News Bridgepix nuotr.

News Bridgepix nuotr.

Kūčių vakarą Vakarinės žvaigždės kviečiami lietuviai nuo seno pagarbiai eina prie balto Kūčių stalo. Pabandykime ir šiemet nors šiek tiek priartėti prie senolių tradicijų.

Dažniausiai Kūčių stalui ruošiama 12 patiekalų - tiek buvo Kristaus apaštalų, metai turi 12 mėnesių, 12 valandą nakties gimė kūdikėlis Jėzus.

Kūčių stalas - šeimos jungtis - dengiamas vakarėjant, kai sutvarkyti, papuošti namai, šeima po pirties švariais drabužiais apsirengusi, o šeimininkė baigia ruošti valgius.

Visi valgiai dedami į mažus dubenėlius, nes Kūčių vakaro stalas - tai pasninko pabaiga, apogėjus - persivalgyti nevalia. Tai daugiau visos šeimos pabuvimas drauge, pašnekesiai apie nuveiktus darbus, apie šeimos vertybes, apie išėjusiuosius ir pan.

Laikantis papročių, reikėtų iš anksto pasirūpinti šieno, į kurį galima įmaišyti sausų mėtų, kad kvepėtų ir priviliotų gerųjų dvasių. Šieną galima paskleisti ant viso stalo arba padėti tik toje vietoje, kur stovės kryželis ir paplotėliai, bei uždengti balta linine staltiese. Galima šieno įdėti tik į lėkštutę ir uždengti plona balto audinio skiautele. Tai simbolizuoja ėdžias, į kurias buvo paguldytas kūdikėlis Jėzus.

Stalą turėtų dengti visa šeima. Stalo viduryje šeimininkė deda paplotėlius ir kryželį, o šeimininkas - suraikytą duoną. Arčiau vidurio reiktų padėti žirnius, pupas, o kitiems valgiams vietos galima ir nebetaikyti.

Nuo seno greta paplotėlio ir kryželio ant stalo statoma žvakė, simbolizuojanti Betliejų apšvietusią žvaigždę Kristui gimus, jo mokslo šviesą, pasaulio atsinaujinimą, primenanti vakarienėje dalyvaujančių mirusiųjų vėles. Žvakės šviesa siejama su viltimi, šeimos vienybe, apsauga nuo nelaimių.

Ant balta staltiese uždengto stalo taip išsirikiuoja visa metų ir gyvenimo pilnatvė, paversdama Kūčių vakarienę šventa padėka.

Prie stalo reikia palikti vietą mirusiems šeimos nariams, padedant lėkštutę su eglės šakele. Manoma, kad Kalėdų naktį artimųjų vėlės sugrįžta pasivaišinti nuo Kūčių stalo. Joms rūpi, ar jų pradėti darbai tęsiami, ar jų namuose taika ir ramybė. Dėl to dažna lietuvių šeima nakčiai stalą palieka padengtą.

Prie Kūčių stalo iki praėjusio šimtmečio vidurio šeima rinkdavosi danguje pasirodžius Vakarinei žvaigždei (apie 18-19 val.). Susėdus, maldą pradeda vyriausiasis šeimos narys. Pradėdamas vakarienę vyriausiasis dalija kalėdaitį (paplotėlį) - mišių aukos, vienybės su Dievu, vienybės šeimoje simbolį, kiekvienam šeimos nariui duodamas atsilaužti ir linkėdamas tik jam vienam kažko trokštamo ir labai prasmingo. Linki laimingai sulaukti kitų Kūčių, kad visi šeimos nariai mylėtų vienas kitą, būtų sveiki. Paplotėlis valgomas susikaupus, tylomis.

Kūčių stalo valgių būtina paragauti visų po truputį, kad pagerbtumėte savo ir kitų triūsą.

Visoje Lietuvoje būdingi Kūčių valgiai: kūčiukai, aguonpienis, silkė, žuvis, grybų patiekalai, avižinis ar spanguolių kisielius, žirniai, kviečiai. Rytų Lietuvai būdingesni kviečiai, žemaičiams - kanapių valgiai, spirginė, sriubalinė, šutintos bulvės, dzūkams - grybų sriubos, grikių miltų patiekalai, suvalkiečiams - žirniai, obuoliai, šalti patiekalai.

