Paminklas A. Brazauskui (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Dačkaus)

Paminklas A. Brazauskui (nuotr. Fotodiena.lt/Roberto Dačkaus)

Šiandien minimos pirmojo atkurtos nepriklausomos Lietuvos prezidento Algirdo Mykolo Brazausko mirties metinės.

Sekmadienį minint prezidento Algirdo Mykolo Brazausko pirmąsias mirties metines ant jo kapo Antakalnio kapinėse Vilniuje atidengtas paminklas. Ant A.M.Brazausko kapo Antakalnio kapinėse įrengta granitinė platforma ir pailgas pjedestalas su metaline prezidento galva.

Lėšas paminklui pastatyti skyrė Vyriausybė.

Eidamas 78-uosius metus  A. Brazauskas po ilgos ir sunkios ligos mirė 2010 m. birželio 26 d. Valstybinių laidotuvių metu liepos 1 d. prezidentas Amžinojo poilsio atgulė Vilniaus Antakalnio kapinėse.

Į paskutinę kelionę prezidentą išlydėjo ir su juo atsisveikino aukščiausi šalies pareigūnai, prezidentė Dalia Grybauskaitė, prezidentas Valdas Adamkus. Pagerbti A. M. Brazausko į Lietuvą atvyko ne vienas užsienio šalies vadovas. Visuomenės atsisveikinimui buvo skirtos dvi dienos – per jas į prezidentūros Kolonų salę su gėlėmis rankose suplūdo keli tūkstančiai žmonių.

2000 m. A. Brazausko vardu buvo pavadinta Kaišiadorių 1-oji vidurinė mokykla.

Po mirties A. Brazausko atminimui 2010 m. rugsėjo 24 d. Rokiškyje, ant namo (Laisvės g. 7), kuriame jis gimė, buvo atidengta memorialinė lenta. 2011 m. vasario 14 d. memorialinė lenta atidengta Vilniuje, ant LSDP centrinės būstinės (Barboros Radvilaitės g. 1).

A. Brazausko vardą gavo ir viena iš Lietuvos Respublikos Seimo salių.

Minint pirmąsias A. Brazausko mirties metines, Vilniaus Antakalnio kapinėse 12 val. vyks atminimo ceremonija ir bus atidengtas prezidentui skirtas paminklas, kurį iš plieno sukūrė marijampolietis skulptorius Kęstas Balčiūnas.

15 val. bus aukojamos Šv. mišios Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje Vilniuje.

Prezidento A. Brazausko biografija:

A. Brazauskas gimė 1932 m. rugsėjo 22 d. Rokiškyje. Vidurinę mokyklą baigė Kaišiadoryse. Tuometiniame Kauno politechnikos institute jis įgijo inžinieriaus hidrotechniko specialybę.

A. Brazauskas vadovavo Kauno hidroelektrinės statybai, 1965-aisiais buvo paskirtas statybinių medžiagų pramonės ministru, po poros metų pradėjo dirbti Valstybės planavimo komiteto pirmininko pavaduotoju. Vėliau tapo LKP CK sekretoriumi pramonės klausimais, buvo atsakingas už energetiką.

1988-aisiais A. Brazauskas išrinktas LKP CK pirmuoju sekretoriumi. Jo kandidatūrą postą rėmė nacionalinio išsivadavimo judėjimas – Sąjūdis. LKP 1989-aisiais atsiskyrė nuo SSRS Komunistų partijos.

A. Brazauskas nepriklausomybės metais buvo vienas populiariausių politikų. Jis  – pirmasis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos prezidentas, išrinktas 1993 m. vasario 14 d.

Kaip prezidentas (1993-1998) ar premjeras (2000–2006) A. Brazauskas vadovavo šaliai maždaug dvylika iš dvidešimties nepriklausomybės metų.

Iš aktyvios politikos A. Brazauskas buvo pasitraukęs 1998–2001 metais, joje taip pat nebedalyvauja nuo 2007-ųjų.

Su A. Brazausku siejamas Lietuvos kelias į ES ir NATO. 1994 m. jis parašė laišką NATO generaliniam sekretoriui dėl Lietuvos priėmimo į Aljansą. 1995 m. Lietuva pareiškė ketinimą tapti Europos Sąjungos nare.

2003 m. balandį Atėnuose premjeras A. Brazauskas pasirašė stojimo į Europos Sąjungą sutartį. 2004 m. kovą Vašingtone jis dalyvavo Lietuvos prisijungimo prie NATO sutarties ceremonijoje.

Jaunystėje A. Brazauskas sportavo: stūmė rutulį, buriavo. Garsėjo kaip aistringas medžiotojas.

A. Brazauskas apdovanotas aukščiausiais Lietuvos Respublikos apdovanojimais: Vytauto Didžiojo ordino Didžiuoju kryžiumi; Vytauto Didžiojo ordinu su aukso grandine; Lietuvos nepriklausomybės medaliu. Jis taip pat yra pagerbtas daugelio užsienio valstybių aukščiausiais apdovanojimais, tarp jų – Rusijos Garbės ordinu.

