Gintaras Steponavičius (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

Gintaras Steponavičius (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius gina aukštojo mokslo reformą ir tvirtina, kad nieko joje nekeistų, jei turėtų galimybę pradėti ją iš naujo. Dėl reformos ateities ministras sako esąs ramus - Konstitucinio Teismo įžvelgti trūkumai, jo teigimu, buvo pašalinti nekeičiant esmės, o kitų partijų priešrinkiminiuose pasiūlymuose jis nematąs nieko, kas galėtų ją pakeisti.

Apie padėtį šalies aukštajame moksle ir aukštojo mokslo reformą su ministru naujų mokslo metų pradžios proga kalbėjosi naujienų agentūra ELTA.

ELTA: Ministre, kaip vertinate aukštojo mokslo reformos eigą? Jei dabar turėtumėte galimybę pradėti ją iš naujo, ką keistumėte?

G. Steponavičius: Pagrindinių reformos principų jokiu būdu neatsisakyčiau. Daug kas įsivaizduoja, jog reforma - priimtas vienas sprendimas, po kurio iš karto įvyksta kokybės pokytis. Taip nėra. Kad pokyčiai įvyktų, turi darniai veikti visos grandys.

Reformos tikslus mes visi puikiai suprantame - aukštojo mokslo kokybės kilimas, prieinamumo didinimas, konkurencinio pranašumo regione kūrimas. Nematau efektyvesnių sprendimų to siekti negu skatinant konkurenciją, vykdant vadybos reformą ir atveriant aukštąsias mokyklas visuomenei. Būtent tai ir yra daroma.

Reforma buvo tam tikras sukrėtimas visai sistemai, tačiau ji tikrai prisidėjo prie aukštojo mokslo kokybės augimo daugelyje šalies aukštųjų mokyklų. Pirmaisiais reformos metais mes stengėmės šalinti tam tikrus trūkumus, kuriuos pastebėjome tik jai vykstant, tačiau reformos esmė išliko nepakitusi.

ELTA: 2011 m. gruodį Konstitucinis Teismas išaiškino, kad Mokslo ir studijų įstatymas prieštarauja Konstitucijai. Tuomet teigėte, kad priimsite tokius įstatymo pakeitimus, kad "reforma būtų negrįžtama", ar tai pavyko padaryti?

G. Steponavičius: Mes stengėmės, kad po šio sprendimo redaguojant įstatymą nebūtų nukrypta nuo reformos pamatinių principų. Manau, mums tai pavyko. Rotacijos dažnumo ar aukštųjų mokyklų valdymo tvarkos koregavimas nepakeitė paties modelio.

Skaudžiausias dalykas, man sunkiai suprantamas žvelgiant iš konstitucinės doktrinos logikos, buvo, kad krepšeliai negali eiti į nevalstybines aukštąsias mokyklas. Tai diskriminuoja, apriboja studentų pasirinkimo laisvę ir neleidžia visoms aukštosioms mokykloms konkuruoti vienodomis sąlygomis.

Bet radome sprendimą - studijų stipendiją, kurią įstojęs į nevalstybinę aukštąją mokyklą studentas gali gauti, jei turi atitinkamą stojamąjį balą. Tik šių metų priėmime gal ne visi studentai dar suprato, kad tokia galimybė buvo.

ELTA: Po Konstitucinio Teismo sprendimo taip pat sakėte, kad jis gali būti susijęs su tuo, kad 7 iš 9 teisėjų dirba viename suinteresuotame universitete. Ar vis dar taip manote?

G. Steponavičius: Nebenoriu šitos temos eskaluoti, nes bet kokiu atveju sprendimas priimtas ir jį reikia įgyvendinti. Bet man lieka negeras jausmas apie sprendimo objektyvumą. Manau, kad žvelgiant į ateitį, tai galėtų būti gera pamokanti istorija, kad ne tik politikai, bet ir aukščiausios teisinės institucijos gali būti šališkos, kai priimami tam tikri sprendimai.