Skaityti komentarus 3 Parašyk komentarą


  Pramogos

  Karališkoji šeima (nuotr. Vida Press)
  15 nuotaikingų faktų apie Didžiosios Britanijos karališkąją šeimą (1) 2015.11.30 14:02 Didžiosios Britanijos monarchijos istorija skamba įspūdingai netgi ir tiems, kurie tiesiogiai su ja nesusidūrę. Štai keliolika faktų apie garsiausią karališką šeimą visame pasaulyje. Pirmoji princo Williamo meilė – Cindy Crawford. Kai jam buvo 13 metų, jo mama supermodelį pakvietė į svečius arbatos. 2002-aisiais pop ...
  D. Butkutės transformacijos (nuotr. fotobankas.lt)
  Prabilo Džordanos Butkutės koncerto organizatorė: dideli įgeidžiai, grėsmė dėl teroristų ir per daug alkoholio 2015.11.30 18:05 Penktadienį Londone įvykęs Džordanos Butkutės koncertas virto tikru skandalu. Po girtų merginų peštynių čia koncertuoti atsisakė Andrius Mamontovas, o kiti žinomi žmonės ėmė peikti organizatorius.
  Mindaugas Rainys
  Gimtadienį švenčiantis Mindaugas Rainys atviras: tikrąjį mane pažįsta tik artimiausi žmonės IŠSKIRTINIS INTERVIU 2015.11.30 11:07 „Noriu tikėti, kad kiti mane mato kaip nuoširdų žmogų, tačiau yra tikrai daug sričių, kur aš neparodau tikrojo savęs. Noriu save apsaugoti, tačiau kasmet keičiuosi, tampu atviresnis“, - ramiai, lėtai, tačiau nesistengdamas rinkti žodžių kalba Mindaugas Rainys (29 m.). Tai yra mano pirmoji pažintis su TV3 televizijos ...
  Gerda Stiklickienė (nuotr. TV3)
  „TV Pagalbos“ gelbėtoja Gerda Stiklickienė taps laidos vedėja (6) 2015.11.30 13:09 TV3 laidos „TV Pagalba“ gelbėtoja Gerda Stiklickienė šį kartą neapsirengė raudono kostiumo: pasipuošusi kuklia, tačiau elegantiška suknele ji pirmą kartą pasisveikino su žiūrovais iš didžiosios „TV Pagalbos“ studijos. „Nebuvo dvejonių, kad nesugebėsiu ar nemokėsiu, pasitikėjau savimi ir stengiausi kaip įmanydama“, – ...
  „X Faktoriaus“ žvaigždžių bendra daina pavergė gerbėjų širdis (nuotr. YouTube)
  „X Faktoriaus“ žvaigždžių bendra daina pavergė gerbėjų širdis VAIZDO ĮRAŠAS(6) 2015.11.30 13:26 Didžiausio muzikinio projekto „X Faktorius“ žvaigždė Monika Pundziūtė gali ramiai laukti tiesioginių transliacijų, nes ji buvo viena iš keturių merginų, perėjusių „Kėdžių iššūkį“. Vis dėlto po vakar vykusių grupių pasirodymų pasitraukti teko Melani ir Tito duetui. Panašu, jog talentinga mergina nesiruošia nuleisti rankų ...  Vytis

  Antradienis, 2015 m. gruodžio 1 d.
  Alytus
  +2
  -
  Kaunas
  +3
  -
  Vilnius
  +2
  -
  Panevėžys
  +3
  -
  Klaipėda
  +7
  -
  Šiauliai
  +3
  -
  Utena
  +2
  -

  Vilnius

  Šlapdriba
  +2
  Šlapdriba
  Toks jausmas lyg būtų -3

  Išsipildymo akcija

  Sužibėk!

  Skonio lenktynės

  • Skonio lenktynės Skonio lenktynės
  • Skonio lenktynės Skonio lenktynės
  Red Bull Flying Bach

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  SMScredit.lt A lyga

  Antradienis, 2015 m. gruodžio 1 d.
  Alytus
  +2
  -
  Kaunas
  +3
  -
  Vilnius
  +2
  -
  Panevėžys
  +3
  -
  Klaipėda
  +7
  -
  Šiauliai
  +3
  -
  Utena
  +2
  -

  Vilnius

  Šlapdriba
  +2
  Šlapdriba
  Toks jausmas lyg būtų -3