Liga (nuotr. freedigitalphotos.net)

Liga (nuotr. freedigitalphotos.net)

Įvairiausios ligos sukausto ne tik garbaus amžiaus žmones – jos gali užklupti ir jauną. Žmogui gali tekti gulėti lovoje, pasikliaunant tik kitų pagalba. Ligų, paguldančių į patalą, priežastys – įvairios. Tai gali būti kitų susirgimų pasekmės, kartais kaltos traumos arba tiesiog ligų apsunkinta senatvė. Bet kokiu atveju, tokie ligoniai negali laisvai judėti, jiems reikalinga ypatinga priežiūra.

Labai dažnai užklupus bėdai žmonės būna jai nepasiruošę. Neaprašysime visų subtilybių, kaip rūpintis tokiu ligoniu, bet pagrindinėmis pasidalysime.

Pradžiai reikia apsirūpinti gerumu, gailestingumu, tikėjimu, kantrybe, moralinėmis ir fizinėmis jėgomis.

Gyd. Almantė-Judita Šulgienė-Rabikauskienė, savo mokomojoje knygoje „Slaugos pagrindai“ (Kaunas, 2007), rašo, kad slaugant ligonį tikėtina abipusė nervinė įtampa. Ypač tiems, kuriems trūksta magnio: žmonės jaučia niekuo nepaaiškinamą nerimą, stresą, širdies ritmo sutrikimą, raumenų mėšlungį, pirštų galiukų tirpimą, gali svaigti galva, ūžti ausyse, atsirasti nuolatinis nuovargis. Kaip teigia gydytoja, magnio trūkstant ilgesnį laiką, gali vystytis aterosklerozė, o iš organizmo pasišalinęs kalcis gali sutrikdyti širdies darbą, sukelti pykinimą. Todėl, pastebėjus šiuos požymius, būtina pranešti gydytojui ir vykdyti visus jo nurodymus. Gydytojas pakoreguos ligonio mitybą ir skirs vartoti maisto papildus su magniu. Be to, kasdien su maistu ligonis turėtų gauti angliavandenių, riebalų ir baltymų, vitaminų ir mineralų.

Antra, ko būtinai reikės, – tai pagalbinės priemonės ir medikamentai, be kurių neįmanoma gulinčių ligonių priežiūra. Pagalbinėms priemonėms priklauso neperšlampami paklotai, sauskelnės, vata, specialus tuštinimosi dubuo.

Paklotai būtini, norint apsaugoti paklodes nuo peršlapimo netikėtose situacijose keičiant įklotus, jie taip pat dedami po paklode, kad nesudrėktų lovos čiužinys. Tam geriausiai tinka neperšlampantys paklotai 60x90 cm dydžio. Vienam gulinčiam ligoniui per mėnesį prireiks daugiau kaip 30 vnt. paklotų.

Sauskelnės jei žmogus kenčia nuo šlapimo nelaikymo, padeda sulaikyti/sugerti šlapimą ir neutralizuoja nemalonų kvapą. Jos parenkamos pagal dydį, tvirtinimo mechanizmą ir pagal reikiamą sugerti drėgmės kiekį. Išsamią informaciją turėtų suteikti gydytojas arba vaistininkas. Vidutiniškai mėnesiui reikia įsigyti apie 70–90 sauskelnių.

Vata bus reikalinga gaminti tamponams, kuriais pavilgytais kamparo tirpale, valysite odos plotelius.

Specialaus dubens reikės ligoniui šlapinantis ir tuštinantis. Renkantis tuštinimosi dubenį (basoną) svarbu, kad jis nebūtų šaltas. Todėl geriausiai tiks plastmasinis. Prieš paduodami tokį dubenį ligoniui, jį reiktų pašildyti iki kambario temperatūros. Svarbi yra ir patogi basono forma.

Pragulos

Ši labai skausminga ir pavojinga problema, tai spaudžiamos kūno vietos audinių apmirimas, sutrinkus jų vietinei kraujotakai. Pragulos dažniausiai atsiranda ties kryžkauliu, šlaunikaulio gumburais tiems ligoniams (ypač pagyvenusiems), kurie ilgai guli ir negali vartytis. Kartais pragulos susidaro odoje, ją spaudžiant gipso tvarsčiui, protezui, ortopediniam aparatui, gali atsirasti ir burnos ertmėje, turint nepatogų burnos protezą. Jos būna paviršinės, pažeidžiančios tik odą ir giliosios, sužalojančios dar ir poodinį ląstelyną kartu su raumenimis.

Kadangi beveik visiems gulintiems ligoniams yra pragulų susidarymo rizika, todėl reikia apsirūpinti pagalbiniais medikamentais. Tai kamparo tirpalas, džiovinantys, cinko turintys tepalai, atkuriantys ir saugantys odą tepalai ir geliai. Žinoma, visus šiuos preparatus būtina suderinti su gydytoju.

Kamparo tirpalas naudojamas pragulų profilaktikai, valant tuos odos plotus, ant kurių žmogui tenka ilgiausiai gulėti. Odą atkuriantys tepalai tinka po to, kai odą nusausinote kamparo tirpalu.

Kad gali susidaryti pragulos ir dėl to suirti odos audinys pastebėsite iš odos patamsėjimų, paraudimų. Dažniausiai tokie patamsėjimai gali atsirasti tose vietose, kur kaulai yra arčiausiai kūno paviršiaus (kryžkaulio, kulnų srityje ir kt.) ir labiausiai slegia paviršinius audinius, bei tose srityse, kurios remiasi sėdint ar gulint.

