2009.08.17 09:00
Tapytojas Vytautas Ciplijauskas. G. Žilinsko nuotr., 2003 m.

Tapytojas Vytautas Ciplijauskas. G. Žilinsko nuotr., 2003 m.

V. Ciplijauskas priklauso kartai, išgyvenusiai Nepriklausomos Lietuvos kultūrinį pakilimą, sovietinę okupaciją, karą ir tremtį.

Biografija

Vytautas Ciplijauskas gimė 1927 m. vasario 2 d. Marijampolės apskrities Šunskų bažnytkaimyje. Tėvo broliai buvo inteligentai: vienas - kunigas, kitas - gydytojas. Tėvai turėjo keturiasdešimt trijų hektarų ūkį. Ciplijauskų šeimoje augo devyni vaikai - keturi broliai ir penkios seserys. Tėvas mirė būdamas 43 metų amžiaus. Vytauto mama po vyro mirties gyveno dar 50 metų ir viena užaugino vaikus.

Baigus mokyklą V. Ciplijausko pasirinktoji Kauno meno mokykla buvo uždaryta, todėl mokytis įstojo į Vilkaviškio kunigų seminariją. Bet greitai įsitikino, kad jo pašaukimas - tik dailė. Grįžęs namo dirbo ūkyje, giedojo bažnyčios chore, padėjo tvarkyti parapijos biblioteką.

1944 m. V. Ciplijauskas stojo į Kauno taikomosios dekoratyvinės dailės institutą studijuoti monumentaliosios tapybos ir vitražo. Jis iš karto buvo priimtas į ketvirtą kursą. Paaiškėjus, kad Vytautas Ciplijauskas, stodamas į institutą, neteisingai užpildė anketą - nuslėpė, kad jo brolis buvo išsiųstas kasti apkasų į Vokietiją ir iš ten negrįžo (o faktiškai buvo išėjęs į mišką partizanauti), kad tėvai buvo stambūs ūkininkai, jis buvo pašalintas iš instituto ir ištremtas iš Lietuvos. 1948-1958 m. V. Ciplijauskas praleido tremtyje, Krasnojarsko krašte, Irkutske. Grįžęs iš tremties, 1958 m. tęsė studijas Vilniuje, tuometiniame LTSR Valstybiniame dailės institute. Čia jo profesorius buvo Antanas Gudaitis.

Nuo 1961 iki 1976 metų V. Ciplijauskas dėstė kompoziciją M. K. Čiurlionio menų mokykloje. Per vasaros atostogas jis kartu su mokiniais vykdavo į etnografines ekspedicijas, padėjo kaupti mokyklos muziejaus liaudies meno kolekciją. Vėliau atsidėjo kūrybiniam darbui. Jis nuolat dalyvauja parodose, konkursuose, tarptautiniuose pleneruose.

Kūryba

V. Ciplijauskas į dailės areną atėjo 20 a. septintojo dešimtmečio pradžioje. Jis pasižymi įvairių žanrų tapybos darbais: kuria natiurmortus, peizažus, sudėtingas daugiafigūres kompozicijas, bet svarbiausia jo kūrybos sritis, kurioje jis pasiekė didžiausių aukštumų - tai portretas. Būtent portretuose giliausiai atsiskleidžia dailininko profesinė meistrystė, humanistinė nuostata, vertybinė orientacija, estetinis ir moralinis idealas, gebėjimas įžvelgti žmogaus sielą.

Geriausi jo portretai išsiskiria profesionaliu piešiniu, subtiliai atskleistu tapomų žmonių dvasiniu pasauliu, sodriai giliu spalvų deriniu, santūrumu, elegancija ir artistiškumu. Jo herojai dažniausiai dvasingos, kūrybingos asmenybės – menininkai: aktorė Rūta Staliliūnaitė, dirigentas Saulius Sondeckis, operos dainininkas Antanas Kučingis, dailininkai Antanas Gudaitis, Liudas Truikys, Bronius Uogintas, Viktoras Vizgirda, Kazys Varnelis, Gražina Didelytė, Birutė Žilytė, kompozitorius Vytautas Barkauskas, archeologė Marija Gimbutienė.

V. Ciplijauskas nutapė nemažai įvairių laikų istorinių asmenybių portretų: Vilniaus universiteto įkūrėjo Stepono Batoro, aušrininko Jono Basanavičiaus, Renesanso poeto Motiejaus Sarbievijaus, Karaliaučiaus universiteto profesoriaus Liudviko Rėzos, Katalikų bažnyčios palaimintojo Jurgio Matulaičio, vyskupo Motiejaus Valančiaus. V. Ciplijausko portretų galerijoje yra ir paprastų kaimo žmonių atvaizdų – liaudies menininkų Stanislovo Riaubos, Liongino Šepkos, dzūkų dainininkės Marės Kuodžiūtės-Navickienės portretai. Taip pat daugiafigūrės kompozicijos kaimo motyvais „Rusnės žvejai“, „Moterys ir jūra“, „Kuršių marių moterys“.

