1963 metais Valentina Tereškova tapo pirmąja moterimi-kosmonaute (The100.ru nuotr.)

1963 metais Valentina Tereškova tapo pirmąja moterimi-kosmonaute (The100.ru nuotr.)

Šiandien atrodo neįtikėtina, kad prieš kelis šimtmečius daugeliu atžvilgiu moterys buvo apribotos. Pagrindinės jų užduotys buvo namų ūkio tvarkymas, vaikų auklėjimas, bet jokiais būdais ne tarnavimas kariuomenėje, verslas ir skrydžiai į kosmosą. Visą padėtį pakeitė pačios moterys. Savo ištverme, atkaklumu ir noru būti lygiomis su vyrais.

1766 metai. Pirmoji moteris, keliavusi aplink pasaulį, buvo Jeanne Baret. Žinoma tai, kad persirengusi vyru ir pasivadinusi Jeanu Baret, mergina įsidarbino įžymaus prancūzų botaniko Philiberto Commersono tarnaite. Artimiausiu metu prancūzų mokslininkas turėjo vykti į kelionę aplink pasaulį. Apie tai sužinojusi ir norėdama patekti į komandą, mergina ryžosi tokiam melui.

Jos noras išsipildė ir kartu su tyrėjų grupe ji išvyko į turnė. Ekspedicijos metu J. Baret pasirodė išties didvyriškai. Pagal vieną iš versijų, jos paslaptis liko neatskleista iki pat atvykimo į Taičio salą, kur moterį demaskavo čiabuviai. Pagal kitą versiją, P. Commersonas atskleidė merginos paslaptį dar prieš išplaukiant, tačiau paėmė ją kartu kaip meilužę. Galų gale, merginą demaskavo laive buvęs gydytojas.

Bet kokiu atveju, merginos paslaptis į viešumą išlindo. Po to, kai buvo nustatyta, kad laive yra moteriškos giminės atstovė, laivo kapitonui buvo sunku ginti moterį nuo jūreivių, besikėsinančių į jos garbę, todėl J. Baret buvo priversta išlipti iš laivo Mavrikijos saloje ir į Prancūziją sugrįžti kitu laivu.

1849 metai. Anglė Elizabeth Blackwell tapo pirmąja pasaulyje moterimi, gavusia gydytojo diplomą. Ji ilgai savarankiškai studijavo mediciną, o jos bandymai įstoti į universitetą buvo bergždžiais – absoliučiai visos JAV medicinos mokyklos jos paraiškas atmesdavo. Vienintelis medicinos koledžas nedideliame miestelyje prie Niujorko tapo išimtimi – čia administracija paskelbė apie E. Blaskwell ketinimus studentams ir jie turėjo balsuoti. Studentai, manydami, kad tai tik lošimas, balsavo „už“.

Galiausiai E. Blackwell kuo puikiausiai baigė koledžą (jos pažymiai buvo patys geriausi visame kurse) ir įkūrė medicinos kursus moterims. Vėliau E. Blackwell tapo dėstytoja viename geriausių Didžiosios Britanijos universitetų.

1870 metai. Amerikietė Ada Kepley buvo pirmoji moteris, gavusi teisininkės diplomą. Vėliau ji tapo viena iš sufražisčių judėjimo įkūrėjų, kurios kovojo už rinkimų ir kitų teisių suteikimą moterims.

1890 metai. Jeanne Lanvin buvo pirmoji moteris-dizainerė, įkūrusi skrybėlių dirbtuvę. 23 metų mergina siuvo originalius galvos apdangalus ir pardavinėjo juos savo parduotuvėlėje. Tačiau pasaulinės šlovės J. Lanvin susilaukė vėliau, kai pradėjo siūti užsakovėms drabužius. 20-ųjų viduryje ji buvo viena labiausiai pasaulyje pripažintų aukštosios mados dizainerių.

Jos siūvami apdarai greitai tapo aukščiausios klasės ir kastos požymiu: Lanvin suknelėmis pasipuošusios moterys tekėdavo, buvo karūnuojamos, filmuojamos įvairiuose filmuose.