Skaityti komentarus 4 Parašyk komentarą


  Seimo rinkimai 2012

  D. Pavalkis (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Dačkaus)
  Su D. Grybauskaite susitikęs D. Pavalkis: prezidentė pasveikino mane su antru anūku, įteikė saldainį 2012.12.12 13:28 Šiandien prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su kandidatu užimti švietimo ir mokslo ministro postą – darbiečių deleguotu Dainiumi Pavalkiu. Gerą pusvalandį susitikime prabuvęs kandidatas teigė, kad su prezidente buvo aptartos švietimo problemos, kylančios problemos su Lietuvos pirmininkavimu Europos sąjungos tarybai ...
  R. Pabedinskienė (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Dačkaus)
  Po susitikimo su prezidente A. Pabedinskienė ignoravo klausimą, kokia kalba ji kalba (2) 2012.12.12 11:21 Šalies vadovė Dalia Grybauskaitė susitiko Darbo partijos pateikta kandidate į socialinės apsaugos ir darbo ministres Algimanta Pabedinskiene. Po maždaug pusvalandį trukusio pokalbio su prezidente kandidatė išėjo plačiai besišypsodama ir teigė, kad su D. Grybauskaite įvyko puikus dalykinis pokalbis apie socialines ...
  J. Neverovičius (nuotr. Fotodiena.lt/Dmitrijaus Radlinsko)
  J. Neverovičius nesugebėjo E. Masiuliui išaiškinti „abrų kadabrų“ apie atominę elektrinę Vyriausybės programoje (6) 2012.12.11 16:46 Šiandien paskirtasis premjeras Algirdas Butkevičius Liberalų sąjūdžio (LS) frakcijoje aptarė Vyriausybės programos ekonominę dalį. Frakcijoje taip pat lankėsi kandidatai į ministrus. Prezidentė patvirtino finansų ministro Rimantas Šadžiaus kandidatūrą, energetikos – Jaroslavą Neverovičių, ūkio – Birutę Vėsaitę, ...
  R. Šadžius (nuotr. Fotodiena.lt/Dmitrijaus Radlinsko)
  R. Šadžius: tikuosi, kad padidinus MMA neprasidės masiniai atleidimai (3) 2012.12.11 16:28 Liberalas Eugenijus Gentvilas Liberalų Sąjūdžio (LS) frakcijoje vykstančioje diskusijoje su naujos Vyriausybės ministrais ir paskirtuoju premjeru Algirdu Butkevičiumi, teiravosi naujai paskirto Finansų ministro Rimanto Šadžiaus, ar bus keičiamas 2013 metų biudžeto projektas. Jis akcentavo, kad socialdemokratai, būdami ...
  (nuotr. Vaido Bivainio)
  A. Butkevičius: kadencijai baigiantis, alga gal bus ir 1700 litų (9) 2012.12.11 12:52 Paskirtasis premjeras Algirdas Butkevičius patikino, kad jau nuo sausio 1 dienos minimali mėnesinė alga bus padidinta iki 1000 litų. A. Butkevičius neatmetė galimybės, kad iki kadencijos pabaigos šis skaičius gali pasiekti ir neregėtas aukštumas. Gal bus 1700 „Mes visada turim galvot apie žmones. Minimali mėnesinė alga ...

  • Foto konkursas
  • Apie ką svajoja "4 Roses"?  • Iki renginio "Lietuvos Garbė 2016" liko
  • Nominuok žygdarbį čia  • Foto konkursas!
  • #PhilipsAutoCurler
  Šeštadienis, 2016 m. vasario 13 d.
  Alytus
  +4
  4.5 m/s
  Kaunas
  +4
  2.2 m/s
  Vilnius
  +3
  4.5 m/s
  Panevėžys
  +3
  4.5 m/s
  Klaipėda
  +3
  -
  Šiauliai
  +3
  2.2 m/s
  Utena
  +4
  4.5 m/s

  Vilnius

  weather value Snow changing to rain
  +3
  weather value Snow changing to rain
  Toks jausmas lyg būtų 0

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1
  • Remejas1-apacia
  Vytis
  Šeštadienis, 2016 m. vasario 13 d.
  Alytus
  +4
  4.5 m/s
  Kaunas
  +4
  2.2 m/s
  Vilnius
  +3
  4.5 m/s
  Panevėžys
  +3
  4.5 m/s
  Klaipėda
  +3
  -
  Šiauliai
  +3
  2.2 m/s
  Utena
  +4
  4.5 m/s

  Vilnius

  weather value Snow changing to rain
  +3
  weather value Snow changing to rain
  Toks jausmas lyg būtų 0