V. Ciplijausko kūriniai, pasižymi profesionalumu, žanrine įvairove, savita stiliaus raiška, subtilia, elegantiška tapyba. V. Ciplijauskas sukūrė portretų, natiurmortų, peizažų, figūrinių, teminių kompozicijų.

Be rinkinių Lietuvoje, po keliasdešimt V. Ciplijausko darbų yra Maskvoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, taip pat Švedijoje, Polio Sezano muziejuje Prancūzijoje.

Straipsniui naudoti informaciniai šaltiniai:

1. Vytautas Ciplijauskas. Kūrybos paroda: parodos katalogas. Vilnius, 2003, 39 p.

2. Vytautas Ciplijauskas. Vikipedijos internetinė enciklopedija.

3. Klusaitė, Lina. Portretas, kaip humaniškasis žmogaus idealas // XXI amžius.- Kaunas, 2003, Nr. 12(1116).

4. Nevčesauskienė, Nijolė. Vytauto Ciplijausko kūrinių vertės.

Straipsnis paimtas iš wiki principu kuriamos gyvos krašto enciklopedijos www.grazitumano.lt. Visą straipsnį galite rasti čia.

Parašyk komentarą
  Komentuoti

  Projektai

  Tomas Čyvas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)  (nuotr. Balsas.lt)
  Riaušių prevencijos ypatumai (4) 2012.10.09 13:36 Skaitau tekstą, kaip čia Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ruošėsi riaušėms prieš tris metus ir ką planavo. Jeigu aš ko nepainioju, tai buvęs (o gal ir vėl) konservatorių narys Povilas Malakauskas tuo metu ėjo Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovo pareigas – kažkada Šeškinės skyriuje buvo ...
  Tomas Čyvas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)  (nuotr. Balsas.lt)
  Pedofilija ir Europos Konstitucija (14) 2012.10.02 16:25 Paštan įkrito prezidentės Dalios Grybauskaitės spaudos tarnybos pranešimas: „Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė teikia Seimui ratifikuoti Europos Tarybos konvenciją dėl vaikų apsaugos nuo seksualinio išnaudojimo ir seksualinės prievartos. Ši Konvencija priimta 2007 m. spalio 25 d., bet Lietuva iki šiol ...
  T. Čyvas (nuotr. Balsas.lt)
  A. Kubiliaus plano aiškinimai (19) 2012.10.01 09:46 Po pirmosios glamūrinio, nulaižyto „agitpropo“ serijos, pavadinimu „Žmonių istorijos“, konservatoriai prie vieno nacionalinių dienraščių prikergė kitą savo agitacinį priedą „Asmenybės“. Negalima sakyti, kad leidinukai visiškai neinformatyvūs. Juose daug kas ras įvairių naudingų dalykų – madų, žuvies patiekalų receptų, ...
  Tomas Čyvas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)  (nuotr. Balsas.lt)
  Prezidentė D. Grybauskaitė atnašauja auka (3) 2012.09.28 14:42 Skaitau: „Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, baigdama darbo vizitą Jungtinėse Amerikos Valstijose, apsilankė ir padėjo gėlių prie memorialo Rugsėjo 11-osios teroro akto aukoms pagerbti. Šalies vadovė pabrėžė, jog ši vieta simbolizuoja visų karų, genocido ir teroro aukų atmintį. Tokie memorialai ir ...
       Tomas Čyvas(nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)        (nuotr. Balsas.lt)
  Pagiriamasis žodis kvailybei (6) 2012.09.15 09:08 Erazmas Roterdamietis, XV-XVI amžiaus mąstytojas, yra parašęs "Pagiriamąjį žodį kvailybei" ("Stultitiae Laus" - lot.). Knygoje šį reiškinį įkūnija teta kvailybė, kuri nuo pat pradžių pareiškia: "Trumpai sakant, be manęs jokia visuomenė ir joks ryšys tarp žmonių nebūtų malonus ir patvarus." Visi jai už viską šiame ...

  Naujausios TV3 Žinios

  Tikkurila namai
  Studijuok 2016
  Oras Lietuvos žemėlapyje
  Trečiadienis, 2016 m. birželio 1 d.
  Alytus
  +16
  2.2 m/s
  Kaunas
  +16
  2.2 m/s
  Vilnius
  +16
  2.2 m/s
  Panevėžys
  +16
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +16
  2.2 m/s
  Šiauliai
  +16
  2.2 m/s
  Utena
  +15
  2.2 m/s

  Vilnius

  Giedra
  +16
  Giedra
  Toks jausmas lyg būtų +16

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1-apacia
  Oras Lietuvos žemėlapyje
  Trečiadienis, 2016 m. birželio 1 d.
  Alytus
  +16
  2.2 m/s
  Kaunas
  +16
  2.2 m/s
  Vilnius
  +16
  2.2 m/s
  Panevėžys
  +16
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +16
  2.2 m/s
  Šiauliai
  +16
  2.2 m/s
  Utena
  +15
  2.2 m/s

  Vilnius

  Giedra
  +16
  Giedra
  Toks jausmas lyg būtų +16
  Į viršų