„Sartai 2013“ (nuotr. Algimanto Brazaičio)

„Sartai 2013“ (nuotr. Algimanto Brazaičio)

Mažiau nei dvi savaitės beliko iki ne tik Aukštaitiją, bet ir visą Lietuvą garsinančių žirgų lenktynių „Sartai 2014“, kurios, laikantis per šimtmečius nusistovėjusių tradicijų, ir šiemet vyks vasario pirmąjį šeštadienį - vasario 1 dieną. Tokį sprendimą priėmė Žemės ūkio ministerijoje pirmadienį susirinkę varžybų organizacinio komiteto nariai, teigiama pranešime spaudai.

Anksčiau būkštauta ar dėl šiltos žiemos pavyks išlieti ledą, tačiau spūstelėjus šalčiams šie darbai pradėti praėjusį penktadienį.

„Iš bėdos net dabar būtų galima kviesti eikliųjų žirgų važnyčiotojus, nes Dusetų hipodromas jau blizga ledu, - lenktynių organizacinį komitetą patikino UAB „Lietuvos žirgynas“ direktorius Edgaras Jeninas. – Vyraujantys orai leidžia tikėtis ne tik puikaus, greito ledo, bet ir įspūdingos šventės“.

Žirgų lenktynės prie legendomis apipinto Sartų ežero, o anksčiau – ir ant jo ledo, vienos seniausių masinių renginių šalyje. Istoriniai šaltiniai byloja, jog pirmasis tokių lenktynių puslapis atsirado daugiau nei prieš du šimtmečius. Nuo to laiko žirgų lenktynių Dusetose metraštis kasmet pasipildo naujais, turiningais faktais, kuriuose garbingiausia vieta tenka ne tik čempionams bei rekordininkams, bet ir liaudiškų tradicijų bei nacionalinio paveldo puoselėtojams. Mat savotiškos jų varžytuvės irgi tapo neatskiriama šių lenktynių, o kartu ir visos žiemos šventės dalimi.

„Lietuvis ir žirgas – tai dvi neatskiriamos sąvokos ne tik rašytiniuose šaltiniuose, bet ir liaudies atmintyje. Tradicinė žirgų žiemos sporto šventė jau daugelį metų Dusetose suburia visus žirgų mylėtojus ne tik iš Lietuvos, bet ir kai kurių užsienio šalių“, - lenktynių spaudos centrui, Viešųjų ryšių agentūrai „Visus Bonus“ sakė Žemės ūkio ministras, profesorius Vigilijus Jukna.

Ministras akcentavo, jog pernai pažymėta aštuonių dešimtmečių sukaktis, kai nuo 1933 m. šias lenktynes remia Žemės ūkio ministerija, o nuo 1955 m. žirgų lenktynės tapo respublikinės. Dėl pagrindinio lenktynių trofėjaus - „Didžiojo žiemos prizo“, kurį tradiciškai steigia Lietuvos žemės ūkio ministerija, kasmet varžosi eikliausiųjų ristūnų važnyčiotojai. Ir tai ne vieninteliai kriterijai, dėl kurių Žemės ūkio ministerija tituluojama kaip generalinė šios puikios šventės rėmėja.

„Aukščiausio lygio žirgų lenktynės Dusetose – tai puiki, kelias dešimtis tūkstančių žiūrovų kasmet sutraukianti šventė, kuri arklininkystės specialistams tampa savotišku tyrimų poligonu, diktuojančiu gaires kuria kryptimi vystyti šią gyvulininkystės šaką išvedant greitus, ištvermingus ir nekaprizingus, lengvai treniruojamus žirgus“, - teigia ministras V. Jukna.

Artėjančiai žiemos žirginio sporto šventei įtemptai rengiasi ir būsimųjų lenktynių šeimininkai dusetiškiai, garsėjantys svetingumu ir išmone. Todėl žirgų lenktynes Dusetose kasmet lydi margaspalviai kermošiai, mugės bei kitokios atrakcijos, kurias jau pamėgo žiūrovai ir kurių kasmet vis daugėja. Beveik visi kaip dalyvavimo šioje šventėje liudijimą stengiasi parsivežti iš Dusetų tai kvapnios aukštaitiškos duonos kepalą, tai kadagio dūmu kvepiančios kaimiškos dešros rinkę, tai geltoną sūrį ar aguonomis pagardintų riestainių virtinę.

Detalesnę informaciją apie tradicines žirgų lenktynes „Sartai 2014“ varžybų organizacinis komitetas pateiks šiam renginiui skirtoje spaudos konferencijoje, kuri sausio 23 d. 10.00 val.  vyks Žemės ūkio ministerijoje (Gedimino pr.19/J. Lelevelio g.6, Vilnius), 399 kabinete (III aukštas).

