrimus irgi galima atlikti rečiau.“ 

Nustačius padidėjusį PSA kiekį, pacientas nusiunčiamas pas urologą konsultacijai. Dr. A. Čekauskas pažymi, kad PSA kiekio padidėjimą kraujo serume gali sąlygoti ir prostatos traumavimas, infekcijos, ne tik prostatos vėžys. 

Tačiau kylant įtarimų, atliekamas magnetinis rezonansinis tyrimas – jo dėka lengviau atrinkti pacientus, kuriems tikslinga atlikti prostatos biopsiją. 

REKLAMA

„Tai atliekama per tarpvietės odą, tai reiškia, kad pacientas miega, kad yra atliekama steriliomis sąlygomis, mažesnė tikimybė turėti infekcinių ligų komplikacijų ir, iš esmės, tai komfortą užtikrinanti procedūra, dėl anestezijos. Tai yra vienos dienos chirurginė procedūra“, – paaiškino gydytojas urologas. 

Kalbėdamas apie gydymą, urologas pažymi, kad visi ligos atvejai yra skirtingi ir unikalūs, tad ir gydymo būdai taikomi skirtingi, priklausomai nuo to, kokio agresyvumo liga. Tačiau svarbu, kad prostatos vėžio gydyme dalyvautų visa specialistų komanda – urologas, onkologas, radioterapeutas ir t. t.  

Jei prostatos vėžys yra lokalus, neišplitęs, pakankamai gerybiškos eigos, gali būti taikomas aktyvus stebėjimas. Tik pastebėjus tam tikrus pokyčius, ieškoma kitokio gydymo būdo. 

REKLAMA

Gydymo būdai

Aktyvus pirminis gydymas, kai stebėjimo nepakanka, gali būti skirstomas į dvi grupes: chirurginį ir spindulinę terapiją. Tai, pasak gydytojo urologo, yra dvi lygiavertės alternatyvos: 

„Kalbant apie chirurginį gydymą, didžiąja dalimi tai yra šalinimas prostatos, tai yra radikali prostatektomija. Ji gali būti atliekama tiek laparosopiškai, tiek atvirai, tiek yra įvairios robotinės technologijos taikomos. <...> 

Spindulinė terapija taip pat yra alternatyvus gydymo metodas chirurgijai. Tai iš esmės yra savo rezultatais nenusileidžiantis chirurgijai būdas. Dažnai jie yra kombinuojami – tiek chirurginiai, tiek spindulinės terapijos metodai. Kartais tai yra kaip gelbstintysis būdas nepavykus chirurgijai.“ 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, kiekvienas gydymo būdas turi nepageidaujamą poveikį. Vienas jų – šlapinimosi sutrikimai, tačiau visi endoskopiniai ir minimaliai invaziniai gydymo būdai yra pranašesni, siekiant išvengti gydymo sukeltų poveikių. 

„Reiktų pabrėžti, kad ankstyvai nustačius prostatos vėžį tik tokiu atveju mes galime taikyti tokius gydymo metodus, kurie išsaugo lytinę funkciją. Tai pabrėžia ankstyvosios diagnostikos svarbą“, – pažymi specialistas. 

Išplitusios ligos gydymui gali būti pasitelkiami testosteroną blokuojantys vaistai (hormonų terapija), naujos kartos antiandrogenai, sisteminė chemoterapija.

Ir tiems, kuriems liga nenustatyta, ir tiems, kurie jau praėjo gydymą, naudinga rūpintis savo mityba, svoriu ir gyvenimo būdu. 

REKLAMA

„Mes galime šiek tiek turėti įtakos savo mitybą, mums svarbu, kad nebūtų antsvorio, kad pakankamai vartotume polinesočiųjų rūgščių, D vitamino kiekis yra svarbus. 

Siūlomas pakankamas fizinis aktyvumas, ypatinga tie, kurie yra gaunantys hormonų terapiją, nes yra testosterono stygius, kuris skatina kaulų retėjimą, rūkymas taip pat įtakoja kaulų mineralinį tanką, taip pat ir kraujagyslių, ir gijimo pokyčius.“ 

Svarbiausia, pasak dr. A. Čekausko, laiku kreiptis į gydytoją ir dalyvauti prostatos vėžio prevencinėje programoje, kuri prieinama visiems. Jei nesate įsitikinę, ar jums priklauso tyrimas, apsilankykite pas šeimos gydytoją ir pasiteiraukite. 

REKLAMA

Prostatos vėžio prevencijos programa

Primename, kad, kaip praneša Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos, prostatos (priešinės liaukos) vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai) ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu, kuriems periodiškai gali būti atliekamas kraujo tyrimas, parodantis PSA koncentraciją kraujyje. 

Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis pas urologą, kuris prireikus atlieka tam tikrą tyrimą – priešinės liaukos biopsiją. 

Nors prevencinė programa skirta nustatyto amžiaus pacientams, pasijutus blogai, tačiau nepriklausant nustatytai amžiaus grupei, rekomenduojama nedelsti ir kreiptis į šeimos gydytoją, kuris, esant reikalui, išduos siuntimą pas specialistus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų