L. Stankūnaitė su dukra (nuotr. youtube.com) (nuotr. Gamintojo)

L. Stankūnaitė su dukra (nuotr. youtube.com) (nuotr. Gamintojo)

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT), išnagrinėjęs Laimutės Stankūnaitės ir mirusio Drąsiaus Kedžio dukters gyvenamosios vietos nustatymo bylą, nutarė, kad dukra gyvens su savo motina L. Stankūnaite.

(Papildyta 16.20)

E. Laužiko teigimu, teisėjų kolegija taip pat įvertino Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos straipsnio aiškinimo ir taikymo praktiką, suformuluotą Europos Žmogaus teisių teismo, pagal kurią tėvų valdžios ribojimas bus pagrįstas tik tada, kai jis bus atliktas pagal įstatymą ir atitiks teisėtą konvencijos prasmę ir bus būtinas demokratinėje visuomenėje.

Nepaisant to, kad L. Stankūnaitė šiuo metu yra saugoma Kriminalinės policijos biuro pareigūnų, teismas nustatė, kad vaikui yra užtikrintos sąlygos sveikai gyventi ir vystytis.

----------

Tokią galutinę ir neskundžiamą nutartį LAT teisėjų kolegija, vadovaujama Sigitos Rudėnaitės, paskelbė pirmadienį.

Spaudos konferenciją surengęs teisėjų kolegijos pirmininkas Egidijus Laužikas sakė, kad teisėjų nuomonė buvo vieninga, kad pagrindo riboti Laimutės Stankūnaitės motinos valdžiai ir nustatyti vaiko naują gyvenamąją vietą nėra: „Peržiūrėjome ir baudžiamąją bylą, kurioje L. Stankūnaitei buvo pateikti įtarimai, tačiau ši byla nutraukta, todėl nutarėme neriboti motinos valdžios į vaiką bei gyvenamosios vietos nustatymo nepaisant, jog šiuo metu mergaitės mama yra saugoma valstybės ir jos abi gyvena konspiraciniame bute“.

E. Laužikas pastebėjo, kad ši byla yra išskirtinė, kadangi teismui teko spręsti, ar vaiką, kurio mama yra saugoma valstybės ir kurios gyvybei gresia pavojus, palikti su mama: „Tėvams atimama teisė į tėvų valdžią arba ji apribojama tik tada, kai tėvai visiškai nesirūpina vaiku ir daro jam žalą“.

Nagrinėjant bylą, anot E. Laužiko, vertinta ir atlikta psichologinė ekspertizė, kad mergaitės gyvenimas kasacinės ieškovės Neringos Venckienės namuose buvo susijęs su materialinėmis vertybėmis, matūraliu saugumo stabilumo požymiu: „Vaikas negalėjo suprasti, kur jam geriau gyventi, todėl nutarus, kad tėvų valdžios riboti nėra pagrido nutarta nustatyti ir gyvenamąją vaiko vietą – pas motiną konspiraciniame bute“.

LAT teisėjų kolegija taip pat pažymėjo, kad nėra įrodymų, jog L. Stankūnaitė galėjo atlikti priešingus jos dukters interesams veiksmus.

Teismo teigimu, tai, kad vaiko gyvenamojo vieta nustatyta su motina, nepaneigia giminaičių, su kuriais vaiką sieja glaudūs šeiminiai ryšiai, teisės su juo bendrauti.

E. Laužikas akcentavo, kad teismas netyrė naujų įrodymų, o tik nagrinėjo tuos pačius klausimus, kaip ir žemesnės instancijos teismai.

Į teismą, siekdama susigrąžinti mergaitės globą, kreipėsi buvusi Kauno apygardos teismo tesėja, dabartinė Seimo narė Neringa Venckienė. Ji siekia, jog būtų pakeisti ankstesnių teismų sprendimai, kuriais remiantis mergaitė gyvena su motina L. Stankūnaite.

Šią bylą nagrinėjo išplėstinė septynių teisėjų kolegija.

2011 m. gruodį Kėdainių rajono apylinkės teismas nusprendė D. Kedžio ir L. Stankūnaitės dukrą, kurią globojo jos tėvo D. Kedžio sesuo N. Venckienė, perduoti motinai. 2012 metų balandį Klaipėdos apygardos teismas paliko galioti šį sprendimą.

Teismo sprendimas įvykdytas pernai gegužės 17 dieną, kai gausios policijos pajėgos šturmavo N. Venckienės namus Garliavoje ir mažametę perdavė L. Stankūnaitei. Iki šiol motiną ir dukrą saugo valstybė, kur jos gyvena, slepiama.

Pernai lapkričio 30-ąją tuometis Vilniaus miesto antrasis apylinkės teismas visiškai išteisino pedofilija kaltintą velionį kaunietį verslininką Andrių Ūsą.

Parašyk komentarą
  Skaityti komentarus (23)
  Komentuoti

  Kriminalai

  Vaikas (nuotr. Fotolia.com)
  Panevėžyje sulaikyta prieš anūkes smurtavusi neblaivi močiutė 2016.04.30 09:51 Panevėžyje sulaikyta prieš anūkes smurtavusi neblaivi močiutė. 1950 metais gimusi moteris fizinį smurtą prieš kartu gyvenančias 2006 ir 2009 metais gimusias anūkes panaudojo penktadienį 15.15 val., pranešė Panevėžio apskrities Vyriausiasis policijos komisariatas. Panevėžio ligoninėje vienai mergaitei nustatytas kairės ...
  netoli Elektrėnų nuo kelio nuslydo mažiausiai du automobiliai. (nuotr. TV3)
  Išskirtiniai vaizdai: dėl smarkios liūties nuo kelio nuslydo du automobiliai 2016.04.29 18:48 Penktadienio vakarą, šiek tiek po 18 val.,  netoli Elektrėnų nuo kelio nuslydo mažiausiai du automobiliai. Kaip portalui tv3.lt pasakojo įvykį matę žmonės, avarija greičiausiai nutiko dėl stiprios liūties. Pasak liudytojų, šiandien tai jau ne pirmas įvykis, nutikęs beveik toje pačioje vietoje. Pirminiais duomenimis, ...
  Ozo gatvėje lengvasis automobilis susidūrė su motociklu (nuotr. TV3)
  Vilniuje lengvojo automobilio vairuotojas užkirto kelią motociklininkui (1) 2016.04.29 17:03 Penktadienį pavakare Vilniuje lengvasis automobilis susidūrė su motociklu, sužeistas motociklininkas. Nelaimė įvyko Ozo ir Buivydiškių gatvių sankryžoje. Pirminiais duomenimis, nelaimė įvyko ne dėl motociklininko, o lengvojo automobilio vairuotojo kaltės. Automobilis „Mitsubishi“ važiavo Ozo gatve nuo „Akropolio“ pusės ...
  Eismo įvykis Alytuje (nuotr. Policijos)
  Gimtadienio „linksmybės“ kelyje: girtas jubiliatas „pamiršo“, kuria eismo juosta važiuoti 2016.04.29 15:53 Dėl prasto oro, o gal ir dėl to, kad vairuotojas linksmai atšventė gimtadienį, įvyko eismo įvykis. Šiandien apie 14 val. Alytuje, Raudonkalnio g., neblaivus (2.85 prom.) vairuotojas (g. 1990 m.) nesuvaldė savo vairuojamo automobilio "VW Passat" (melsvos spalvos), išvažiavo į priešpriešinę eismo juostą ir atsitrenkė į kitą ...
  Remigijus Morkevičius (nuotr. YouTube)
  Bausmę atlikti pasiruošęs Remigijus Morkevičius: užjaučiu žmones, kurie geria kasdien (4) 2016.04.29 14:13 „Šimtą dienų turi daryti po 540 nusilenkimų. Dėl daugelio priežasčių, bet tai yra naudinga ir kūnui: dirba kojų, nugaros, pilvo raumenys. Jeigu kamuoja blogos emocijos, tai padeda sutvarkyti energetiką“, - pasakoja kovotojas Remigijus Morkevičius, besiruošiantis atlikti teismo jam paskirtą bausmę už sukeltas muštynes ...
  Šeštadienis, 2016 m. balandžio 30 d.
  Alytus
  +13
  2.2 m/s
  Kaunas
  +15
  2.2 m/s
  Vilnius
  +14
  2.2 m/s
  Panevėžys
  +16
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +14
  -
  Šiauliai
  +15
  2.2 m/s
  Utena
  +14
  2.2 m/s

  Vilnius

  weather value Considerable cloudiness
  +14
  weather value Considerable cloudiness
  Toks jausmas lyg būtų +7

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1
  • Remejas1-apacia
  LKL
  A-lyga

  Šeštadienis, 2016 m. balandžio 30 d.
  Alytus
  +13
  2.2 m/s
  Kaunas
  +15
  2.2 m/s
  Vilnius
  +14
  2.2 m/s
  Panevėžys
  +16
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +14
  -
  Šiauliai
  +15
  2.2 m/s
  Utena
  +14
  2.2 m/s

  Vilnius

  weather value Considerable cloudiness
  +14
  weather value Considerable cloudiness
  Toks jausmas lyg būtų +7