Parašyk komentarą
  Komentuoti

  Kitos sporto šakos

  Lietuvos regbio-7 rinktinė (nuotr. Dominyko Genevičiaus)
  Lietuvos regbininkai Europos čempionatui ruošiasi ir vandenyje 2016.05.05 16:28 Intensyviai kovoms elitiniame Europos "Grand Prix" čempionate besiruošianti Lietuvos regbio-7 rinktinė pluša ne tik sporto salėje ir stadione, bet ir plaukimo baseine. Aukšto lygio trenerio iš Pietų Afrikos (PAR) Vuyo Zangqa prižiūrimi Lietuvos regbininkai po sunkių treniruočių salėje turi galimybę atgauti jėgas ir ...
  Airinė Palšytė (nuotr. Alfredo Pliadžio)
  Airinės Palšytės trenerė: svajonė – Rio de Žaneiro olimpiados aštuntukas 2016.05.05 14:38 Vilniaus sporto centro lengvosios atletikos trenerė Tatjana Krasauskienė praeityje buvo lengvaatletė, šuolininkė į tolį, o dabar – trenerė. Ji puikiai mena pirmąjį susitikimą su geriausia savo auklėtine, daugkartine Lietuvos šuolių į aukštį čempione ir rekordininke Airine Palšyte. „Pirmą kartą ją pamačiau 2003-iaisiais ...
  Trakų pusmaratonis (nuotr. Organizatorių)
  Trakų pusmaratonyje – visas Lietuvos bėgimo elitas ir „grynuoliai“ entuziastai 2016.05.05 14:05 Šį sekmadienį Trakai taps Lietuvos bėgimo sostine – čia suvažiuos per 3000 bėgimo dalyvių, tarp kurių ir visas mūsų šalies bėgimo elitas su penkiais olimpiečiais priešakyje. Jiems konkurenciją sudarys keli stiprūs bėgikai iš užsienio, pasirengę kovoti dėl pirmųjų vietų. „Tai tradicinis reginys, rengiamas jau ketvirtą ...
  Vaida Žūsinaitė Hanoverio maratone (nuotr. asm. archyvo)
  Į Rio traukinį įšokusi Vaida Žūsinaitė: iššauti galėjo bet kuri 2016.05.05 12:30 Maratonininkė Vaida Žūsinaitė dar praėjusiais metais laužė galvą, su kuria rungtimi ji turėtų sieti sportinę karjerą. 2012-aisiais bėgikė per plauką neįvykdė olimpinio normatyvo 3000 m kliūtinio bėgimo rungtyje, jos treneris Romas Sausaitis matė perspektyvų 10 000 m distancijoje, tačiau pačią lengvaatletę viltingai ...
  Rūta Meilutytė (nuotr. SCANPIX)
  Europos čempionate Rūta Meilutytė varžysis tik vienoje rungtyje 2016.05.05 09:49 Lietuvos plaukimo federacijos vykdomasis komitetas patvirtino Lietuvos plaukimo rinktinės sudėtį, kuri gegužės 16–22 dienomis dalyvaus Europos vandens sporto šakų čempionate. Varžybose dalyvaus geriausi Lietuvos plaukikai – 3 moterys ir 9 vyrai. Olimpinė čempionė Rūta Meilutytė plauks tik 100 m krūtine, o prieš dvejus ...
  Ketvirtadienis, 2016 m. gegužės 5 d.
  Alytus
  +7
  4.5 m/s
  Kaunas
  +7
  4.5 m/s
  Vilnius
  +7
  4.5 m/s
  Panevėžys
  +6
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +5
  2.2 m/s
  Šiauliai
  +4
  4.5 m/s
  Utena
  +19
  2.2 m/s

  Vilnius

  weather value Partly cloudy
  +7
  weather value Partly cloudy
  Toks jausmas lyg būtų +7

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1
  • Remejas1-apacia
  LKL
  A-lyga

  Ketvirtadienis, 2016 m. gegužės 5 d.
  Alytus
  +7
  4.5 m/s
  Kaunas
  +7
  4.5 m/s
  Vilnius
  +7
  4.5 m/s
  Panevėžys
  +6
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +5
  2.2 m/s
  Šiauliai
  +4
  4.5 m/s
  Utena
  +19
  2.2 m/s

  Vilnius

  weather value Partly cloudy
  +7
  weather value Partly cloudy
  Toks jausmas lyg būtų +7