Fukušima (Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Fukušima (Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Aplaidumas ir privačių bei viešų interesų supainiojimas, laikomi svarbiais Fukušimos branduolinės avarijos veiksniais, išlieka didelė problema Japonijoje, perspėja ekspertai, primindami, kad šaliai gali smogti kitas žemės drebėjimas ir cunamis, prieš kurį galėtų nublankti 2011 metų katastrofa.

Penktadienį bus minimos apie 18,5 tūkst. žmonių gyvybių nusinešusios stichinės nelaimės penktosios metinės. Tąsyk 9 balų žemės drebėjimo sukeltas cunamis nušlavė pajūrio gyvenvietes ir sukėlė didžiausią per porą dešimtmečių branduolinę krizę.

Nors pareigūnai žada neleisiantys tokiai krizei pasikartoti, kai kurie kritikai sako, kad Tokijo pastangos vėl paleisti po tos avarijos išjungtus atominius reaktorius yra įrodymas, kad tragedijos pamokos nebuvo išmoktos.

Daugelis taip pat kelia klausimą, ar Japonija pakankamai nuveikė, kad pašalintų kai kurias esmines tos krizės, prasidėjusios 2011 metų kovo 11-ąją, priežastis: per didelį pasitikėjimą nacionaline katastrofų padarinių likvidavimo sistema ir pernelyg glaudžius ryšius tarp politikų, biurokratų ir branduolinės pramonės.

„Tokio pobūdžio ryšiai stebimi ir kitose šalyse, bet Japonija ypač išsiskiria“, – sakė Čibos universiteto politologijos garbės profesorius Muneyuki Shindo.

„Ryšiai tarp biurokratijos ir pramonės tebėra labai stiprūs; tai palikimas iš vyriausybės vadovaujamos plėtros, kai šalis buvo nepakankamai išsivysčiusi“ po Antrojo pasaulinio karo.

Premjeras Shinzo Abe branduolinės energetikos atkūrimą išteklių stokojančioje Japonijoje paskelbė savo prioritetu. Tokį žingsnį palaikė verslo bendruomenė, bet jam griežtai priešinosi visuomenė, po Fukušimos avarijos labai jautriai reaguojanti į bet kokius sprendimus šioje srityje.

Visi Japonijos reaktoriai buvo išjungi po katastrofos, kai itin stiprus žemės drebėjimas sukėlė didelį cunamį, užliejusį Fukušimos 1-ąją atominę jėgainę ir sugadinusį jos aušinimo sistemas, dėl ko galiausiai išsilydė jos reaktorių aktyvioji masė.

Tarp skambinančių pavojaus varpais dėl vėl įjungiamų reaktorių yra ir Katsunobu Sakurai, netoli nuniokotos Fukušimos jėgainės esančio Minamisomos miesto meras.

K.Sakurai atkreipė pasaulio dėmesį, kai portale „YouTube“ paskelbė vaizdo įrašą, maldaudamas pagalbos ir peikdamas Tokijo atsaką, kai radioaktyvūs teršalai pasklido jo bendruomenės link.

Po didžiausios branduolinės avarijos nuo Černobylio elektrinės katastrofos 1986 metais dešimtys tūkstančių žmonių buvo priversti palikti savo namus, galbūt visiems laikams.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Parašyk komentarą
  Komentuoti

  Užsienis

  Šiurpus paviešinimas: taip su vaikais elgiasi kolonijose (nuotr. YouTube)
  Šiurpus paviešinimas: taip su vaikais elgiasi kolonijose 2016.07.27 13:50 Australijos valdžia įsakė pradėti tyrimą po to, kai pasirodė dokumentinis filmas apie nepilnamečių nusikaltėlių laikymo sąlygas, rašoma BBC. Žurnalistai nufilmavo, kaip apsaugos darbuotojai ant paauglių purškia ašarines dujas, vieną iš paauglių išrengia nuogai, kitą – čiumpa už gerklės ir bloškia į kamerą. Dar vienas buvo ...
  Siaubingas teroro išpuolis Sirijoje: savižudis nusinešė 44 žmonių gyvybes (nuotr. SCANPIX)
  Siaubingas teroro išpuolis Sirijoje: savižudis nusinešė 44 žmonių gyvybes 2016.07.27 13:22 Per išpuolį susprogdinant bombą kurdų mieste Kamišlyje Sirijos šiaurės rytuose trečiadienį žuvusių žmonių skaičius padidėjo iki 44, pranešė Sirijos valstybinė žiniasklaida.   Oficialioji naujienų agentūra SANA pranešė, kad dar mažiausiai 140 žmonių buvo sužeisti, kai miesto vakarinėje dalyje susisprogdino automobiliu ...
  Gyventojų protesto prieš valdžią akcija (nuotr. SCANPIX)
  Armėnijos valdžia atsidūrė tarp dviejų ugnių 2016.07.27 10:55 Armėnijos sostinėje penki žmonės buvo sužeisti per susišaudymą tarp ginkluotų užpuolikų ir policijos, trečiadienį pranešė vienas pareigūnas, tęsiantis priešpriešai tarp saugumo pajėgų ir gerai ginkluotų opozicijos šalininkų. Vienas policininkas ir keturi užpuolikai buvo sužeisti per susirėmimus viename Jerevano policijos ...
  Venesuelos socializmo rojaus kūrėjai sugalvojo, kaip išnaudoti valstybės tarnautojus (nuotr. SCANPIX)
  Venesuelos socializmo rojaus kūrėjai sugalvojo, kaip išnaudoti valstybės tarnautojus (1) 2016.07.27 10:47 Privačiosios ir viešosios įmonės ekonominės krizės alinamoje Venesueloje privalės siųsti savo darbuotojus dirbti žemės ūkyje. Pagal darbo ministerijos potvarkį visi darbdaviai Venesueloje privalės leisti valstybei pasinaudoti jų darbuotojais maisto „gamybai sustiprinti“. Kol prezidento Nicolaso Maduro vyriausybė kovoja ...
  Pavojus Demokratų partijai: gresia skilimas (nuotr. SCANPIX)
  Pavojus Demokratų partijai: gresia skilimas 2016.07.27 10:30 JAV senatoriaus Bernie Sanderso šalininkai perspėjo dėl galimo Demokratų partijos skilimo, kai jos kandidate į prezidento postą buvo paskirta Hillary Clinton. Didelė grupė B.Sandersą palaikančių delegatų ir kitų jo šalininkų antradienio vakarą išėjo iš partijos nacionalinio suvažiavimo arenos ir surengė sėdimąjį streiką ...

  Oras Lietuvos žemėlapyje
  Trečiadienis, 2016 m. liepos 27 d.
  Alytus
  +27
  -
  Kaunas
  +28
  -
  Vilnius
  +27
  -
  Panevėžys
  +28
  -
  Klaipėda
  +24
  -
  Šiauliai
  +28
  -
  Utena
  +27
  -

  Vilnius

  weather value Mainly sunny
  +27
  weather value Mainly sunny
  Toks jausmas lyg būtų +17

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1-apacia
  Į viršų