Fukušima (Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Fukušima (Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Aplaidumas ir privačių bei viešų interesų supainiojimas, laikomi svarbiais Fukušimos branduolinės avarijos veiksniais, išlieka didelė problema Japonijoje, perspėja ekspertai, primindami, kad šaliai gali smogti kitas žemės drebėjimas ir cunamis, prieš kurį galėtų nublankti 2011 metų katastrofa.

Penktadienį bus minimos apie 18,5 tūkst. žmonių gyvybių nusinešusios stichinės nelaimės penktosios metinės. Tąsyk 9 balų žemės drebėjimo sukeltas cunamis nušlavė pajūrio gyvenvietes ir sukėlė didžiausią per porą dešimtmečių branduolinę krizę.

Nors pareigūnai žada neleisiantys tokiai krizei pasikartoti, kai kurie kritikai sako, kad Tokijo pastangos vėl paleisti po tos avarijos išjungtus atominius reaktorius yra įrodymas, kad tragedijos pamokos nebuvo išmoktos.

Daugelis taip pat kelia klausimą, ar Japonija pakankamai nuveikė, kad pašalintų kai kurias esmines tos krizės, prasidėjusios 2011 metų kovo 11-ąją, priežastis: per didelį pasitikėjimą nacionaline katastrofų padarinių likvidavimo sistema ir pernelyg glaudžius ryšius tarp politikų, biurokratų ir branduolinės pramonės.

„Tokio pobūdžio ryšiai stebimi ir kitose šalyse, bet Japonija ypač išsiskiria“, – sakė Čibos universiteto politologijos garbės profesorius Muneyuki Shindo.

„Ryšiai tarp biurokratijos ir pramonės tebėra labai stiprūs; tai palikimas iš vyriausybės vadovaujamos plėtros, kai šalis buvo nepakankamai išsivysčiusi“ po Antrojo pasaulinio karo.

Premjeras Shinzo Abe branduolinės energetikos atkūrimą išteklių stokojančioje Japonijoje paskelbė savo prioritetu. Tokį žingsnį palaikė verslo bendruomenė, bet jam griežtai priešinosi visuomenė, po Fukušimos avarijos labai jautriai reaguojanti į bet kokius sprendimus šioje srityje.

Visi Japonijos reaktoriai buvo išjungi po katastrofos, kai itin stiprus žemės drebėjimas sukėlė didelį cunamį, užliejusį Fukušimos 1-ąją atominę jėgainę ir sugadinusį jos aušinimo sistemas, dėl ko galiausiai išsilydė jos reaktorių aktyvioji masė.

Tarp skambinančių pavojaus varpais dėl vėl įjungiamų reaktorių yra ir Katsunobu Sakurai, netoli nuniokotos Fukušimos jėgainės esančio Minamisomos miesto meras.

K.Sakurai atkreipė pasaulio dėmesį, kai portale „YouTube“ paskelbė vaizdo įrašą, maldaudamas pagalbos ir peikdamas Tokijo atsaką, kai radioaktyvūs teršalai pasklido jo bendruomenės link.

Po didžiausios branduolinės avarijos nuo Černobylio elektrinės katastrofos 1986 metais dešimtys tūkstančių žmonių buvo priversti palikti savo namus, galbūt visiems laikams.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Parašyk komentarą
  Komentuoti

