Maoriai (nuotr. SCANPIX)

Maoriai (nuotr. SCANPIX)

Po ilgus metus trukusių Naujosios Zelandijos nusiskundimų, Prancūzijos pareigūnai Naujajai Zelandijai grąžino 20 mumifikuotų maorių karių galvų.Pirmadienį vykusi šių tatuiruotų galvų perdavimo ceremonija vyko Quai Branly muziejuje, Paryžiuje.

Dauguma galvų į prancūzų jūreivių rankas pateko dar XVIII – XIX amžiuje. Jos buvo saugomos įvairiose Prancūzijos muziejuose kaip vertingi ir įdomūs eksponatai, atkleidžiantys kultūrinius šios tautos, gyvenančios Naujojoje Zelandijoje, bruožus ir tradicijas.Dėl galvų grąžinimo Naujoji Zelandija į Prancūziją pirmąkart kreipėsi dar 9 dešimtmetyje, tačiau tik po daugiau nei dviejų dešimtmečių, 2010 metais, Prancūzijoje buvo priimti atitinkami įstatymai, leidžiantis jas perduoti kultūriniams savininkams., rašoma bbc.co.uk.

„Mes pagaliau užverčiame klaikų kolonijinės istorijos puslapį ir atverčiame naują – draugystės ir abipusio bendradarbiavimo“, –  ceremonijos metu metaforiškai kalbėjo Prancūzijos kultūros ministras Fredericas Mitterandas.

Maorių vadovai šia proga taip pat surengė ceremoniją.

„Jūs taip ilgai prabuvote Prancūzijoje, bet šiandien mes jau galime pargabenti jus namo, į Aotearoa (maorių kalba šis pavadinimas reiškia Naująją Zelandiją)“, – lyg kreipdamasis į grąžinamas vertybes, kalbėjo maorių vyresnysis Derekas Lardelli.

Mumifikuotos tatuiruotos galvos, vadinamos „mokomokai“, perdavimo ceremonijoje viešai parodytos nebuvo. Jos bus sugrąžintos atitinkamai kiekviena savo genčiai, kur bus palaidotos pagal visas vietos tradicijas.

Maoriai tradiciškai saugodavo genties galvas kaip karo trofėjus, prieš tai jas mumifikuodavo, kad šios išlaikytų savyje dvasią.

Toks išskirtinėmis tatuiruotėmis, rodančiomis mirusiojo rangą bendruomenėje, puoštas grobis buvo ypač vertinamas tarp vakariečių tyrinėtojų.

Skaityti komentarus 6 Parašyk komentarą


  Australija

  Kelionės po Australiją akimirkos (nuotr.KGStudio.lt)
  Aplink Australiją per 12 dienų: spalvingasis Melburnas ir ne tik (V) (1) 2014.01.10 10:14 Pamatėm Melburną ir jo šimtus jo upėse irkluojančių studentų. Aplankėme Melburno parkus, apžiūrėjome bažnyčių ir pastatų architektūrą. Vėliau užkilome į 88-ąjį „Eureka Tower“ aukštą – aukščiausiąjį Melburno turistams skirtą pastatą… Aštunta diena – Melburnas (pirmadienis) Ryte šalia hostelio radau labai pigią ...
  Nuodingas šimtakojis (nuotr. imgur.com)
  37 nuotraukos, įrodančios, kad Australija – beprotiškiausia vieta pasaulyje (III) (3) 2014.04.07 22:55 Pabandykime suskaičiuoti, kiek Australija turi įvairiausių būdų vietos gyventojams galabyti. Tęsinys  13. Svirpliai. Gamta kažkur padarė didelę klaidą. 12. Gigantiški nuodingi šimtakojai. 11. Milžiniškas įsiutęs kazuaras. 10. Paslaptinga milžiniška medūza. 9. Turbūt nuodingiausias padaras visoje Australijoje ...
  Australija (nuotr. Organizatorių)
  Nepamirštama kelionė po Australiją su Jekaterina: tai mano pirmųjų kartų šalis (II) 2014.04.06 22:39  Astra Petkūnaitė | KelioniuManija.lt Australijoje pirmą kartą... …Jekaterina nardė, skraidė sklandytuvu, bandė „pabalnoti“ banglentę, grojo aborigenų muzikos instrumentu „didgeridoo“, matė driežą, „susipažino“ su medūza, įsigijo automobilį.... „Turbūt pats nuostabiausias mano patyrimas buvo skrydis ...
  Gigantiški krokodilai (nuotr. SCANPIX)
  37 nuotraukos, įrodančios, kad Australija – beprotiškiausia vieta pasaulyje (II) 2014.04.06 18:34 Pabandykime suskaičiuoti, kiek Australija turi įvairiausių būdų vietiniams gyventojams galabyti. Tęsinys 25. Krokodilai ten, kur turėtų plaukioti žmonės. 24. Krokodilai upeliuose. 23. Krokodilai gatvėse. 22. Virškinami gyvačių krokodilai. 21. Gigantiški krokodilai. 20. Paralyžių sukeliančios erkės. Prieš ir po ...
  Australija (nuotr. SCANPIX)
  Nepamirštama kelionė po Australiją su Jekaterina: tai mano pirmųjų kartų šalis (I) (1) 2014.04.05 21:46 Astra Petkūnaitė | KelioniuManija.lt „Kai buvau dar vaikas, valandų valandas prasėdėdavau prie televizoriaus ekrano, žiūrėdama laidas apie tolimų kraštų gyvūniją, keliones, džiungles ir žmones, vis dar nepasiglemžtus civilizacijos.
  • Foto konkursas!
  • #PhilipsAutoCurler


  • Iki renginio "Lietuvos Garbė 2016" liko
  • Nominuok žygdarbį čia
  Sekmadienis, 2016 m. vasario 7 d.
  Alytus
  +1
  4.5 m/s
  Kaunas
  +1
  4.5 m/s
  Vilnius
  +1
  4.5 m/s
  Panevėžys
  +1
  4.5 m/s
  Klaipėda
  +2
  4.5 m/s
  Šiauliai
  +1
  4.5 m/s
  Utena
  +1
  4.5 m/s

  Vilnius

  weather value Mostly clear
  +1
  weather value Mostly clear
  Toks jausmas lyg būtų +1

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1
  • Remejas1-apacia
  Vytis
  Sekmadienis, 2016 m. vasario 7 d.
  Alytus
  +1
  4.5 m/s
  Kaunas
  +1
  4.5 m/s
  Vilnius
  +1
  4.5 m/s
  Panevėžys
  +1
  4.5 m/s
  Klaipėda
  +2
  4.5 m/s
  Šiauliai
  +1
  4.5 m/s
  Utena
  +1
  4.5 m/s

  Vilnius

  weather value Mostly clear
  +1
  weather value Mostly clear
  Toks jausmas lyg būtų +1