Jei pragula jau formuojasi, stebėkite, kad ligonis negulėtų ant raustančios odos, nemasažuokite odos paraudimo, tikėdamiesi pagerinti kraujotaką. Taip tik dar labiau sužalosite pažeistus audinius.

Stenkitės sumažinkite spaudimą į audinius, keisdami ligonio pozą. Gulintį ligonį vartykite kas dvi valandas nuo vieno šono ant kito arba ant nugaros ir, kaskart keisdami kūno padėtį apžiūrėkite ligonio odą, ar nėra paraudimų, palaikykite ją švarią, sausą, venkite nubrozdinimų.

Gulinčių, turinčių šlapinimosi problemų, ligonių kūno odos priežiūrai dabar siūloma įvairių specialių priemonių, bet privalu nepamiršti pačios pigiausios profilaktikos priemonės – ligonį nuolat apiplauti šiltu vandeniu ir muilu, kurio pH yra neutralus. Jei nėra sąlygų plauti visą kūną, naudokite valomuosius kremus ar putas (jie sukuria apsauginį odos sluoksnį) ir valomąsias servetėles. Stenkitės dažniau pakeisti patalynę, išlyginkite jos raukšles.

Parašyk komentarą
  Skaityti komentarus (2)
  Komentuoti

  Sveikas kūnas

  Mariah Carey koncertas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
  Kelias į sėkmę: neįtikėtini pasaulio sėkmingųjų miego įpročiai 2016.04.28 07:50 Užimtiems, sėkmingiems žmonėms miegas yra labai svarbus. Taigi tuomet, kai kalbama apie jų miegą, jie daro viską, kad tik nemiga, knarkimas, darbe patirtas stresas ar dar kas nors nesutrikdytų jų miego. Net jei tai reiškia, kad reiks susikurti keistus miegojimo įpročius ar snausti dienos metu. Ir štai pavyzdžiai, kuriais ...
  Liga (nuotr. Fotolia.com)
  Skydliaukės vėžys – liga, kuri nebelaikoma vėžine? 2016.04.28 07:23 Dvidešimt keturių gydytojų grupė iš septynių šalių perklasifikavo tam tikrus skydliaukės navikų tipus kaip nebe vėžinius. Iš pirmo žvilgsnio tai gali pasirodyti ne itin svarbi žinia, tačiau ši naujiena žmonija labai reikšminga. Žmonėms išgirdus skydliaukės vėžio diagnozę psichologine prasme tai ypatingai bauginanti ir ...
  Perdirbta mėsa (nuotr. Fotolia.com)
  Naujausias tyrimas: nustatyta, kokį vėžį sukelia perdirbta mėsa 2016.04.27 22:00 Naujausias dviejų didžiulių mokslininkų grupių atliktas tyrimas vėl susiejo perdirbtą mėsą, įskaitant ir visų labai mėgstamą rūkytą šoninę, su vėžiu, rašo businessinsider.com. Atrodo, kad istorija jau kažkur girdėta – ir jūs tikrai neklystate. Praėjusių metų spalį Pasaulio sveikatos organizacija paviešino tyrimų ...
  Kate Middleton (nuotr. Vida Press)
  Kate Middleton dieta: valgyk ir sportuok kaip kunigaikštienė 2016.04.27 17:00 Visas pasaulis neatitraukia akių nuo kunigaikštienės Kate Middleton, kuri žavi elegancija, grožiu, jaunyste. Visgi dėl nepriekaištingos figūros ir švytinčios odos viena garsiausių pasaulyje mamų labai stengiasi. Ką valgo ir kaip sportuoja karališkosios šeimos atstovė? Kate Middleton sporto taisyklės: Visada lauke Kadangi ...
  Krūties vėžys (nuotr. YouTube)
  Apsisaugokite nuo mirties: būdai atpažinti krūties vėžį 2016.04.27 14:32 Krūties vėžys kiekvienais metais nusineša tūkstančio moterų gyvybes. Ir nors damos yra įspėjamos apie esamą riziką ir būtinybę tikrintis, dažna labai atsainiai reaguoja į medikų raginimus. Daktarai sutaria, jog nuo mirtinos ligos galima apsisaugoti ne tik dažnais apsilankymais pas šeimos daktarą, bet ir asmenine patikra.

  Penktadienis, 2016 m. balandžio 29 d.
  Alytus
  +2
  -
  Kaunas
  +11
  -
  Vilnius
  +12
  -
  Panevėžys
  +1
  -
  Klaipėda
  +11
  -
  Šiauliai
  +11
  -
  Utena
  0
  -

  Vilnius

  weather value Chance of afternoon showers
  +12
  weather value Chance of afternoon showers
  Toks jausmas lyg būtų +1

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1
  • Remejas1-apacia
  LKL
  A-lyga
  Vytis
  Penktadienis, 2016 m. balandžio 29 d.
  Alytus
  +2
  -
  Kaunas
  +11
  -
  Vilnius
  +12
  -
  Panevėžys
  +1
  -
  Klaipėda
  +11
  -
  Šiauliai
  +11
  -
  Utena
  0
  -

  Vilnius

  weather value Chance of afternoon showers
  +12
  weather value Chance of afternoon showers
  Toks jausmas lyg būtų +1