Skaityti komentarus 3 Parašyk komentarą


  Užsienis

  Žemės drebėjimas Taivane (nuotr. SCANPIX)
  Mirtinas žemės drebėjimas Taivane: žuvo žmonės, virto daugiaaukščiai pastatai (1) 2016.02.06 08:50 Galingas žemės drebėjimas Taivane pirmosiomis šeštadienio valandomis sugriovė 16-17 aukštų gyvenamąjį kompleksą, kuriame buvo pilna žmonių, susirinkusių sutikti Naujų metų pagal mėnulio kalendorių; žuvo mažiausiai septyni, po griuvėsiais gali būti dar aštuoni, išgelbėti 249 gyvi žmonės, dešimtys išvežti į ligoninę.   ...
  JAV policija (nuotr. SCANPIX)
  Jungtinėse Valstijose – nauja Boni ir Klaido istorija 2016.02.06 12:25 Jungtinėse Valstijose penktadienį liepto galą priėjo pora, kuri nusikaltimais trijose valstijose sulaukė palyginimų su legendiniais nusikaltėliais Bonnie (Boni) ir Clyde'u (Klaidu). 30-mečiai Blake'as Fitzgeraldas ir Brittany Harper Eskambijos apygardoje Floridoje spruko nuo policijos automobiliu, paskui – bėgte, kol ...
  Tikri laimės kūdikiai: du vyriškai po kraupių avarijų liko gyvi
  Laimės kūdikių istorijos: du vyriškai liko gyvi po baisiausių avarijų 2016.02.06 11:29 Internete plinta dviejų avarijų Kinijoje vaizdo įrašai, o per jas nukentėję vyriškiai jau pakrikštyti tikrais laimės kūdikiais. Jų išgyventos avarijos ir patirti smūgiai išties atima kvapą. Juk kai kas stipriai susižaloja nukritęs nuo kėdės ar iškritęs iš lovos, o jie atsipirko smulkiais sužeidimais tuomet, kai atsidūrė ...
  Socialinis tinklas (nuotr. Fotolia.com)
  „Twitter“ paskelbė karą teroristams 2016.02.06 09:08 Socialinis tinklas „Twitter“ penktadienį paskelbė, kad aktyviau šalinant „teroristinį turinį“ iš šios populiarios platformos, buvo užblokuota daugiau kaip 125 000 paskyrų, kurių dauguma yra susiję su grupuote „Islamo valstybė“.   Nuo 2015-ųjų vidurio „įšaldytos“ paskyros „grasino teroro aktais arba juos propagavo“, ...
  Taiklus metimas: ministras gavo antausį nuo... vibratoriaus (nuotr. YouTube)
  Taiklus metimas: ministras gavo antausį nuo... vibratoriaus 2016.02.05 22:03 Naujosios Zelandijos finansų ministro veidą išmušė raudonis po to, kai į jo veidą atsitrenkė rožinis vibratorius pokalbio su žurnalistais metu. Kartais politikų gyvenimas tikrai būna kupinas iššūkių ir netikėtumų. Vibratorių į ministro veidą paleido medicinos sesuo Josie Butler. Mesdama objektą ji šūktelėjo, kad tai ...
  • Foto konkursas!
  • #PhilipsAutoCurler


  • Iki renginio "Lietuvos Garbė 2016" liko
  • Nominuok žygdarbį čia
  Šeštadienis, 2016 m. vasario 6 d.
  Alytus
  +3
  4.5 m/s
  Kaunas
  +3
  4.5 m/s
  Vilnius
  +3
  4.5 m/s
  Panevėžys
  +3
  4.5 m/s
  Klaipėda
  +4
  4.5 m/s
  Šiauliai
  +2
  4.5 m/s
  Utena
  +3
  4.5 m/s

  Vilnius

  weather value Mostly cloudy
  +3
  weather value Mostly cloudy
  Toks jausmas lyg būtų +1

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1
  • Remejas1-apacia
  Vytis
  Šeštadienis, 2016 m. vasario 6 d.
  Alytus
  +3
  4.5 m/s
  Kaunas
  +3
  4.5 m/s
  Vilnius
  +3
  4.5 m/s
  Panevėžys
  +3
  4.5 m/s
  Klaipėda
  +4
  4.5 m/s
  Šiauliai
  +2
  4.5 m/s
  Utena
  +3
  4.5 m/s

  Vilnius

  weather value Mostly cloudy
  +3
  weather value Mostly cloudy
  Toks jausmas lyg būtų +1