Fukušima (Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Fukušima (Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Aplaidumas ir privačių bei viešų interesų supainiojimas, laikomi svarbiais Fukušimos branduolinės avarijos veiksniais, išlieka didelė problema Japonijoje, perspėja ekspertai, primindami, kad šaliai gali smogti kitas žemės drebėjimas ir cunamis, prieš kurį galėtų nublankti 2011 metų katastrofa.

Penktadienį bus minimos apie 18,5 tūkst. žmonių gyvybių nusinešusios stichinės nelaimės penktosios metinės. Tąsyk 9 balų žemės drebėjimo sukeltas cunamis nušlavė pajūrio gyvenvietes ir sukėlė didžiausią per porą dešimtmečių branduolinę krizę.

REKLAMA

Nors pareigūnai žada neleisiantys tokiai krizei pasikartoti, kai kurie kritikai sako, kad Tokijo pastangos vėl paleisti po tos avarijos išjungtus atominius reaktorius yra įrodymas, kad tragedijos pamokos nebuvo išmoktos.

Daugelis taip pat kelia klausimą, ar Japonija pakankamai nuveikė, kad pašalintų kai kurias esmines tos krizės, prasidėjusios 2011 metų kovo 11-ąją, priežastis: per didelį pasitikėjimą nacionaline katastrofų padarinių likvidavimo sistema ir pernelyg glaudžius ryšius tarp politikų, biurokratų ir branduolinės pramonės.

„Tokio pobūdžio ryšiai stebimi ir kitose šalyse, bet Japonija ypač išsiskiria“, – sakė Čibos universiteto politologijos garbės profesorius Muneyuki Shindo.

„Ryšiai tarp biurokratijos ir pramonės tebėra labai stiprūs; tai palikimas iš vyriausybės vadovaujamos plėtros, kai šalis buvo nepakankamai išsivysčiusi“ po Antrojo pasaulinio karo.

Premjeras Shinzo Abe branduolinės energetikos atkūrimą išteklių stokojančioje Japonijoje paskelbė savo prioritetu. Tokį žingsnį palaikė verslo bendruomenė, bet jam griežtai priešinosi visuomenė, po Fukušimos avarijos labai jautriai reaguojanti į bet kokius sprendimus šioje srityje.

REKLAMA

Visi Japonijos reaktoriai buvo išjungi po katastrofos, kai itin stiprus žemės drebėjimas sukėlė didelį cunamį, užliejusį Fukušimos 1-ąją atominę jėgainę ir sugadinusį jos aušinimo sistemas, dėl ko galiausiai išsilydė jos reaktorių aktyvioji masė.

Tarp skambinančių pavojaus varpais dėl vėl įjungiamų reaktorių yra ir Katsunobu Sakurai, netoli nuniokotos Fukušimos jėgainės esančio Minamisomos miesto meras.

K.Sakurai atkreipė pasaulio dėmesį, kai portale „YouTube“ paskelbė vaizdo įrašą, maldaudamas pagalbos ir peikdamas Tokijo atsaką, kai radioaktyvūs teršalai pasklido jo bendruomenės link.

Po didžiausios branduolinės avarijos nuo Černobylio elektrinės katastrofos 1986 metais dešimtys tūkstančių žmonių buvo priversti palikti savo namus, galbūt visiems laikams.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
Parašyk komentarą
  Komentuoti

  Užsienis

  Nukentėjo nuo vyro smurto (nuotr. facebook.com)
  Moteris nesutiko mylėtis su vyru: štai, kas jai nutiko 2016.09.25 22:59 Stephanie Littlewood (32) beveik iki mirties primušė jos buvęs mylimasis Waynas Hobanas (24). Jis moterį žiauriai sužalojo tik todėl, nes ji tą vakarą atsisakė turėti lytinių santykių. Neseniai moteris pasidalino savo nuotraukomis socialiniuose tinklapiuose. Jai buvo sulaužytas žandikaulis, išmušti trys dantys, ...
  Nauja tatuiruočių mada (nuotr. Instagram)
  Londoną užkariavo kūno piešiniai 2016.09.25 20:58 Garsiausi tatuiruočių meistrai ir savo kūną piešiniais padabinti norintys žmonės šį savaitgalį traukia į Londoną. Čia vyksta bene didžiausias pasaulyje tatuiruočių meno festivalis. Prestižinio renginio organizatorius tvirtina, kad mintis rengti tokią konvenciją Londone kilo ne atsitiktinai. Anglai jau nuo XVIII-ojo ...
  Puolimas teismo salėje (nuotr. TV3)
  Siaubas teismo salėje: pedofilas puolė advokatą su ginklu 2016.09.25 20:38 Mičigano teismo salėje dėl mažamečių tvirkinimo teisiamas pedofilas vos nepražudė jo kaltintojams atstovaujančio advokato. Vos tik prasidėjus teismo posėdžiui 35-erių aukštaūgis pedofilas Joshua Hardingas puolė kitoje pusėje stovintį ieškovą Džonataną Rothą. Jį nuo smūgio į galvą su peilio smaile išgelbėjo tik greita ...
  Asociatyvi nuotrauka (nuotr. Fotodiena.lt)
  Klaidingos diagnozės tragedija: vyras 43 metus sėdėjo invalido vežimėlyje be reikalo 2016.09.25 17:42 Vienas portugalas 43 metus be reikalo praleido sėdėdamas invalido vežimėlyje dėl klaidingos medikų diagnozės. Į penktą dešimtį įkopusiam vyriškiui teko iš naujo mokintis vaikščioti. Kaip sekmadienį skelbia vietos laikraštis „Jornal de Noticias“, Rufino Borrego (Rufinui Boregui) buvo 13 metų, kai jam vienoje Lisabonos ...
  Sekimas (nuotr. Fotolia.com)
  Balsavimas Šveicarijoje: ar žvalgybos tarnybos turės dar daugiau galių? 2016.09.25 16:50 Sekmadienį šveicarai balsuoja dėl to, ar suteikti naujų galių šalies žvalgybos tarnyboms, – teisę sekti veiklą internete, tikrinti elektroninį paštą ir klausytis telefono pokalbių, kad būtų efektyviau kovojama su šnipinėjimu, kibernetiniais nusikaltimais ir ekstremistais. Sekmadienį vykstančiame referendume iš viso ...
  Pasidalink savo emocija! Ką tau reiškia „ŽALGIRIS“?
  ĮKELTI


  Oras Lietuvos žemėlapyje
  Sekmadienis, 2016 m. rugsėjo 25 d.
  Alytus
  +4
  -
  Kaunas
  +5
  -
  Vilnius
  +4
  -
  Panevėžys
  +4
  -
  Klaipėda
  +8
  -
  Šiauliai
  +6
  -
  Utena
  +4
  -

  Vilnius

  weather value Partly cloudy
  +4
  weather value Partly cloudy
  Toks jausmas lyg būtų +4

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1-apacia
  Į viršų