Algirdo Brazausko gyvenimo akimirkos:

Prezidento A. Brazausko laidotuvės:

Susiję straipsniai:

Mirė prezidentas Algirdas Brazauskas

G.Vagnorius: A.Brazauskas premjeru norėjo būti dar 1998-aisiais

H. Klinton: A. Brazauskas suvaidino labai svarbų vaidmenį nepriklausomybės judėjime

B.Genzelis: A.Brazauskas liks protingo prisitaikėliškumo simboliu

A. Brazauskas nebuvo pilkas žmogus

A. Butkevičius: A. M. Brazauskas save atidavė už Lietuvos nepriklausomybę

A. Vinkus: A. M. Brazauskas labai norėjo gyventi

Prezidentas Algirdas Brazauskas išėjęs, meilė ir mintys liko

A.Brazauskas amžinojo poilsio atgulė rožių jūroje

BBC: A. Brazauskas – viena skaudžiausių besibaigiančių metų netekčių

 


Parašyk komentarą
  Skaityti komentarus (13)
  Komentuoti

  Aktualijos

  Rytų Lietuvoje – išskirtinės karių pratybos (KASP nuotraukos)
  Kariuomenės kūrėjai kovoja dėl stogo virš galvos 2016.05.05 07:12 Šią savaitę valstybės įmonė Turto bankas viešuose aukcionuose pardavinėja beveik pusšimtį butų Vilniuje ir kituose šalies miestuose, kuriuose iki šiol gyvena atsargos karių – Lietuvos kariuomenės kūrėjų – šeimos, rašo dienraštis „Lietuvos žinios“. Pasak dienraščio, skirdama tarnybinius butus kariškių šeimoms prieš daugiau ...
  Gyvųjų Maršo dalyvių procesija (nuotr. Fotodiena.lt)
  Vilniuje – kasmetinė eisena pagerbiant Holokausto aukas 2016.05.05 07:08 Vilniuje ketvirtadienį rengiama kasmetinė eisena pagerbiant Holokausto aukas - Gyvųjų maršas, bus pagerbti ir žydų gelbėtojai. Eisena popiet prasidės nuo Panerių geležinkelio stoties iki Panerių memorialo, kur vyks aukų atminimo ceremonija - šiuo keliu ėjo Vilniaus geto kaliniai, prieš juos nužudant Panerių miške.
  Dalia Grybauskaitė (nuotr. Scanpix)
  Seimas spręs, ką daryti dėl prezidentės vetuotų BK pataisų 2016.05.05 07:07 Seimas ketvirtadienį spręs, kaip elgtis dėl prezidentės Dalios Grybauskaitės vetuotų Baudžiamojo kodekso pataisų, kurios numatytų atsakomybę už neviešų teismo posėdžių medžiagos paskelbimą. Šalies vadovė praėjusią savaitę grąžino Seimui pataisas, kurios už uždarame teismo posėdyje nagrinėjamos ar išnagrinėtos bylos ...
  BPC (nuotr. PAGD) (nuotr. Balsas.lt)
  Į Šešupės upę teka neaiškios kilmės naftos produktai 2016.05.04 21:34 Trečiadienio vakarą apie 21 valandą bendruoju pagalbos telefonu gautas pranešimas, kad kad Marijampolės savivaldybėje, Šunskų seniūnijoje, Lūginės kaime į Šešupės upę teka neaiškios kilmės naftos produktai. įvykio vietą išsiųstos Marijampolės APGV pajėgos.
  Vyras (nuotr. Fotolia.com)
  Kodėl lietuviai vyrai miršta anksčiausiai Europoje? 2016.05.04 21:10 Lietuviai kalbėdami apie savo amžių ir prognozuodami, kokio tikisi sulaukti, dideliu optimizmu netrykšta. Ilgų gyvenimo metų tautiečiams, deja, nežada ir statistika. Ypač vyrams.   „Šiandien vyrų vidutinė amžiaus trukmė yra trumpiausia visoje Europos Sąjungoje. Ji siekia vos 68,4 metų. Ir tai mažiausia ...
  Ketvirtadienis, 2016 m. gegužės 5 d.
  Alytus
  +19
  2.2 m/s
  Kaunas
  +19
  2.2 m/s
  Vilnius
  +19
  2.2 m/s
  Panevėžys
  +19
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +18
  2.2 m/s
  Šiauliai
  +19
  2.2 m/s
  Utena
  +19
  2.2 m/s

  Vilnius

  weather value A few clouds
  +19
  weather value A few clouds
  Toks jausmas lyg būtų +7

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1
  • Remejas1-apacia
  LKL
  A-lyga

  Ketvirtadienis, 2016 m. gegužės 5 d.
  Alytus
  +19
  2.2 m/s
  Kaunas
  +19
  2.2 m/s
  Vilnius
  +19
  2.2 m/s
  Panevėžys
  +19
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +18
  2.2 m/s
  Šiauliai
  +19
  2.2 m/s
  Utena
  +19
  2.2 m/s

  Vilnius

  weather value A few clouds
  +19
  weather value A few clouds
  Toks jausmas lyg būtų +7