  Užsienis

  Teroro išpuolis Stambule: žuvo mažiausiai 36 žmonės (nuotr. SCANPIX)
  Teroro išpuolis Stambule: įvardintas potencialus vykdytojas yra iš Rusijos Žvalgyba turėjo duomenų apie galimą ataką 2016.06.30 11:36 Vienas iš teroro išpuolio Stambulo oro uoste vykdytojų gali būti išeivis iš Čečėnijos (Rusija) Osmanas Vadinovas, rašoma turkų žiniasklaidoje. Anot „Hurryiet“ cituojamų Turkijos spec. tarnybų, vyras atvyko iš sirų Rakos. Anot leidinio, Nacionalinė žvalgybinė organizacija užfiksavo jo atvykimą į Turkiją iš Rakos miesto, ...
  Gazpromas (nuotr. SCANPIX)
  „Gazprom“ gavybą pirmąjį pusmetį sumažino 4,5 proc. 2016.06.30 11:24 Rusijos koncernas „Gazprom“ pirmąjį pusmetį išgavo 196,1 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų – 9 mlrd. kubų, arba 4,5 proc., mažiau nei prieš metus, pranešė Rusijos dujų monopolijos atstovas. „Gazprom“ tikisi per visus šiuos metus išgauti 409,3 mlrd. kubų dujų. Tačiau, įvertinus tai, jog gamybos apimtys pirmąjį pusmetį būna ...
  Sportinė avalynė (nuotr. Fotolia.com)
  „Adidas“ ir Kanye Westas plečia bendradarbiavimą 2016.06.30 11:16 Vokietijos sporto prekių gamybos milžinė „Adidas“ ir amerikiečių reperis Kanye Westas (Kanjė Vestas) plečia savo bendradarbiavimą ir pranešė apie planus kurti naują sportinės avalynės ir aksesuarų kolekciją. Šalys pranešė, kad rinkai bus pristatytas naujas „adidas + KANYE WEST“ prekės ženklas, kuris yra dalis bendro YEEZY ...
  Pienas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
  Pieno supirkimo kainos Latvijoje per metus krito beveik penktadaliu 2016.06.30 10:17 Vidutinė pieno supirkimo kaina Latvijoje praėjusį mėnesį buvo 18,6 proc. mažesnė nei pernai gegužę - 182,4 euro už toną, pranešė Latvijos centrinė pieninių sąjunga. Per mėnesį (gegužę, palyginti su balandžiu) pieno supirkimo kainos Latvijoje nukrito vidutiniškai 1,3 procento. Pranešime pieno supirkimo apimtys nenurodytos. ...
  Vladimiro Putino mostas prieš Vakarus: embargas maisto produktams pratęstas (nuotr. SCANPIX)
  Vladimiro Putino mostas prieš Vakarus: embargas maisto produktams pratęstas 2016.06.30 08:37 Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas maisto produktų embargo Vakarų šalims, kurios Rusijai yra įvedusios sankcijas, taikymą pratęsė iki 2017 metų pabaigos. „Pratęsti nuo 2016 metų rugpjūčio 6 dienos iki 2017 metų gruodžio 31 dienos atskiras specialias ekonomines priemones pagal Rusijos Federacijos prezidento 2014 metų ...

  Naujausios TV3 Žinios

  Tikkurila namai  Tvarkaraščiai
  Rezultatai
  Lentelės

  EURO 2016

  Ket 06-30 Lenkija 22 : 00 Portugalija
  Pen 07-01 Velsas 22 : 00 Belgija
  Šeš 07-02 Vokietija 22 : 00 Italija
  Sek 07-03 Prancūzija 22 : 00 Islandija
  • Iki Lietuvos himno giedojimo liko
  Studijuok 2016
  Oras Lietuvos žemėlapyje
  Ketvirtadienis, 2016 m. birželio 30 d.
  Alytus
  +27
  -
  Kaunas
  +27
  -
  Vilnius
  +27
  -
  Panevėžys
  +27
  -
  Klaipėda
  +22
  -
  Šiauliai
  +25
  -
  Utena
  +27
  -

  Vilnius

  weather value Mostly sunny
  +27
  weather value Mostly sunny
  Toks jausmas lyg būtų +17


  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1-apacia
 • Oras Lietuvos žemėlapyje
  Ketvirtadienis, 2016 m. birželio 30 d.
  Alytus
  +27
  -
  Kaunas
  +27
  -
  Vilnius
  +27
  -
  Panevėžys
  +27
  -
  Klaipėda
  +22
  -
  Šiauliai
  +25
  -
  Utena
  +27
  -

  Vilnius

  weather value Mostly sunny
  +27
  weather value Mostly sunny
  Toks jausmas lyg būtų +17
  Į viršų