Fukušima (Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Fukušima (Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Aplaidumas ir privačių bei viešų interesų supainiojimas, laikomi svarbiais Fukušimos branduolinės avarijos veiksniais, išlieka didelė problema Japonijoje, perspėja ekspertai, primindami, kad šaliai gali smogti kitas žemės drebėjimas ir cunamis, prieš kurį galėtų nublankti 2011 metų katastrofa.

Penktadienį bus minimos apie 18,5 tūkst. žmonių gyvybių nusinešusios stichinės nelaimės penktosios metinės. Tąsyk 9 balų žemės drebėjimo sukeltas cunamis nušlavė pajūrio gyvenvietes ir sukėlė didžiausią per porą dešimtmečių branduolinę krizę.

REKLAMA

Nors pareigūnai žada neleisiantys tokiai krizei pasikartoti, kai kurie kritikai sako, kad Tokijo pastangos vėl paleisti po tos avarijos išjungtus atominius reaktorius yra įrodymas, kad tragedijos pamokos nebuvo išmoktos.

Daugelis taip pat kelia klausimą, ar Japonija pakankamai nuveikė, kad pašalintų kai kurias esmines tos krizės, prasidėjusios 2011 metų kovo 11-ąją, priežastis: per didelį pasitikėjimą nacionaline katastrofų padarinių likvidavimo sistema ir pernelyg glaudžius ryšius tarp politikų, biurokratų ir branduolinės pramonės.

„Tokio pobūdžio ryšiai stebimi ir kitose šalyse, bet Japonija ypač išsiskiria“, – sakė Čibos universiteto politologijos garbės profesorius Muneyuki Shindo.

„Ryšiai tarp biurokratijos ir pramonės tebėra labai stiprūs; tai palikimas iš vyriausybės vadovaujamos plėtros, kai šalis buvo nepakankamai išsivysčiusi“ po Antrojo pasaulinio karo.

Premjeras Shinzo Abe branduolinės energetikos atkūrimą išteklių stokojančioje Japonijoje paskelbė savo prioritetu. Tokį žingsnį palaikė verslo bendruomenė, bet jam griežtai priešinosi visuomenė, po Fukušimos avarijos labai jautriai reaguojanti į bet kokius sprendimus šioje srityje.

REKLAMA

Visi Japonijos reaktoriai buvo išjungi po katastrofos, kai itin stiprus žemės drebėjimas sukėlė didelį cunamį, užliejusį Fukušimos 1-ąją atominę jėgainę ir sugadinusį jos aušinimo sistemas, dėl ko galiausiai išsilydė jos reaktorių aktyvioji masė.

Tarp skambinančių pavojaus varpais dėl vėl įjungiamų reaktorių yra ir Katsunobu Sakurai, netoli nuniokotos Fukušimos jėgainės esančio Minamisomos miesto meras.

K.Sakurai atkreipė pasaulio dėmesį, kai portale „YouTube“ paskelbė vaizdo įrašą, maldaudamas pagalbos ir peikdamas Tokijo atsaką, kai radioaktyvūs teršalai pasklido jo bendruomenės link.

Po didžiausios branduolinės avarijos nuo Černobylio elektrinės katastrofos 1986 metais dešimtys tūkstančių žmonių buvo priversti palikti savo namus, galbūt visiems laikams.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
Parašyk komentarą
  Komentuoti

  Užsienis

  Skara (nuotr. Fotolia.com)
  Šveicarijos teismas kaltina darbdavį atleidus moterį už tai, kad ji nuolat ryšėjo skarą 2016.10.23 16:50 Šveicarijos teismas paskelbė nutartį prieš vieną bendrovę, kuri atleido ilgametę darbuotoją už tai, kad ši pradėjo nešioti musulmonišką skarą, ir toks teismo sprendimas yra pirmasis šalyje, sekmadienį pranešė žiniasklaida.
  Sankt Peterburge policija apsupo daugiauaukštį: vyksta „kaukaziečių teroristų“ sulaikymo operacija (nuotr. VK.com)
  Rusijoje nušauti du įtariami „teroristai“ 2016.10.23 16:12 Rusijos saugumo pajėgos Naugarde nukovė du žmones, įtariamus „terorizmu“, sekmadienį pranešė Rusijos naujienų agentūros, cituodamos teisėsaugos šaltinius.
  Pasaulio panika: cholera sergantys vaikai (nuotr. SCANPIX)
  Parodė, ką gali pavojingiausia liga pasaulyje: vaizdai ligoninėje sukrečia 2016.10.23 15:50 Visas neseniai praūžusio uragano „Matthew“ padarytos žalos mastas Haityje pasimatė praėjus trims dienoms, kai aukų skaičius viršijo 400. Stichija su žeme sulygino šalies pietus.  Pastarosiomis dienomis išaiškėjo ir dar vienas skaudus šios gamtos katastrofos padarinys – ženkliai išaugo vaikų, sergančių cholera, ...
  Turkijoje prie Sirijos sienos sprogdinosi mirtininkai (nuotr. SCANPIX)
  Turkijoje suimta per 35 tūkst. įtariamųjų dėl perversmo 2016.10.23 11:47 Turkijoje areštuota daugiau kaip 35 tūkst. žmonių, įtariamų palaikiusių ryšius su grupuote, vadovaujama JAV gyvenančio musulmonų pamokslininko Fethullah Guleno, kuris yra kaltinamas nepavykusio liepos 15-osios perversmo organizavimu, sekmadienį pranešė vietos žiniasklaida. Transliuotojas NTV citavo Turkijos teisingumo ...
  H. Clinton ir D. Trumpo debatai (nuotr. SCANPIX)
  Savimi pasitikinti Hillary Clinton pradeda kovą ir dėl Kongreso 2016.10.23 11:45 Apklausoms pranašaujant jos pergalę rinkimuose Hillary Clinton, demokratų kandidatė į JAV prezidentus, vėlų šeštadienį pareiškė planuojanti sunkiai dirbti, kad pamatytų savo partijos sėkmę Kongrese. Kalbėdamasi su žurnalistais savo kampanijos lėktuve, 68 metų buvusi valstybės sekretorė sakė nebenorinti atsikirtinėti į ...


  Pasidalink savo emocija! Ką tau reiškia „ŽALGIRIS“?
  ĮKELTI

  +3

  Šiauliai

  +5

  Klaipėda

  +3

  Panevėžys

  +2

  Utena

  +4

  Kaunas

  +3

  Vilnius

  +4

  Alytus

  +3
  Vilnius
  2016-10-23 20:53
  Siųsk savo orų nuotrauką:
  SIŲSTI
  Nuotraukos autorius: Tomas

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1-apacia
  Į viršų